بستنی سیاه یا زغال فعال چیست ؟ 5 حقیقتی که باید درباره آن بدانید | دیجی طور
Ultimate magazine theme for WordPress.

بستنی سیاه یا زغال فعال چیست ؟ 5 حقیقتی که باید درباره آن بدانید

بستنی سیاه ، خوراکی فانتزی است که خوردن آن عاری از ضرر نیست

بستنی سیاه یا زغال فعال چیست ؟

خوراکی عجیبی که چند سالی است کشف و به سرعت در اینستاگرام تصاویری از آن به اشتراک گذاشته شده، “بستنی سیاه” و یا “گت یستنی” است. این بستنی سیاه  ، بدشکل و از بستنی شکلاتی نیز تیره تر است. مطرح کردن فروش این بستنی ابتدا از لس آنجلس و نیویورک شکل گرفت و بعدها در کل جهان به سرعت گسترش یافت. اما آنچه که آن را تا این حد سیاه می کند در واقع رنگ غذا نیست و میتواند اثر داروهای تجویزی همانند داروی کنترل بارداری را کمتر کند. این رنگ سیاه ناشی از “زغال فعال” است که تصور می گردد خاصیت سم زدایی و تمیز کردن داشته باشد. این ماده در غذاهای دیگر نیز بکار می رود که ظاهر آنها را سیاه می کند. همچنین در تمام همبرگر های سیاه که در رستورانهای معروف ژاپن وجود دارند نیز این ماده استفاده می شود. به هرحال سوالاتی در مورد زغال فعال و مزایای آن وجود دارد. دادخواست آنلاینی که بالغ بر 14,800 امضا در رابطه با بستنی سیاهی که در رستورانها سرو می شود ، وجود دارد که میخواهند به مشتریان هشدار دهند که زغال فعال میتواند از اثر داروهای تجویز شده برای آنها بکاهد.

در اینجا مطالبی که باید در مورد بستنی سیاه و زغال فعال بدانید ذکر شده است.

بستنی سیاه از چه چیزی ساخته می شود؟

بستنی سیاه یا زغال فعال

 

  1. در حقیقت زغال فعال دراتاق اورژانس برای سوء اثر استفاده بیش از حد دارو، بکار می رود

رنگ زغال مواد غذایی در چند سال گذشته با نوشیدنی هایی مانند لیموناد شروع شد . با این حال مصرف زغال فعال بدین معنی نیست که یکی از عناصر غذاها باشد و در واقع مصرف دارویی دارد. زغال فعال می تواند برای درمان سم زدایی یا دارویی و یا مسمومیت های ناشی از استفاده بیش از حد داروها در اتاق های اورژانس مصرف شود. این ماده از گرم کردن زغال معمولی در گاز ساخته میشود که موجب میگردد درون آن خلا و یا منافذ کوچکی ایجاد شود . این خلا ها همانند اسفنج عمل کرده مواد شیمیایی را میگیرند که آن را به یک جاذب قدرتمند تبدیل می کند.

اما در سالهای 2014 و 2015 شرکت ها ، زغال فعال را به نوشیدنی هایشان اضافه کردند. جویس جنریشن اولین خط نوشیدنی های زغال فعال را راه اندازی کرد و گفت که مزه نوشیدنی ها مثل نوشیدنی بدون این عنصر است. برخی از ادعاهای خودساخته که زغال فعال میتواند حالت گیجی را برطرف کند یا اینکه دندانها را سفید کند ، هنوز ثابت نشده اند.

مضررات بستنی سیاه

  1. زغال فعال می تواند بر کنترل بارداری تاثیر بگذارد

از آنجایی که زغال فعال نمی تواند بین  ذرات “خوب” و “بد ” تفاوتی برای جذب قائل شود ، سیستم بدن را از داروهای مهمی چون کنترل بارداری پاکسازی می کند. پزشکان نیز در رابطه با کم کردن اثر داروهای کنترل بارداری هشدار داده اند.  دکتر پاتریشیا ریموند، متخصص گوارش در سال 2015 در رابطه با سلامتی زنان توضیح داد که زغال فعال معمولا برای کسانی که دارو بیش از حد مصرف کرده اند و اوردوز کرده اند تجویز می گردد ، زیرا قدرت جذب بالایی داشته و در این موارد ممکن است موثر واقع شود. همچنین افزود اگر شما این ماده را بنوشید و در حالی که دارو مصرف می کنید حتی قرص های کنترل بارداری ، زغال فعال داروها را جذب می کند . بنابراین ریسک بی اثر شدن داروها را قبول کرده اید. حتی در سال 2014 که مصرف زغال فعال شروع شد پزشکان در رابطه با آن هشدار دادند.  لیندافان پزشک مرکز پزشکی Suny Downstate در اکتبر 2014 به خبرگزاری آمریکا گفت که او مصرف زغال فعال را بدون مشورت با پزشک متخصص توصیه نمی کند. الیسا دوک متخصص زنان و زایمان در مصاحبه خود درماه ژوئن سال 2017 گفت: هدف از مصرف زغال فعال در دنیای پزشکی جذب داروهای سوء مصرف شده و جلوگیری از مسمومیت است.

  1. زغال فعال می تواند بر اثربخشی داروهای تجویزی شما تاثیر بگذارد.

جودی فلوپ ، پزشک متخصص طب سنتی در یکی از بیمارستانهای شمال شیکاگو ، در سال 2015 اعلام کرد: که زغال فعال را برای افرادی که به قارچ مبتلا و یا ورزشکاران دو ماراتن که به اسهال دچار شده اند به صورت کپسول تجویز میکنند. فولپ توضیح داد که زغال فعال می تواند به جذب “ذرات مشکل ساز” در دستگاه گوارش کمک کند. همچنین افزود: زغال فعال به عنوان داروی تجویز شده برای افراد لازم است و به همین دلیل می باشد که به بیماران توصیه میشود که زغال فعال را دو ساعت قبل و یا بعد از مصرف دارو استفاده نمایند ؛ او خاطرنشان کرد که “زغال فعال” ویتامین های مواد غذایی را نیز جذب خود کرده و مانع رسیدن آن ها به بدن انسان میگردد.

به همین دلیل است که جولی ماسترین ، متخصص Care2 خواسته است که فروشگاه هایی که بستنی سیاه را ارائه می دهند، برچسب هشدار دهنده نیز داشته باشند.

Mastrine در بیانیه ای گفت: اینگونه درمانها واقعا خوشمزه هستند و در واقع آنها را می خوریم. اما در راستای رضایت مشتریان، مغازه های فروش بستنی باید مشتریان خود را از این ریسک آگاه کنند . این میتواند خیلی ساده در حد یک برچسب در داخل مغازه باشد. مشتریان نباید بترسند و فقط باید آگاه باشند که چه خبر هست .

معروفترین بستنی سیاه

  1. معروفترین بستنی سیاه در نیویورک و در Morgenstern به فروش می رسد

معروفترین بستنی سیاه در بهترین بستنی فروشی نیویورک Morgenstern ارائه میگردد. بستنی این فروشگاه در نیویورک تایمز در سال 2014 و توسط مجله People معروف شد.

مدیر این بستنی فروشی در سال 2016 عنوان کرد که در بستنی آنها “خاکستر نارگیل ” بکار رفته که نوعی زغال فعال است و نیز خاطرنشان کرد که زغال فعال یک ماده ارگانیک بوده که سوخته و در حرارت بالا پردازش شده است و به این ترتیب همانند یک فیلتر رفتار می کند. “و به همین دلیل از خاکستر نارگیل استفاده نمودم و پس از آن فقط در نوار شکلات فانتزی از آن بکار بردم و می خواستم که بستنی نارگیلی را در منو قرار دهدم و همه اینها را با هم ترکیب کنم.”

مکان هایی که مجله ها جهت خریدن بستنی سیاه معرفی کرده اند در واقع جاهایی بودند که با غذا سرو کار داشتند همانند : پلاتینیوم فشن مال در بانگوک، Ca Lem Creamery در مونترال، Glacier Vanile Noir در مارسیل، فرانسه و یخ و پان در کوئینز نیوروک .

آسیب ناشی از خودرن بستنی سیاه

  1. در آوریل 2017 آسیبی ناشی از خوردن بستنی سیاه در لس آنجلس گزارش شد

در جنوب لس آنجلس مغازه بستنی فروشی وجود دارد که معروف به فروش “بستنی های سیاه نرم” است . گزارشی که مبنی بر آسیب ناشی از خوردن این بستنی منتشر شد توسط فردی بود که داروهای ضد حساسیت استفاده میکرد و خوردن این بستنی موجب شده بود که به تنگی نفس شدیدی دچار گردد و علت آن عدم جذب داروهای او به خاطر خوردن بستنی سیاه اعلام شد.

به هر حال خوردن خوراکی های فانتزی و غیر طبیعی عاری از عوارض جانبی نیست ، اما بدتر از همه اینها، بی توجهی ما به چیزهایی است که میخوریم اگر ما برای خودروی مان روغن موتور تهیه کنیم حتما به موارد بکار رفته در آن و کیفیتش دقت میکنیم ولی متاسفانه در خوردن و نوشیدن موادی که وارد بدنمان می شوند بی توجه هستیم و تا زمانی که بیمار نشویم نمی دانیم که سلامتی تا چه حد ارزشمند است.

UREA چیست ؟ شرایط پیش از آزمایش و عوارض این آزمایش

قرص باکلوفن برای چیست و چه عوارضی به همراه دارد

اگر هر روز سیب زمینی سرخ کرده بخوریم چه اتفاقی خواهد افتاد ؟!

اگر روزی سه عدد خرما مصرف کنید چه اتفاقی برای بدن خواهد افتاد؟

خوردن ماهی اگر هر روز انجام شود چه اتفاقی می افتد؟

علائم کمبود زینک چیست ؟ و دلایل کمبود آن چیست

منبع heavy

نظرات بسته شده است.