استیو وزنیاک کیست ؟ چهره کمتر شناخته شده شرکت اپل | دیجی طور
Ultimate magazine theme for WordPress.

استیو وزنیاک کیست ؟ چهره کمتر شناخته شده شرکت اپل

استیو وزنیاک (اسم دیگر استفان گری وزنیاک) متولد 11 آگوست 1950 سن جوز ، کالیفرنیا می باشد. او یک مهندس الکترونیک و با استیو جابز شرکت اپل را تاسیس کرده است و همچنین طراح اولین کامپیوتر شخصی تجاری موفق است.

استیو وزنیاک که بود؟

وزنیاک یا “وز” پسر یک مهندس الکترونیک بود که برای شرکتی هوافضایی در کالیفرنیا کار می کرد . او یک دانش آموز با استعداد در ریاضی ،اما بی نظم بود و به الکترونیک علاقه داشت . او برای یک سال در دانشگاه کلرادو بود تا این که از آنجا اخراج شد. او پس از آن به کالیفرنیا بازگشت او به کالج محلی رفت و سپس به دانشگاه کالیفرنیا رفت. در 1971 وزنیاک، جعبه ابی را طراحی کرد که یک دستگاه برای هک درون شبکه تلفن بدون پرداخت برای تماس های راه دور بود. او و استیو جابز که (که دبیرستانی بود) شروع به فروش این دستگاه به دیگر دانش آموزان کردند. همچنین در طول سال 1970 وزنیاک روی چند وسیله الکترونیکی در ناحیه San Francisco Bay می کرد پیش از آنکه موقعیتی را در شرکت Hewlett-Packed در سال 1975 بدست آورد که در این زمان او دیگر رسما از برکلی اخراج شده بود.

50 حقیقت نا گفته از استیو جابز و اپل

گوشی IPhone XR 2019 با سیستم دو دوربینه ی پشت

قیمت و مشخصات فنی گوشی IPhone XI

وزنیاک همچنین با گروهی با نام Homebrew Computer Club آشنا شد که حول کیت Altair 8800 microcomputer بود که بر پایه یکی از اولین میکرو کامپیوترهای جهان بود که در سال 1975 عرضه شده بود.

آشنایی وزنیاک و جابز

استیو وزنیاک در کنار کار در Hewlett-Packard ، در 1976 میکروکامپیوتر خود را با استفاده از میکروپروسسور جدید طراحی کرد اما شرکت علاقه ای برای توسعه طراحی او نداشت. جابز نیز که عضوی از گروه Homebrew بود اشتیاق و علاقه زیادی به طراحی وزنیاک نشان داد و آنها تصمیم گرفتند که با هم کار کنند و شرکت خود یعنی اپل را تاسیس کنند. سرمایه اولیه آنان از فروش اتومبیل استیو جابز و ماشین حساب قابل برنامه ریزی وزنیاک بود. آنها کار خود را در گاراژ خانوادگی جابز شروع کردند تا تخته مدار میکرو کامپیوتر بسازند . فروش کیت تضمین شده بود بنابراین آنها تصمیم گرفتند تا محصولی کامل با نام اپل 2 را بسازند . این محصول در 1977 به اتمام رسید که شامل یک کیبورد ساخته شده در داخل بود و برای یک مانیتور رنگی ساپورت می شد. اپل 2 که ترکیب مهندسی درخشان وزنیاک و حس زیبایی شناسی جابز بود اولین کامپیوتر شخصی بود که چیزی بیشتر از وسایل سرگرمی بود. زمانی که شرکت در 1980 به شهرت رسید ارزش مالی آن به یک میلیارد دلار رسید و این سریع ترین شرکت در تاریخ بود که این چنین رشد کرده بود. سهام وزنیاک در این شرکت او را به یک میلیونر تبدیل کرد.

استیو وزنیاک
استیو وزنیاک
استیو وزنیاک
استیو وزنیاک

استیو وزنیاک و دستاوردهای او

در طول این سالها وزنیاک ، چیزهای سخت افزاری جدیدی مانند “فلاپی دیسک” 3.5 اینچی برای اپل 2 و دیگر موارد جهت سیستم اجرایی و عملکرد نرم افزاری آن را ساخت. کار او تا 1981 ادامه داشت تا اینکه او با هواپیمای شخصی کوچکش سقوطی را تجربه کرد که باعث شد حافظه بلند مدتش را برای مدتی از دست بدهد و مجبور شد برای مدتی به مرخصی برود. او به زودی تصمیم گرفت که به برکلی بازگردد تا دوره های علمی مربوط به کامپیوتر و مهندسی الکترونیک را به پایان رساند و مدارک آن را دریافت کند. اگر چه او دوباره اخراج شد اما به خاطر کارش برای اپل دارای اعتبار بود و مدرسه به او مدرک لیسانس مهندسی الکترونیک را در 1987 به او اعطا کرد.
وزنیاک در 1982 به اپل بازگشت اگر چه او سعی می کرد وارد مباحث مدیریتی نشود. او در نهایت در 1985 به عنوان کارمندی فعال و بلافاصله پس از دریافت جایزه مدال ملی تکنولوژی توسط رییس جمهور آمریکا(رونالد ریگان) خود را بازنشسته کرد.او دهه های بعدی زندگی خود را به فعالیت های بشردوستانه مخصوصا آموزش کودکان اختصاص داد.
اگر چه وزنیاک پس از ترک اپل نیمه بازنشسته شده بود ، او رابطه خود را با دنیای کامپیوتر از طریق انجام تجارت های گوناگون و مشاوره دادن به شرکت های مختلف حفظ کرد. در 2009 او در Fusion-lu که شرکتی آمریکایی بود رییس شد. پس از فروش این شرکت در 2014 به SanDisk ، استیو وزنیاک این شرکت را ترک کرد تا در Primary Data رییس علمی باشد. کار این شرکت در مجازی سازی دیتا بود که در 2018 به اتمام رسید.
در 2006 وزنیاک زندگی شخصی خود را با نام “من چگونه کامپیوتری شخصی ساختم ، اپل را بنیان نهادم و این کارها برایم لذت بخش بود” منتشر کرد.

منبع britannica

نظرات بسته شده است.