جولین آسانژ کیست ؟ برنامه نویس افشاگر | دیجی طور
Ultimate magazine theme for WordPress.

جولین آسانژ کیست ؟ برنامه نویس افشاگر

جولین آسانژ

جولین آسانژ ، متولد 3 جولای 1971، Townsville، کوئینزلند، استرالیا ، برنامه نویس کامپیوتر و موسس سازمان رسانه ای ویکی لیکس است چیزی که خود او آن را (انتشارات علمی) نام نهاد زیرا منابع اصلی با حداقل ترین تحریریه ارائه می شدند. آسانژ، از طریق وب سایت ویکی لیکس  (WikiLeaks)، هزاران مستند محرمانه یا طبقه بندی شده از مجموعه ای از دولت ها و نهاد های شرکتی را منتشر کرد.

مروری بر زندگی جولین آسانژ و نحوه  ایجاد ویکی لیکس

خانواده آسانژ هنگامی که او  کوچک بود اغلب به طور مکرر نقل مکان می کردند، و او با ترکیبی از دوره های تکمیلی و مکاتباتی به  تحصیل پرداخت. او به عنوان یک نوجوان، توانایی خود را به نمایش گذاشت و با استفاده از نام مستعار هک شده‌ی «منداک»،به چندین سیستم امن از جمله ناسا و پنتاگون نفوذ کرد.

در سال 1991، مقامات استرالیایی اعلام کردند که  او 31 مورد از جرایم اینترنتی را مرتکب شده و بسیاری او را مجرم خواندند. با این حال، در خصوص مجازات، فقط کمی جریمه شامل حال او شد و قاضی حکم داد که اقدامات وی به دلیل کم سن و سالی وی بوده است. آسانژ در دهه های بعدی زندگی دائما در حال سفر بود؛ به تحصیل فیزیک  در دانشگاه ملبورن مشغول شد ( قبل از کسب مدرک اخراج شد) و به عنوان یک مشاور امنیتی آی تی شروع به کار کرد. در سال 2006 وب سایت ویکی لیکس را با هدف انتشار اطلاعات محرمانه و طبقه بندی دولت ها تاسیس نمود. در نخستین افشاگری، که در دسامبر 2006 صورت گرفت اسنادی به وب سایت WikiLeaks ارسال شد، حاوی پیامی از رهبر شورشی سومالی در خصوص استخدام مردان مسلح برای ترور مقامات دولتی بود.

اصالت اسناد موجود بر روی این وب سایت هرگز تایید نشدند، اما داستان ویکی لیکس و سوالات مربوط به رفتارها و روش های آن به زودی عده بسیاری را تحت تاثیر قرار داد.

50 حقیقت نا گفته از استیو جابز و اپل

استیو وزنیاک کیست ؟ چهره کمتر شناخته شده شرکت اپل

ویکیلیکس تعداد بسیاری از اسناد محرمانه دولتها از جمله جزئیات مربوط به بازداشتگاه نظامی ایالات متحده در خلیج گوانتانامو در کوبا، فهرست اعضای مخفی حزب ملی انگلیس، اسناد داخلی جنبش Scientology و نامه های خصوصی از دانشگاه استرالیایی انگلیس واحد تحقیقات آب و هوا را نیز منتشر کرد.

 فعالیت های اولیه و مسائل حقوقی  ویکی لیکس

در سال 2010، ویکی لیکس تقریبا نیم میلیون مستندات از برادلی منینگ (که بعدها به چلسی منینگ) تحلیلگر اطلاعات ارتش آمریکا که  بیشتر مربوط به جنگ های ایالات متحده در عراق و افغانستان بود دریافت کرد ، البته اکثر این اطلاعات قبل تر هم نیز در این وب سایت افشاگر وجود داشت؛ دولت باراک اوباما این افشاگری ها را به عنوان تهدیدی جدی برای امنیت ملی ایالات متحده برشمرد و آن را مورد انتقاد قرار داد. در نوامبر سال 2007 نیز، ویکی لیکس شروع به انتشار حدود 250،000 فایل دیپلماتیک محرمانه ایالات متحده نمود. این اسناد محرمانه بیشتر از سال 2007 تا 2010 را شامل می گردید، اما حاوی اطلاعاتی از سال 1966 نیز بود.

از میان موضوعات مختلف این وب سایت افشاگر، می توان به اسناد محرمانه در خصوص تلاش های بی ثمر ایالات متحده جهت منزوی کردن کشورمان ایران به لحاظ سیاسی و اقتصادی نیز اشاره نمود ؛

به هر حال واکنش های زیادی از طرف دولت ها و سیاستمداران به این مستندات صورت گرفت .سرانجام جولین آسانژ در سوئد تحت پیگرد قانونی قرار گرفت و اتهامات جنسی زیادی به او وارد گردید ، که هرگز ثابت نشد  . (این دومین حکم دستگیری وی به خاطر افشای اطلاعات بود که نخستین حکم او نیز که در اوت 2010 صادر شد به علت عدم شواهد کافی، مورد قبول واقع نشد). با این حال در دسامبر 2010، در لندن دستگیر و در نهایت به قید وثیقه آزاد شد و در ماه فوریه 2011 یک قاضی بریتانیایی تصریح کرد که استرداد باید انجام گردد، وکلای آسانژ تلاش کردند تا پرونده تجدید نظر شود.  در ماه دسامبر 2011، دادگاه عالی بریتانیا اعلام کرد که پرونده استرداد او به عنوان موردی که دارای جنبه ” اهمیت عمومی” می باشد بایستی توسط دیوان عالی کشور مورد بررسی قرار گیرد. این تصمیم یعنی اینکه آسانژ باید مستقیما به دادگاه نهایی می رفت.

جولین آسانژ
جولین آسانژ

در ماه می 2011، آسانژ، مدال طلای بنیاد صلح سیدنی، افتخاری  که پیشتر برای نلسون ماندلا و دالایی لاما کسب شده بود را به خاطر “شجاعت واقعی در زمینه دفاع از حقوق بشر” دریافت کرد.

کتاب “زندگینامه غیرمجاز- The Unauthorised Autobiography” ، آسانژ در سپتامبر 2011  منتشر شد. آسانژ کتاب خود را به قیمت یک میلیون دلار فروخت و دلیل فروش آن را مشکلات مالی فراوان به خاطر وب سایت و زندگی شخصیش دانست .

آسانژ تحت بازداشت خانگی در روستای نورفولک قرار گرفت و در این محل، یک سری مصاحبه تحت عنوان «The World Tomorrow»  داشت که در ماه آوریل سال 2012 به صورت آنلاین پخش شد و سپس شبکه خبری ماهواره روسیه تأمین مالی آن را برعهده گرفت . میزبانی این برنامه از یک استودیوی پخش موقت آغاز شد. طرفداران بنیانگذار ویکیلیکس، جولیان آسانژ،  تظاهرات اعتراض آمیزی را خارج از دیوان عالی انگلیس ، جایی که درخواست استرداد آسانژ مورد تجدید نظر قرار گرفته بود ، برگزار کردند.

پناهندگی در سفارت اکوادور و تاثیر بر  انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده در سال 2016

در ماه ژوئن 2012، پس از درخواست تجدید نظر در مورد استرداد توسط دیوان عالی کشور،آسانژ در سفارت اکوادور پناهنده شد. او به این دلیل تقاضای پناهندگی داد زیرا مطمئن بود که استرداد به سوئد می تواند منجر به پیگرد قانونی او در ایالات متحده در خصوص اقدامات مربوط به ویکی لیکس گردد.

در 11 آوریل 2019، اکوادور پیشنهاد پناهندگی او را به بهانه های مختلف رد کرد.

آسانژ ادعا کرد که اگر چنین محاکمه ای با انگیزه سیاسی صورت گیرد به طور بالقوه او را به مجازات مرگ محکوم خواهند کرد. در آگوست، درخواست پناهندگی آسانژ پذیرفته شد، اما رفت و آمد و ارتباطات او داخل سفارت محدود شد، زیرا مقامات بریتانیایی و اکوادور تلاش می کردند تا این مسئله را خاتمه دهند. آسانژ در حالی که دومین سال انزوای خود را در سفارت اکوادور می گذراند ، پیشنهاد خود برای بدست آوردن یک کرسی در مجلس استرالیا مطرح کرد. حزب WikiLeaks او، که در ماه ژوئیه 2013 تاسیس شد، در انتخابات عمومی استرالیا ، ضعیف عمل کردند و با  کمتر از 1 درصد آرا و نتوانست هیچ کرسی ای را در مجلس سنا کسب نماید.

جولین آسانژ
جولین آسانژ

در ماه اوت 2015، دادستان های سوئدی تحقیقاتی را در رابطه با سه مورد از اتهامات وارده به آسانژ آغاز کردند؛ بدان خاطر که آنها تا قبل از انقضای قانون پنج ساله محدودیت های مصاحبه ای نداشتند. با این حال، مقامات سوئدی همچنان به تحقیقات در مورد اظهارات برجسته تجاوز به عنف ادامه داده و آسانژ همچنان در سفارت اکوادور در لندن به سر می برد.

در سال 2016، جولین آسانژ  ، زمانی که ویکی لیکس شروع به انتشار ارتباطات داخلی از حزب دموکرات و کمپین نامزد دموکرات هیلاری کلینتون کرد به یک  عضو فعال در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تبدیل شد. آسانژ هیچ مخالفت با خصومت شخصی با کلینتون نداشت ولی نشت اطلاعاتی ، به وضوح بیشترین آسیب را به کمپین کلینتون رساند. تعداد زیادی از کارشناسان مستقل سایبری و سازمان های مجری قانون ایالات متحده تایید کردند که داده ها توسط هکرهای مرتبط با سازمان های اطلاعاتی روسیه بدست آمده بود. با وجود این شواهد، آسانژ انکار کرد که مبدا اطلاعات روسیه بوده است.

در ژانویه 2017 یک گزارش اطلاعاتی محرمانه آمریکا حاکی از آن بود که آسانژ و ویکی لیکس بخش مهمی از کمپین مبارزه با ساختاری بسیار پیچیده اند که روسیه در برابر ایالات متحده سازماندهی کرده بود. در ماه می 2017، در همان حینی که آسانژ پنجمین سال بازداشتی خود را واقع در سفارت اکوادور در لندن پشت سر می گذاشت،  دادستانهای سوئدی اعلام نمودند که تحقیقات خود را در رابطه با اتهامات وارده به وی متوقف کرده اند.

رد درخواست پناهندگی و استرداد آسانژ به انگلیس

 

جولین آسانژ
جولین آسانژ

اکوادور به دلیل نقض‌های مکرر قوانین بین الملل و شرایطی که در دوران ریاست جمهوری در سفارت اتفاق افتاد در خواست پناهندگی آسانژ را رد کرد و طی تصویب توافقی کتبی با این مضمون با دولت انگلیس صورت گرفت، “آسانژ به کشور دیگری منتقل نمی شود که در آن جا  شکنجه یا با مجازات اعدام مواجه شود”، رئیس جمهور اکوادور. لنین مورنو اجازه داد که پلیس بریتانیا وارد سفارت شود و آسانژ را دستگیر کند. او همچنین هدف یک حکم استثنایی مهم از ایالات متحده برای جرایم کامپیوتری قرار گرفت.

منبع britannica

نظرات بسته شده است.