تب کریمه کنگو چیست ؟ عوامل دچار شدن به آن و راه های جلوگیری | دیجی طور
Ultimate magazine theme for WordPress.

تب کریمه کنگو چیست ؟ عوامل دچار شدن به آن و راه های جلوگیری

تب کریمه کنگو چیست ؟

تب هموراژیک کریمه-کنگو از عفونتی که از یک ویروس کنه زاده شده که از خانواده ی نایروویروس بوده سرایت می کند. این نوع بیماری ابتدا در سال 1944 در کریمه شایع شد و به همین دلیل به عنوان تب هموراژیک کریمه هم شناخته می شود. سپس این بیماری در سال 1966 در کشور کنگو هم دیده شد و به همین دلیل نام آن به تب کریمه کنگو تغییر یافت. نمونه هایی از این بیماری در کشورهای اروپای شرقی ، چین غربی ، آسیای مرکزی ، خاورمیانه و هندوستان نیز دیده شده است.

روش انتقال تب کریمه کنگو

کنه های Ixodid Hyalomma عامل اصلی شیوع بیماری و ویروس CCHF می باشند. بسیاری از حیوانات اهلی از جمله گاو ، بز ، گوسفند و خرگوش های صحرایی ، میزبان های اصلی این نوع ویروس می باشند. انسان ها با گزیده شدن توسط کنه یا ارتباط با خون آلوده ی حیوان به این نوع تب مبتلا خواهند شد. علاوه اینکه این بیماری می تواند با ارتباط با خون و یا مایعات بدن شخص مبتلا به شخصی دیگر نیز منتقل شود. گاهی این نوع بیماری در محیط های بیمارستان با استریلیزه کردن نامناسب و یا از طریق سوزن ها و تجهیزات پزشکی به دیگران منتقل شده است.

علائم بیماری تب کریمه کنگو

ابتلا به این بیماری سریع بوده و از عوامل نخست ابتلا به این بیماری می توان به سردرد ، تب بالا ، پشت درد ، دردهای مفصلی ، معده درد و استفراغ اشاره نمود. قرمزی چشم ، گلوی قرمز و حضور نقاط قرمز و رنگ پریدگی از علائم دیگر ابتلا به این بیماری می باشند. در موارد حاد هم یرقان ، تغییر خلق و ادراک حسی هم دیده شده است.

در حین پیشرفت بیماری حضور کبودی در نقاط مختلف بدن ، خونریزی شدید بینی و عدم قابلیت کنترل خونریزی در زمان وارد شدن سوزن به بدن دیده شده. این علائم از روز چهارم ابتلا به بیماری آغاز شده و تا حدود دو هفته ادامه خواهند داشت. بنا به اسناد ثبت شده آسیب های ناشی از این بیماری از 9 الی 50 درصد اعلام شده. البته هنوز آثار مخرب بیماری در طی زمان طولانی کشف نشده است.

اشخاص در خطر تب کریمه کنگو

دامداران ، کارگران کشتارگاه ، کارمندان محیط های درمانی که امکان آلوده شدن به خون و یا مایعات بدنی افراد مبتلا را دارند. علاوه اینکه گزارش شده توریست هایی که به روستاهای مختلف سفر می کنند می توانند ناقل بیماری باشند.

راه های تشخیص تب کریمه کنگو

محققین در آزمایشگاه با استفاده از روش هایی چون آنتی ژن ایمونو سوربنت ، واکنش های زنجیره ای پلیمراز و شناسایی آنتی بادی بیماری را در بدن شناسایی کرده و در صورت نیاز شخص مبتلا را به محیط ایزوله و یا قرنطینه منتقل می کنند.

درمان تب کریمه کنگو

روش درمان پیدا شده برای این بیماری کاملا موثر بوده اما نیاز به مراقبت تخصصی ، پشتیبانی همودینامیک ، کنترل میزان مایعات بدن و اکسیژن رسانی مرتب داشته و ریک شناسایی های ثانویه نیز باید کنترل گردد. این بیماری بسیار در برابر داروی ” ریباویرین ” آسیب پذیر می باشد. نقاهت در این بیماری به نسبت طولانی می باشد.

علائم کمبود زینک چیست ؟ و دلایل کمبود آن چیست

قرص باکلوفن برای چیست و چه عوارضی به همراه دارد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.