Ultimate magazine theme for WordPress.

جف بزوس : اگر می خواهید زندگی شادی داشته باشید این 12 سوال را از خود بپرسید

راز داشتن یک زندگی شاد و طولانی چیست؟ این سوالی است که هر روز از خودمان می پرسیم. جف بزوس (مدیر کنونی آمازون) افکار و ایده های خود را در این رابطه گفته و به نظر میرسد که قصد خاصی از این کار داشته باشد.

جف بزوس در مورد این مساله گفته بود : “زمانی که هشتاد ساله شدید و در یک اتاق ساکت در حال فکر کردن در مورد زندگی خود هستید حتما در مورد کارهایی که در زندگی خود انجام داده اید فکر خواهید نمود.”

موضوع بحث او در مورد زندگی و انتخاب ها بوده و نام سخنرانی او ” ما آن چیزی هستیم که انتخاب می کنیم” بوده و هدف آن تفاوت های بین استعداد ها و انتخاب های می باشد. استعداد ها آسان هستند ، آن ها به شما داده شده اند اما انتخاب ها گاها سخت هستند. اگر به اندازه ی کافی آگاه نباشید می توانید خود را توسط استعداد ها گول بزنید و اگر این کار را انجام دهید یعنی آن را انتخاب کرده اید.”

به بیان دیگر مهم نیست که چقدر در زندگی خود موفق بوده و یا چند صفر در مقابل عدد حساب شما در بانک قرار می گیرد ، اما مهم ترین مساله انتخاب های شما بوده اند که شما را به آنجا رسانده اند. اما ما چگونه می توانیم این انتخاب های درست را بدون داشتن علم آن داشته باشیم؟ از کجا بدانیم که در مسیر درست هستیم و در 10 ، 20 یا 30 سال آینده از انتخاب های خود احساس رضایت داشته باشیم؟

جف بزوس در سخنان خود به زمانی اشاره کرده که نخستین بار ایده ی داشتن یک فروشگاه کتاب آنلاین به سرش زد ، فروشگاهی که امروز به عنوان بزرگترین فروشگاه آنلاین در جهان با نام آمازون شناخته میشود. او در آن زمان میدانست که آغاز و انجام این کار می تواند بسیار ریسکی باشد.

او در این مورد با رئیس خود صحبت کرده بود و رئیس او گفته بود که ایده ی فوق العاده ایست و اگر کار خوبی نداشته باشد انتخابی بی نظیر خواهد بود. او با بیان این خاطرات به این مساله رسید : ” در آخر ما انتخاب های خود هستیم ، برای خود داستانی فوق العاده بسازیم.”

” این تصمیم سختی بود اما من تصمیم گرفتم که آن را امتحان کنم. هیچ وقت فکر پشیمان شدن و یا شکست به ذهنم خطور نکرد. تنها چیزی که در ذهن من بود و می توانست مرا سرزنش کند ، امتحان نکردن و استفاده از ایده ام بود. پس از فکر کردن های طولانی نا امن ترین روش را برای رسیدن به خواسته ام انتخاب کردم و به این انتخاب افتخار می کنم.”

هیچ انخاب بی نقصی وجود ندارد

واقعیت این است که ما در زندگی تصمیماتی گرفته و از انجام آن ها پشیمان می شویم. ما این اشتباهات را با نام شکست می شناسیم ، شکست می تواند خوب باشد زیرا می توانیم مسائلی مفید را از آن آموخته و بهتر شویم. اما در طی بهتر شدن مسن تر می شویم و باید تعداد انتخاب های منجر به شکست را کاهش دهیم.

برای درست کردن داستانی فوق العاده جف بزوس به 12 سوال اشاره نمود و از همگی خواست تا به صورت عمیق به آنها فکر کنند :

1- چگون از استعداد های خود بهره می برید؟

2- چه انتخاب هایی خواهید داشت؟

3- آیا جبر، شما را به انتخابات راهنمایی کرده یا احساساتتان؟

4- آیا اصول یا عقاید خاصی را دنبال نموده یا از قوانین خودساخته پیروی می کنید؟

5- آیا زندگی ساده را پیش گرفته یا زندگی ماجرایی را انتخاب خواهید نمود؟

6- آِیا در برابر انتقاد ها سر خم کرده یا به دنبال عقاید خود میروید؟

7- آیا زمانی که اشتباه کرده اید از کرده ی خود دفاع کرده یا عذر خواهی می کنید؟

8- آیا زمانی که به کسی علاقه مند شوید از خود در برابر رد شدن و پس زده شدن محافظت نموده یا برای رسیدن به آن کاری انجام میدهید؟

9- آیا دل را به دریا زده یا ریسک نمی کنید؟

10- در مواجهه با سختی جا زده یا مقابله کرده و پیگیر باقی می مانید؟

11- بدبین بوده یا سازش خواهید کرد؟

12- آِیا با دیگران با دیگران با زیرکی برخورد کرده یا با مهربانی برخورد خواهید داشت؟

این سوالات ممکن است که راه اصلی برای رسیدن به موفقیت و آرامش نباشند اما می توانند برای داشتن زندگی شاد به ما کمک کنند. بی تردید این سوالات ما را به قله ی موفقیت جف بزوس نخواهند رساند اما دلیل ندارد که از آن ها درس نگیریم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.