Ultimate magazine theme for WordPress.

بیماری تنبلی چیست و چرا بعضی ها تا این حد تنبل هستند؟

تحقیقات روی حیوانات این کمک به درک تنبلی کمک کرده است.

بیماری تنبلی چیست و چرا بعضی ها تا این حد تنبل هستند؟

بیماری تنبلی : اگر به اطراف خود بنگرید، بعید است که افراد تنبل را نبینید. مثلا هنگامی که در فروشگاه هستید بعضی از کارکنان نمی خواهند به شما کمک کنند مخصوصا وقتی که چند پرسنل دیگر فروشگاه نیز آنجا حضور داشته باشند . یا در محل کار خودتان، بسیارند کسانی که به هیچ وجه حاضر نیستند کوچکترین کاری انجام دهند یا فقط نشسته اند یا در حال چرت زدن می باشند در حالی که دیگران تمام روز به طور کامل در حال کار کردن بوده اند و ممکن است این حقیقیت در مورد خود شما نیز صدق کند.

این قضیه تا حدی مهم است که میزان تنبلی و بیکاری حتی در آمار کشورها مشهود است و در حال حاضر شاید باورتان نشود اما نرخ غیر مشارکتی در نیروی کار در کشورهای توسعه یافته نزدیک به 40 درصد است و این آمار افرادی است که می توانند کار کنند اما نمی کنند. البته این برآورد شامل افرادی که دلایل قانونی برای کار نکردن دارند ، هم می شود . مواردی از جمله : معافیت های پزشکی و روانپزشکی و غیره. ولی ما به گروهی می پردازیم که مشکلی برای کارکردن ندارند اما آنها “فقط نمی خواهند کار کنند”.

همه ما در مکان های عمومی و حتی به تازگی در فضای مجازی کسانی را دیده ایم که انتظار پشتیبانی مالی از دیگران دارند و ادعا می کنند که نمی توانند کار کنند یا کاری برای آن ها وجود ندارد و به هر طریقی که شده می خواهند نیازهای مالی خود را توسط دیگران مرتفع نمایند بدون اینکه کاری برای آن ها انجام دهند یا حتی کمی تلاش کنند.

بیماری تنبلی
بیماری تنبلی

اگر چنین چیزی تحت عنوان “تنبلی واقعی”  وجود داشته باشد و البته این همه نمونه ها نشان می دهد که واقعا وجود دارد ، از کجا سرچشمه میگیرد؟ چه چیزی باعث می شود برخی افراد تصمیم بگیرند که حتی هیکل خود را جابجا نکنند ؟ یا تصمیم بگیرند که دیگران نیازهای زندگی آنان را تامین نمایند بدون اینکه خود کوچکترین تلاشی کند؟

 

بیماری تنبلی
بیماری تنبلی

این مساله منجر به سوالی این چنینی نیز می گردد: آیا انسان تنها گونه با مشکل تنبلی است؟ با توجه به مطرح ساختن این پرسش ، ممکن است بتوان به منشاء تنبلی و حتی به مواردی بیشتر از آن اعم از اینکه آیا این وضعیت طبیعی است ، تاثیر شرایط اجتماعی و غیره پرداخت.

وقتی که به تحقیق و بررسی تنبلی در انسان ها و حیوانات می پردازیم مساله تا حدودی پیچیده تر می شود،  مطمئنا انواع مختلفی از حیوانات وجود دارند که به نظر می رسد کمتر از دیگران کار انجام می دهند. بعضی از حیوانات در گروه اجتماعی خود بی رحمانه تلاش میکنند در حالی که به نظر می رسد دیگران فقط نشسته اند و هیچ کاری انجام نمی دهند.در اینجا نوع تقسیم کار ممکن است به شکلی باشد که موجب گردد همه به طور مساوی کار نکنند.

اما زمانی که این گروه ها بیشتر بررسی می گردند، پیچیدگی این مسئله نیز آشکارتر می شود. آنچه در این گروه حیوانات رخ می دهد این است که حیوانات مختلف دارای مسئولیت های متفاتی هستند و برخی از این مسئولیت ها مستلزم فعالیت بیشتر نسبت به دیگران است. هنگامی که، بعنوان مثال، بعضی از اعضای زنبور عسل که مسئولیت مراقبت از ملکه را به عهده دارند   ممکن است برای مدت طولانی در انتظار این باشند که ملکه به چیزی نیاز پیدا کند. وقتی این اتفاق می افتد انتظار می رود که آنها به سرعت و سریعتر از سایر اعضا حرکت کنند. و آن زمان است که آنها فعال تر از سایر اعضای کندو به نظر می رسند.اما اغلب اوقات آنها خیلی کار نمی کنند و شاید در ظاهر “تنبل” باشند در حالیکه دیگر زنبورها به طور فعال در اطراف کندو حرکت می کنند.

بیماری تنبلی
بیماری تنبلی

تحقیقاتی تحت عنوان “Breed 2015”  صورت گرفت که خلاصه ای از فرضیه های اصلی مرتبط با “تنبلی” را ارائه می کرد. این فرضیه ها مربوط به گونه حشرات بودند اما فرضیه های اصلی مستقیما مربوط به این موضوع است که چگونه برخی از اعضای یک گونه ممکن است مسئولیت های خاصی داشته باشند و این مسئولیت هایی که دارند مشخص می کند که هر یک از اعضا چگونه و چه قدر فعالیت کنند. در این رابطه، برخی از اعضای یک گونه وجود دارند که به نظر می رسد “تنبل” و غیر فعال هستند اما واقعا مسئولیت های خاص خود را برای گروه اجتماعی مختص خود انجام می دهند.

گوشی HTC ارز مجازی تا قبل از پایان سال 2019 ارائه می شود

این ایده ایست که همه افراد به گونه ای عمل می کنند که (انرژی) خود را ذخیره نموده تا زمانی که به نقطه مورد نیاز برسد (یا به بیان دیگر، نوعی “حفظ حالت سکون” است). اگرچه این حالت در حشرات به وضوح دیده می شود اما این الگوی قوی است که در تمام حیوانات نیز به چشم می خورد.

سگها نمونه خوبی از این نوع عملکرد هستند. به سگ نگاه کنید که به نظر می رسد “به راحتی” فقط نشسته و در حال استراحت است. ممکن است در تمام طول روز به سگ نگاه کنید و  جنب و جوش بسیار کمی از او ببینید، اما در رخ دادن اتفاقی که به حضور سگ نیاز باشد آنگاه به سرعت از جا تکان خورده و می دود.

بیماری تنبلی
بیماری تنبلی

این حفظ حالت سکون بنا به تصمیم سگ صورت نگرفته و سگ منتظر بوده تا قبل از اعمال انرژی اتفاقی مهم رخ بدهد.این روشی است که سگ انرژی خود را حفظ می کند تا موقع تخلیه آن فرا برسد.

 

توانایی عملکرد در طبیعت به این نوع از صرفه جویی در انرژی نیاز دارد. حیوانات به این موضوع آگاهی ندارند ولی انرژی خود را برای غذا خوردن ، تولید مثل یا مبارزه با دشمن ذخیره میکنند. آنها باید انرژی خود را صرف استفاده از انرژی کنند، در صورتی که بتوانند انرژی لازم را در اختیار بگیرند. صرفه جویی در انرژی برای زنده ماندن در حیات وحش ضروری است.

 

بیماری تنبلی
بیماری تنبلی

چه چیز موجب تفاوت بین رفتار حیوانات در حیات وحش و رفتار حیوانات خانگی می گردد. چه چیزی باعث استفاده “ضروری” از انرژی می شود. سگ به غریزه طبیعی خود پاسخ می دهد تا بلافاصله به خطر واکنش دهد (به عنوان مثال، کسی که زنگ درب را می زند سگ برای باز کردن می شتابد). احتمالا این یک خطر به شمار نمی آید، اما سگ در آن زمان این را نمی داند و باید انرژی را برای اطمینان به کار گیرد.

بیماری تنبلی
بیماری تنبلی

 

اما انسان به منظور زنده ماندن، بدست آوردن غذا ، حفظ همسر و  مبارزه با دشمن برخلاف حیوانات ، آنقدر نیاز به انرژی ندارد.

ولی انسان برای انجام رفتارهای مختلفی در طی روز نیاز به انرژی دارد.بسیاری از این رفتارها به طور مستقیم به بقای انسان ربطی ندارند ولی ممکن است به انگیزه او ربط داشته باشند .

بنابراین، به طرق مختلف، “تنبلی” مربوط به این است چگونه افراد احساس انگیزه خود را در شرایط مختلف برای انجام رفتارهای مختلف بکار میگیرند؛ و چه چیزی ارزشمند تر از بکارگیری انرژی برای انجام این رفتارهاست . خبر خوب اینست که “تنبلی” خصلت شخصیتی خاصی نیست، اما اغلب این شرایط خود را بروز نمی دهند تا انگیزه کافی را برای اعمال انرژی در فرد ایجاد نمایند.

این شرایطی است که باعث تحریک بخش هایی از مغز شده تا انرژی را برای انجام کاری آزاد کند.

 

 

بیماری تنبلی
بیماری تنبلی

وقتی با شخص تنبلی مواجه می شوید ممکن است اولین چیزی که به ذهن تان خطور کند این باشد که “از او بخواهید کاری انجام دهد” اما احتمالا با این پاسخ مواجه خواهید شد ، “اگر من انجام ندهم”، “دیگران ، مادرم ، پدرم انجام خواهند داد.” “یا اصلا اگر انجام ندهم چه می شود؟” ، بنابراین اگر ارتباط مستقیم بین انجام کاری و اهمیت انجام آن وجود نداشته باشد، احتمال بیشتری وجود دارد که فرد آن را انجام دهد.

اغلب اوقات اغراق می تواند موجب اختلال در آنچه فرد خواسته انجام دهد شود.افرادی که هیچ مزیتی در کاری که انجام می دهند پیدا نکنند ممکن است از انجام آن سر باز زنند.انسان هایی که تنبل هستند به طور حتم به وجود مزایا و عدم مزایای کارهایی که می خواهند انجام دهند بیش از حد فکر میکنند ولی پارامترهایی وجود دارند که می توانند این وضعیت را برهم زنند.

به طور مثال تعیین تنبیه و پاداش برای کارگران می تواند موجب شود تا فرد تنبل رفتار خود را تغییر دهد ولی این روش هم برای مدت کوتاه و فقط برای تعداد معدودی کارگران کاربرد خواهد داشت . در مورد سایر افراد که در موقعیت های تنبیه و تشویق قرار نمی گیرند چطور؟

به نظر می رسد بهترین راهکار برای مقابله با تنبلی و افراد تنبل ، تقویت انگیزه و ارائه هدف در آنان باشد. ممکن است مزایای کاری برای فرد تنبل آشکار نباشد ، لذا باید آگاه سازی در این زمینه برای او صورت بگیرد.

ارائه فرصت های بیشتر به مردم می تواند به آن ها دید بهتری نسبت به شناخت معایب و مزایای کارها و تصمیمات مختلف ارائه دهد و همین امر سبب می شود تا میل فرد برای “تنبلی” کاهش یابد.

منبع psychologytoday.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.