Ultimate magazine theme for WordPress.

تاثیرات قهوه بر بدن

تاثیرات قهوه بر بدن

قهوه چیزی است که هر روز میلیون‌ها آدم صبح خود را با آن آغاز می‌کنند. این نوشیدنی گرم سرشار از کافئین است که بسیار بیشتر از چیزی‌ست که برای آغاز روزتان بدان نیاز دارید. اما وقتی آن فنجان قهوه‌ی داغ را می‌نوشید تاثیرات قهوه بر بدن چیست ؟ و واقعا چه اتفاقی در بدنتان می‌افتد؟

نخست مزیت‌های این نوشیدنی جادویی

1- محافظت در برابر چندین نوع سرطان مختلف

چندین تحقیق انجام شده تا مشخص شود که آیا پروتئین‌های سرطان‌زای موجود در قهوه به رشد سرطان ربطی دارند یا خیر ـ تاکنون چنین پیوندی ثابت نشده است. با این وجود چندین پژوهش که برخی از آنها از سوی انجمن سرطان امریکا صورت گرفته‌اند توانسته‌اند ثابت کنند که در واقع قهوه در مقابل بسیاری از سرطان‌ها از بدن محافظت می‌نماید. وبسایت ACS گزارش داده که «قهوه ممکن است در کاهش خطر ابتلا به چندین نوع سرطان شامل سر و گردن، روده‌ی بزرگ، پستان و کبد موثر باشد. صدها ترکیب فعال بیولوژیکی شامل کافئین، فلائونیدها (Flavonoids)، لینگان‌ها (Lignans) و سایر پلی‌فنل‌ها (Polyphenols) در قهوه‌ی رُست شده وجود دارد. بنا به تحقیقات مختلف این‌ها و سایر ترکیبات موجود در قهوه باعث افزایش انرژی؛ مهار تخریب سلولی؛ تنظیم ژن‌های مورد نیاز برای ترمیم DNA شده و در کنار این‌ها از ویژگی‌های ضد التهابی یا مهار متاستاز (Metastasis) نیز برخوردارند.

تاثیرات قهوه بر بدن

2- کاهش خطر میل به خودکشی

محققان همبستگی‌ای بین مصرف قهوه و کاهش میل به خودکشی یافته‌اند. پژوهشی (https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.3109/15622975.2013.795243) که توسط محققان مدرسه‌ی سلامت عمومی دانشگاه هاروارد انجام شده نشان می‌دهد که احتمالا کافئین عامل پشت نتایج به دست آمده در این پژوهش باشد. محققان این پروژه دریافته‌اند که در بزرگسالانی که روزانه دو یا چهار فنجان قهوه‌ی کافئین‌دار می‌نوشند در مقایسه با کسانی که قهوه‌ی بدون کافئین یا مقادیر کم مصرف کرده و یا کسانی که اصلا قهوه نمی‌نوشند نرخ خودکشی نصف می‌باشد. پس از آن محققان به این نتیجه رسیدند که کافئین موجود در قهوه نه تنها سیستم عصبی مرکزی (Central Nervous System) را تحریک می‌نماید بلکه همچنین ممکن است که توسط تسریع‌بخشی به برخی از انتقال دهنده‌های عصبی (Neurotransmitter) در مغز مانند سروتونین، دوپامین و نوآدرنالین، به مثابه یک ماده‌ی ضدافسردگی خفیف عمل نماید.

تاثیرات قهوه بر بدن

3- کاهش خطر آلزایمر و زوال عقل

اگر گرد پیری اندکی روی موهایتان نشسته و گاه به گاه از نوشیدن فنجانی قهوه لذت می‌برید ـ حتی تا پنج فنجان در روز ـ با این کار لطف بزرگی در حق خود می‌کنید و خطر ابتلایتان به آلزایمر و زوال عقل را کاهش می‌دهید. در واقع اخیرا یک تحقیق (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20182054) نشان داده که نوشیدن سه تا پنج فنجان قهوه به طور روزانه در دوران میانسالی با کاهش 65 درصدی خطر ابتلا به زوال عقل و آلزایمر در سنین بالاتر پیوند داشته است.

تاثیرات قهوه بر بدن

4- کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2

محققان (https://link.springer.com/article/10.1007/s00125-014-3235-7) دانشگاه هاروارد به مدت بیست سال بر روی بیش از صد هزار نفر مشغول مطالعه هستند تا تشخیص دهند که آیا همبستگی‌ای بین قهوه و کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 وجود دارد یا خیر. این تحقیق نشان داده افرادی که در طی این مدت مصرف قهوه‌ی خود را تا حد بیش از یک فنجان در روز افزایش داده‌اند تا 11 درصد خطر ابتلا به دیابت نوع 2 در آنها کاهش یافته است. آنها همچنین به این نتیجه رسیده‌اند که کسانی که مصرف قهوه‌ی خود را تا یک فنجان قهوه کاهش داده‌اند میزان خطر ابتلا به دیابت نوع دو 17 درصد در آنان افزایش داشته است. در حالی که محققان دلیل دقیق این تأثیر را نمی‌دانند معتقدند که هیچ ربطی به کافئین ندارد چون محرک‌ها در واقع به تغییر در هم سطح گلوکز و هم انسولین خون مرتبط‌اند. و اینکه بدن شما چگونه به کافئین واکنش نشان می‌دهد در حقیقت به متابولیسم بدنتان بستگی دارد. در هر حال، مشخص شده است که کافئین اثری منفی بر روی قند خون می‌گذارد.

حالا برویم سراغ مضرات این نوشیدنی

1- احتمال اعتیاد

قهوه حاوی مقادیر بسیار بالایی از کافئین است مگر آنکه آن را بدون کافئین بنوشید. در واقع یک فنجان قهوه حاوی 95 میلی گرم کافئین می‌باشد که بسیار بیشتر از مقدار مورد نیاز بدن است. با این حال، کافئین به نوعی مخدر است و مانند تمامی مخدرهای دیگر یک ترکیب شیمیایی اعتیادآور می‌باشد که می‌تواند باعث وابستگی شود.

یکی از تحقیقاتی (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3777290/) که در زمینه انجام شده باعث شد که محققان برای این مشکل نامی علمی انتخاب کنند: اختلال مصرف کافئین. کسانی که این اختلال را دارند الگوهای رفتاری و فیزیولوژیکی‌ای مشابه با کسانی که معتاد به مواد مخدر هستند را از خود نشان می‌دهند.

تاثیرات قهوه بر بدن

2- احتمال افزایش ابتلا به اسهال

سال‌هاست که مردم و حتی برخی از متخصصان قهوه را ماده‌ای اسهال‌آور می‌دانند و سعی می‌کنند توضیح دهند چرا افرادی که مصرف قهوه‌ی بالایی دارند بیشتر به اسهال مبتلا می‌شوند. مطالعات تحقیقی در این زمینه هیچ نسبت مستقیمی بین مواد داخل قهوه و ابتلا به اسهال پیدا نکرده‌اند و این اثر کاملا به نوع واکنش بدن افراد به قهوه بستگی داشته و احتمالی است.

تاثیرات قهوه بر بدن

3- کاهش مدت خواب

قهوه جزو مواد محرک است که اغلب برای بیدار ماندن و افزایش انرژی بدن در هنگام خستگی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این چیزی است که اغلب افراد می‌دانند و کاملا آگاهانه از این کارکرد قهوه بهره می‌گیرند. گفته می‌شود که اگر شما در ساعات پایانی شب و یا عصر قهوه بنوشید احتمال افزایش زمان به خواب رفتنتان وجود دارد. در واقع تحقیقی (http://jcsm.aasm.org/viewabstract.aspx?pid=29198) نشان داده که مصرف قهوه 6 ساعت قبل از ساعت خواب میزان کلی خواب را به میزان 1 ساعت کاهش می‌دهد. این تأثیرات ممکن است در افراد مسن‌تر شدیدتر باشد چون بدن این افراد برای هضم و جذ کافئین به مدت زمان بیشتری نیاز دارد.

تاثیرات قهوه بر بدن

4- احتمال تأثیر منفی بر روی استخوان‌ها

این تأثیر در واقع بحث برانگیز بوده و شواهد چندانی برای اثبات آن وجود ندارد و بیشتر بر روی نمونه‌های اتفاقی و تصادفی متکی است. چندین سال است که گزارش‌هایی مبتنی بر تأثیر مصرف حاد (نه موارد عادی) قهوه بر روی کاهش حجم توده‌ی استخوان و روشنی کلی سیستم اسکلتی بدن وجود دارد. بنا بر همین گزارش‌های پراکنده و اتفاقی محققان هشدار داده‌اند که شاید کافئین تأثیری منفی بر روی جذب کلسیم بگذارد؛ اما همانطور که گفتیم هیج مدرک قابل دفاعی برای این تأثیر وجود ندارد. بنابراین یا می‌توانید مصرف قهوه‌ی خود را کاهش دهید و یا اینکه با مصرف بیشتر شیر، بادام، بروکلی و سایر مواد سرشار از کلسیم مصرف خود را متناسب نمایید.

فارغ از این مضرات، مصرف شدید قهوه می‌تواند باعث افزایش واکنش معکوس یا همان ریفلکس اسید معده شود که در صورت بالارفتن دُز آن می‌تواند اثر ناخوشایندی برایتان ایجاد کند. گذشته از همه‌ی اینها مزیت‌های این نوشیدنی جادویی آنقدر بالاست که کاملا بر روی مضرات آن می‌چربد و می‌توان این مضرات را کنترل کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.