توافق برگزیت چیست ؟ | دیجی طور
Ultimate magazine theme for WordPress.

توافق برگزیت چیست ؟

توافق برگزیت چیست ؟

توافق برگزیت در واقع بزرگترین مشکل سیاسی در تاریخ انگلستان در زمان صلح بوده که مساله ی اصلی آن اختلاف بین دو گروه سیاسی بوده که یک گروه خواستار خروج از اتحادیه ی اروپا بوده و دیگری ماندن در این اتحادیه. البته انگلستان مدتی است که از اتحادیه ی اروپا جدا شده و مسیر خودش را از دیگر کشورهای اروپایی هم از نظر اقتصادی و هم سیاسی عوض کرده ، اما شکاف بین دولتمردان این کشور موجب شده تا بزرگترین بحران تاریخ دولت انگلستان بوجود آید.

مجری طرح توافق برگزیت و نخست وزیر انگلستان یعنی ترزا می ، پس از مشاهده ی شکست ایده ی خود و شکاف پیش آمده در دولت در روز 24 ماه می در نشست بروکسل از سمت خود استعفا داد. پیش از این استعفا ترزا می سه مرتبه با مقامات اروپایی مذاکره کرده بود و هر سه مرتبه شروط وی توسط پارلمان انگلستان رد شد تا برگزیت ثمری نداشته و با شکست روبرو شود. در طی این مذاکرات سه مرتبه تاریخ اعمال قوانین و شروط برگزیت کنسل و به تعویق افتاد و جذب محافظه کار نتوانست به خواسته هایش دست یابد. پیش از استعفا خانم ترزا می مجبور شد تا با رهبر مخالفین خود یعنی رهبر حزب کارگر جرمی کوربین به مذاکره بپردازد.

با اینکه ترزا می استعفا داده اما شروط آن همچنان پابرجا بوده و قرار است در تاریخ 31 اکتبر اعمال شود که البته با مخالفان سرسختی روبروست. عدم حضور ترزا می در آخرین نشست با مقامات اروپا می تواند ضربات اقتصادی سختی را به دولت انگلستان وارد کند. با این اوصاف این احتمال هم وجود دارد که برگزیت به کلی منتفی شده و همچنان انگلستان روابط تنگاتنگ خود را با اتحادیه ی اروپا حفظ نماید. هر شخصی که جایگزین ترازمی می شود بی تردید با یک مشکل حل نشده و پیچیده مقابل خواهد بود که با استفاده از هیچ روشی قابل حل نبوده. شرایط برگزیت تا کنون تا حدی پیش رفته که این احتمال وجود دارد پارلمان انگلیس بخواهد رفراندوم دوم را برای آن برگزار کند. بسیاری از شرکت ها نسبت به این شرایط پیش آمده نگران بوده و دفاتر و کارخانه های خود را تعطیل کرده و در کشورهای دیگر مشغول به فعالیت شدند. نگرانی آنها از پیامد های خروج از اتحادیه ی اروپا ، عدم تایید توافق برگزیت و نبود راه حلی کلی عنوان شده و تمامی آنها گفته اند این شرایط می تواند ضربه ای جبران نشدنی را به اقتصاد انگلستان و همچنین اروپا وارد سازد. اکنون ماه هاست که در انگلستان ترس از کمبود دارو و مواد غذایی مردم این کشور را نگران کرده است.
نتیجه ی نهایی بر سر این مذاکرات ، هر چه که باشد جایگاه انگلستان را به عنوان یک ابرقدرت سیاسی و اقتصادی پس از قرن ها دستخوش تغییر خواهد کرد. واژه ی برگزیت از ترکیب بریتانیا و اگزیت ساخته شده و ایده ی کلی آن در مورد جدا شدن انگلستان از اتحادیه ی اروپا در رابطه با تجارت ، امنیت و مهاجرت عنوان شده. انگلستان از همان روزهای نخست تشکیل اتحادیه ی اروپا که پیشتر مجمع اقتصادی اروپا نام داشته ، نکات مثبت و منفی بودن در این اتحادیه را سبک و سنگین کرده و تنها پس از گذشت سه سال رفراندومی را برگزار کرده تا ببیند بودن در این اتحادیه تا چه حد تاثیرگذار بوده. این رفراندوم در سال 1975 انجام شد که با رای موافق 67 درصدی ماندن در اتحادیه مواجه شد و موجب شد تا انگلستان در اتحادیه ی اروپا باقی بماند.

در سال 2013 نیز نخست وزیر وقت ، آقای جیمز کامرون قول داد تا رفراندومی ملی را برگزار کرده تا این مشکل را یک بار و برای همیشه حل کند. پاسخ ها در این رفراندوم بسیار گسترده و مبهم بود که موجب شد تا آقای کامرون محافظه کارانه تصمیم گرفته و در اتحادیه باقی بماند. در سال 2016 و در اوج بحران مهاجرت باری دیگر مساله ی توافق برگزیت مطرح شد و پس از رای گیری یک برگزیت نصفه و نیمه با قوانینی نامشخص موفق به کسب 52 درصد آرای کل شد تا برای نخستین بار مهر خروج انگلستان از اروپا زده شود. پس از این رفراندوم ، هیچ مساله ای به درستی حل نشد و همه در انتظار این بودند که بعدا چه اتفاق خواهد افتاد ، مساله ای که هم اکنون باقی بوده و پاسخی به آن داده نشده است.
اما چگونه برگزیت موفق به کسب اکثریت آرا شد؟ با نگاهی به نقشه ی رای دهندگان شاید بتوان به پاسخ این مساله رسید ، مردم در ولز ، قسمت های مختلف انگلستان و شهرهای کوچک و روستاها به برگزیت رای دادند که در واقع تبدیل به اکثریت شدن و مردم لندن ، اسکاتلند و ایرلند شمالی به ماندن در اتحادیه ی اروپا رای دادند و جوانان که احساس ناامنی می کردند ، نیز به ماندن در اتحادیه رای دادند.

"<yoastmark

چرا ماجرای توافق برگزیت از اهمیتی بالا برخودار است ؟

پاسخ تا حدی ساده است ، زمانی که به جدول درآمد و صادرات و تجارت انگلستان با اتحادیه ی اروپا نگاهی بیندازید متوجه خواهید شد که بازار اصلی صادرات کالای انگلستان ، اروپاست و این تجارت با اروپا بوده که لندن را به یک مرکز تجاری بزرگ تبدیل کرده. این موجب شده تا مهاجرات شرکت های بزرگ به دلیل ترس از خروج انگلستان از اتحادیه ی اروپا به مساله ای تکراری تبدیل شود. یکی از این شرکت ها Airbus بوده که بیش از 14.000 کارمند داشته و در مجموع موجب بوجود آمدن 100.000 شغل شده است. اقتصاددانان بر این عقیده اند که اگر انگلستان از اتحادیه ی اروپا خارج شود با افت اقتصادی 4 الی 9 درصدی روبرو خواهد شد. ایده ی توافق برگزیت می تواند آرزوهای جوانان انگلستانی را برای پیدا کردن کار و زندگی در دیگر کشورهای اروپایی را نیست و نابود کند.

خانم می بارها و بارها در مورد محدود کردن روابط با اروپا صحبت کرده بود و قوانین او روابط تجاری را با اروپا به صورت محدود حفظ کرده و سپس به صورت کلی آنها را قطع می نمود. او برای دستیابی به یک هدف مشخص چندین بار کابینه را تغییر داد تا ذهنیتی مشخص را برای انگلیسی ها درست کند اما ابهام در این مورد همچنان باقی ماند. به عقیده ی بسیاری ، 40 سال رابطه ی اقتصادی به یک شکل ، نمی توان با یک رفراندوم آن را تغییر داد زیرا شوکی بزرگ اقتصاد را خرد می کند. زمانی که ترزا می نخستین بار ایده ی خود را از توافق برگزیت به پارلمان برد با تعداد آرای تاریخی 391 مخالف به 242 رد شد. اما سپس این میزان با تشدید مشکلات با اروپا بالا گرفت تا ترزا می با ایده های جدا طلبانه به سمت نخست وزیری برسد.

اکنون بسیاری از بریتانیایی ها علاقه به برگزاری رفراندومی دیگر دارند و اعتقاد دارند که این بار یک انتخابات تمام عیار می تواند مشکلات ریشه ای این کشور را برای همیشه در رابطه با تجارت و سیاست حل کند.

اینستکس چیست ؟ کانال اروپا برای انجام تراکنش های مالی با ایران

مک پرو 2019 در کنار مانیتور Pro Display XDR

قیمت و مشخصات فنی مانیتور اپل Pro Display XDR

دیجیتال مارکتینگ چیست ؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.