آزبست در ساختمان چیست ؟ و همچنین دلیل استفاده و عوارض آن | دیجی طور
Ultimate magazine theme for WordPress.

آزبست در ساختمان چیست ؟ و همچنین دلیل استفاده و عوارض آن

آزبست در ساختمان چیست ؟ به گزارش مارتا ببینگر از WBUR، هر ساله 4000 نفر در آمریکا به بیماری های ناشی از آزبست مبتلا می شوند. میزان ابتلا به این دست از بیماری افزایش پیدا کرده است؛ این در حالی است که دولت آمریکا از 40 سال پیش، برای محدودیت استفاده از آزبست قوانینی وضع کرده است.

آزبست در ساختمان چیست

برای اینکه پی ببریم که آزبست در ساختمان چیست باید بگوییم که یک ماده ی معدنی طبیعی است که در آمریکا و کانادا به وفور یافت می شود. ساختار آن سبب استحکام فوق العاده و مقاومت بی نظیر نسبت به سرما و گرما می شود. این قابلیت ها، آزبست را به یک ماده ی ایده آل برای صنعت ساختمان سازی تبدیل کرده است.
از چند دهه ی پیش، آزبست به یکی از نگرانی های زیست محیطی تبدیل شد. مصرف گسترده ی آن قبل از وضع قوانین محدود کننده، منجر به بروز خطراتی در حال حاضر شده است. بر اساس گزارش مرکز سلامت، نوسازی و بازسازی ساختمان های قدیمی افراد را در معرض این ماده ی سمی قرار می دهد.
بیش از 50 درصد پروژه های بازسازی برای ساختمان های ساخته شده قبل از سال 1979، به پاکسازی آزبست نیاز دارند. نیوانگلند ساختمان های قدیمی زیادی دارد که در آنها از آزبست استفاده شده است. در مدارس، دفاتر بازرگانی و ساختمان های صنعتی پاکسازی آزبست انجام شده است.
یکی دیگر از خصوصیات آزبست استفاده شده در ساختمان این است که به فیبرهای کوچک تجزیه می شود، شاید بتوان به آن تردی یا شکنندگی گفت. خرده های این ماده با چشم غیرمسلح دیده نمی شوند و به راحتی در هوا پخش می شوند. وقتی این ذرات در هوا معلق شوند، از طریق تنفس وارد بدن می شوند و در ریه ها انبار می شوند و به بافت ها صدمه می رسانند. در دهه های آتی، نگرانی در خطرات این ماده مثل تومور مزوتلیوم و بیماری آزبستوزیس شدت خواهد گرفت. دوری کردن از آزبست و درمان بیماری های ناشی از آن در آینده بسیار اهمیت پیدا می کند. خبر خوب این است که آزبست تنها در شرایطی خطرناک است که در هوا پخش شود. اگر در حین بازسازی و نوسازی جانب احتیاط رعایت شود، میزان خطر کاهش می یابد.
مصالح و ابزار ساختمانی که می توانند دارای آزبست باشند، عبارتند از: سیستم های حرارتی و عایق بندی لوله ها، کاشی و کف، مصالح دیوار و سقف، مصالح ضد حریق، چسب ها، سیمان و صفحات مواج.
اگر قصد تخریب یا نوسازی ساختمان خود را دارید و گمان می کنید در ساختمان شما آزبست استفاده شده، احتیاط کنید. آزبست می تواند کشنده باشد. می بایست با شرکت های مرتبط تماس بگیرید تا وجود آزبست را تشخیص دهند. می توان این ماده را کاملاً حذف کرد یا در قرنطینه قرار داد.

نرم افزار ساخت PDF ؛ معرفی بهترین نرم افزار ها با لینک دانلود

اندروید تی وی با پشتیبانی از Stadia ارائه می شوند

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.