آیا یک کشور می تواند کشور دیگری را بخرد ؟ | دیجی طور
Ultimate magazine theme for WordPress.

آیا یک کشور می تواند کشور دیگری را بخرد ؟

آیا یک کشور می تواند کشور دیگری را بخرد ؟

در آگوست 2019، دونالد ترامپ با مطرح کردن مسئله ی خرید گرینلند از دانمارک ، هیاهوی جدیدی برپا کرد. بر اساس گزارش فاکس نیوز، دونالد ترامپ این پیشنهاد را یک معامله ی بزرگ زمینی خوانده است و ادعا کرده به آن دلیل که دانمارک هزینه ی زیادی برای این جزیره می کند، فروختنش به نفع دانمارک است. وی اضافه کرده این جزیره برای دانمارک زیان بار است و برای استراتژی های آمریکا سودمند است.

بررسی تخصصی سامسونگ Tab S5 از شایعات تا واقعیات

تشخیص اصل بودن عینک ریبن

نحوه تشخیص کتونی آدیداس اصل از تقلبی

مت فردریکسن، نخست وزیر دانمارک به سرعت در مورد این معامله رای منفی داد و گفت از سال 1970 ، گرینلند خودمختار شده و پارلمان و پرچم خودش را دارد و جزو مایملک دانمارک نیست که آن را بفروشد. وی افزود:«گرینلند فروشی نیست. گرینلند دانمارکی نیست، گرینلندی است و امیدوارم ارائه ی چنین پیشنهادی جدی نباشد.»
برخی معتقدند پیشنهاد ترامپ برای خرید گرینلند ، عجیب نیست. دولت آمریکا از سال 1800 تا اوایل 1900 قلمروی خود را با خرید زمین گسترش داده است. آمریکا در سال 1803 لویزیانا را و در سال 1867 آلاسکا را از دولت روسیه خریداری کرد. آمریکا و دانمارک قبلاً هم چنین معامله ای با هم کرده اند؛ بیش از یک قرن پیش. در سال 1917، آمریکا جزایر ویرجین را از اسکاندیناوی ها خرید. در سال 1946، معاون رییس جمهور آمریکا، هری ترومن به صورت محرمانه برای خرید گرینلند از دانمارک تلاش می کرد.
اما همچنان پیشنهاد اخیر ترامپ عجیب به نظر می رسد؛ چرا که او پیشنهاد خرید جزیره ای را داده که کاملاً خودمختار است و یک ملت درون آن زندگی می کنند.
هرچند عجیب است اما این اتفاق قبلاً یک بار در قرن نوزدهم روی داده است. در دهه ی 1880، شاه لئوپولد دوم بلژیک به همراه گروهی از سرمایه داران، زمین های افراد محلی را خریدند و ناگهان ادعای مالکیت و حکومیت حوضه ی رودخانه ی کنگو را مطرح کردند. این گروه زمین ها را تصاحب کردند و آن را یک کشور مستقل خواندند و عنوان منطقه ی آزاد کنگو به آن دادند و لئوپولد شاه آنجا هم محسوب می شد. این کشور جدید توسط نیروهای استعمارگر اروپایی در کنفرانس برلین در سال 1884-1885 به رسمیت شناخته شد و کمی اختیارات قانونی به دست آورد.
اما امروزه خرید یک کشور خیلی از خرید لویزیانا یا آلاسکا پیچیده تر است. این معمالات در گذشته عادی بوده و قوانین سنتی راه را برای معامله ی خاک باز گذاشته بودند. تنها کافی بود که خریدار و فروشنده بر سر قیمت توافق کنند. اما قوانین عرضی در قرن گذشته خیلی تغییر پیدا کرده است. اگر زمینی به فروش برسد، باید ساکنان آن رضایت داشته باشند. بنابراین حتی اگر دانمارک مالک گرینلند بود، مردم گرینلند باید رضایت می دادند.
جدا از بحث قوانین بین المللی و قوانین داخلی کشورها، فروش خاک یک کشور رفتار قابل قبولی نیست؛ خصوصاً اگر آن منطقه خودمختار و مستقل باشد. Deitz نوشت به جای خریدن یک کشور می توان برای اهداف نظامی یا استخراج معادن زمینی را برای مدت محدود اجاره کرد. معادن گرینلند برای فناوری های مدرن مثل گوشی موبایل قابل مصرف است. آیا ترامپ نمی تواند بدون آن که گرینلند را تحت سلطه ی خود داشته باشد، هر چه می خواهد از آن بگیرد؟
نخست وزیر دانمارک با این گفته موافق است و می گوید:«خوشبختانه، زمان خرید و فروش کشور به سر رسیده است.»

منبع howstuffworks

نظرات بسته شده است.