انواع صدای لنت ترمز و راه حل آن چیست ؟ | دیجی طور
Ultimate magazine theme for WordPress.

انواع صدای لنت ترمز و راه حل آن چیست ؟

انواع صدای لنت ترمز و راه حل آن چیست ؟

داشتن قابلیت تشخیص انواع صدای لنت ترمز می تواند از بروز اتفاقات مرگبار جلوگیری کرده و در هزینه های تعمیرات نیز بکاهد. در این مقاله خواهید آموخت که سوت کشیدن ترمز و صداهای لرزه ای چه معنایی دارد.

علت خروج دود سياه از اگزوز

علت روشن نشدن ماشین چیست ؟

علت صدای جیر جیر کلاچ

زمانی که ترمز خودروی شما صدا داده و یا رفتاری متفاوت از خود نشان می دهد ، بدین معنا بوده که یکی از مهمترین بخش های خودروی شما ، یعنی سیستم ترمز دچار مشکل شده و درحال اعلام هشدار است. به طور معمول رانندگان به صداهایی که از ترمز بلند شده توجهی نمی کنند و این عدم توجه برای مدتی طولانی ادامه پیدا می کند. این موجب خراب شدن قطعه ای از خودروی شما شده و برای تعمیر آن باید مبلغ هنگفتی را هزینه کنید ، در صورتی که اگر در همان روزهای نخست به رفع مشکل می پرداختید ، لزومی به این هزینه ی بالا پیدا نمی کردید. حتی این عدم توجه می تواند تا جایی ادامه پیدا کرده که مانع از ترمز گرفتن خودرو در شرایط ضروری شده و در نتیجه منجر به تصادف شده که می توانستید از وقوع آن جلوگیری کنید. اما این مساله را باید بدانید که سیستم های ترمزی که در خودروها قرار گرفته اند وظیفه ای سخت را بر دوش می کشند. آنها به طور معمول تحت فشارهای زیادی قرار گرفته و زمانی که بخواهید خودرو را متوقف نمایید حرارت زیادی در آنها تولید می گردد. زمانی که پای خود را بر روی پدال ترمز می گذارید ، سیستم ترمز باید تمامی نیرویی که توسط موتور تولید شده را به حرارت تبدیل کرده تا خودرو را متوقف کند. نیروی اصطکاکی که برای توقف یک خودروی میان وزن ایجاد شده ، موجب خواهد شد تا دیسک ترمزهای آن کاملا داغ شده و به رنگ قرمز درآیند.

البته این را هم در ذهن داشته باشید که ترمزها گاهی بسیار داغ شده و در مسافت های طولانی حتی بدون داشتن مشکلی صوت کشیده و یا رفتاری غیر معمول از خود نشان میدهند. در ادامه به انواع سوت ها و رفتارهای غیر عادی ترمزها اشاره خواهیم داشت که برخی از آنها مشکلی ایجاد نکرده و برخی هم موجب کاهش امنیت خودروی شما در حین حرکت می شوند.

انواع صدای لنت ترمز : سوت کشیدن های پیاپی

سوت کشیدن ترمزها یکی از عوامل رایج بروز نگرانی در رانندگان می باشد. به طور معمول زمانی که پای خود را روی ترمز می گذارید ، صدای سوت بلند می شود. صدایی که بلند شده آشنا بوده و باشد در حین دوچرخه سواری هم آن را شنیده باشد. در اکثر مواقع سوت کشیدن بی خطر بوده و به علت بیش از حد داغ شدن لنت های ترمز اتفاق می افتند. این سوت کشیدن نباید به طور معمول اتفاق بیفتد و اگر در زمانی که از ترمز استفاده نمی کنید هم این صدا را میشنوید باید خودروی خود را به تعمیرکار نشان دهید زیرا می تواند نشانه ی خطری بزرگتر باشد.

انواع صدای لنت ترمز : صدا کردن ترمز

اگر صدایی که از ترمز خودروی شما بلند می شود مانند تیز کردن چاقو و گوش خراش بوده و باید حتما به برطرف کردن مشکل آن اقدام نمایید. بلند شدن این صدا می تواند به دو دلیل اتفاق افتد ، یکی به این علت است که دیسک ترمز خودروی شما با کولیس تماس داشته باشد که زمانی اتفاق می افتد که فشار زیادی به سیستم ترمز بیاید. اگر این صدا برای مدتی طولانی از ترمزهای خودروی شما شنیده شود ، می تواند منجر به اتفاقاتی ناخوشایند گردد. برطرف کردن و تعمیر این مشکل می تواند هزینه بردار باشد. یکی دیگر از دلایلی که می تواند منجر به ایجاد چنین صدایی شود این است که یک سنگ یا شیء خارجی در دیسک گیر کرده باشد ، خودرو در حین حرکت صدایی سایشی ایجاد می کند. اگر فکر می کنید این اتفاق افتاده می توانید در محیطی امن خودرو را به جلو و عقب رانده تا شیء خارج شود و اگر این کار انجام داده و خارج نشد باید ترمز خودرو را سرویس کنید. اگر دیر به فکر رفع این مشکل بیفتید ، شاید مجبور به پرداخت هزینه ای گزاف شوید.

انواع صدای لنت ترمز : خالی کردن ترمز

حالت ” ترمز خالی کردن ” یا Brake Fade زمانی اتفاق افتاده که ترمز بیش از حد داغ شده و نتواند عملکردی نرمال داشته باشد. این مشکل زمانی اتفاق می افتد که شما بیش از حد از سیستم ترمز استفاده نمایید ، مثلا در حین پایین رفتن از یک سرازیری طولانی باشید. زمانی که ترمز خالی کند باید فشار بیشتری به پدال ترمز آورده و برای زمانی طولانی تر آن را فشار دهید تا کارایی نرمال داشته باشد. یکی از روش های جلوگیری از پدیده ی ترمز خالی کردن این است که از ترمز موتور استفاده نمایید. جهت انجام این کار در مسیر های سرپایینی از دنده ی پایین استفاده کرده تا سرعت چرخش چرخ دنده ها کاهش یافته و در نتیجه سرعت حرکت اتومبیل محدود و کنترل شود. در شرایط حاد بهتر است که کنار زده تا ترمز ها خنک شده و سپس به سفر خود ادامه دهید. اگر فکر می کنید که خودروی شما دچار مشکل ترمز خالی کردن شده ، باید تست فشار ترمز را انجام داده و چندین بار به صورت یکسان بر روی ترمز فشار آورده تا مطمئن شوید که هیدرولیک ترمزها درست عمل می کند. بهتر است زمانی که خودرو در پارک بوده چندین مرتبه ترمز را فشار دهید و اگر هیدرولیک درست عمل کند ، پدال باید سفت شده و به سختی فشرده شود.

منبع carsdirect

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.