دانشمندان اعتقاد دارند که رشد گودزیلا می تواند نگران کننده باشد | دیجی طور
Ultimate magazine theme for WordPress.

دانشمندان اعتقاد دارند که رشد گودزیلا می تواند نگران کننده باشد

گودزیلا

گروهی از دانشمندان دانشگاه Dartmouth در تحقیقی به این مساله پرداختند که چرا از سال 1954 اندازه ی گودزیلا سال به سال بزرگ و بزرگتر شده. اگر حدس میزنید که به باشگاه بدن سازی رفته و یا از پروتئین استفاده کرده در اشتباهید. تکامل وحشت آور شاه هیولاها به علت افزایش نگرانی در مورد افزایش ملیت گرایی و فشارهای روزافزون ارتش آمریکا در رابطه با نیروی هسته ای می باشد.

سبک ترین دوچرخه تاشو برقی جهان ساخته شد

بهترین گیمرهای جهان با درآمدهای چند صد هزار دلاری

در این تحقیق گفته شده که ظاهر گودزیلا در حال تغییر بوده و این تغییر در رابطه با افراد مختلفی که از شرکت های مختلف در ساخت فیلم شرکت داشته اند و میزان اضطراب و نگرانی انسانیت و تغییر آن در طی سال ها بوده. به زبان ساده این یعنی زمانی که گودزیلا بزرگ تر می شود نشان از بدتر شدن وضعیت انسان ها در زندگی واقعی دارد. در تیمی که اعضای آن ناتانیل دومنی و رایان کالسبیک بوده اند رشد گودزیلا با افزایش بودجه ی ارتش آمریکا در طی 65 سال مقایسه شده است.

گودزیلا
گودزیلا

زمانی که هنر از زندگی واقعی تقلید می کند

شاید در طول تمامی تاریخ سینما شخصیتی برجسته تر از گودزیلا در دنیای هیولاها پیدا نکنید. در طی 65 سال این هیولا در 35 فیلم حضور یافته تا به شناخته ترین هیولا در جهان و خانه ها تبدیل شود. چیزی که شاید در مورد گودزیلا ندانید این است که نام او در ژاپنی Gojira بوده که در واقع ترکیبی از گوریل و نهنگ بوده که به اقدام ارتش آمریکا به معدوم کردن 23 سلاح اتمی در atoll از سال های 1946 تا 1958 دارد.

آمریکا دو بمب اتمی را بر روی سر شهروندان ژاپنی در طول جنگ جهان دوم در هیروشیما و ناگازاکی انداخته و پس از آن در تحقیق بر روی یک بمب تازه ی هیدروژنی و تست آن بود ، بمبی که هیچ اطلاعاتی در مورد آن نداشت. در اول مارس سال 1954 آمریکا تصمیم گرفت تا بمب تازه ی خود را که Castle Bravo بود را آزمایش کرد و انتظار داشت که قدرت انفجاری برابر با 6 مگاتن داشته باشد.

برای مقایسه می توانیم مثالی برای شما بزنیم ، بمبی که هیروشیما را نابود کرد که با نام “پسر کوچک” نیز شناخته می شود قدرتی برابر با 15 کیلو تن را داشت و دیگر بمب که ناگازاکی را با خاک یکسان کرد با نام “مرد چاق” قدرت تخریب 22 کیلو تن را داشت اکنون با حسابی نسبتا ساده می توان به این نتیجه رسید که یک بمب 6 مگاتنی می تواند نیروی تخریبی برابر با 6.000 کیلوتن ایجاد کند.

دانشمندان بر این عقیده اند که بمب Castle Bravo با نیرویی برابر با 15 مگاتن منفجر شده و تمامی منطقه ی atoll را آلوده به تشعشعات رادیواکتیو نموده. مردم ژاپنی در این منطقه با خوردن ماهی های تن آلوده مسموم شده و بسیاری از آنها نیز به علت عفونت های نامشخص مرده و ژن معیوب خود را ادامه داده تا امروزه که بسیاری از بچه های ژاپنی با عیب های ژنتیکی و دفرمه به دنیا می آیند، به صورت رسمی می توان گفت که آمریکا نه دو بلکه سه بار با بمب های اتمی به ژاپن حمله کرده است.

تولد تراژیک یک افسانه

از این رو در خیال و واقعیت گودزیلا خلق شد. در سال های سال این غول سبز پلاستیکی وجه ای تازه پیدا کرده ، نخستین تغییر در آن میزان بزرگی آن بوده که علاقمندان به فیلم های گودزیلا نیز این مساله را تایید کرده اند ، تیم تحقیقاتی اعلام کرده که اگر گودزیلا را یک دایناسور فرض کنیم ، تنها موجودی در طبیعت بوده که از زمان تولد تاکنون 30 برابر رشد داشته. در این گزارش نوشته شده : ” تمامی این اطلاعات خیالی و بر حسب تئوری است و شاید چیزی بوده که سینما و طرفداران آن می خواهند ببینند اما چه قانونی در طبیعت به گودزیلا این اجازه را داده تا به این حجم برسد؟”

پاسخ آنها در این باره تنها یک چیز بوده ، حرکات نظامی انسان ها و آزمایشات هسته ای و از همه مهم تر بی پروا بودن موجب شده تا در سال 2019 بزرگترین هیولای تاریخ به تصور کشیده شود.

گودزیلا
گودزیلا

یکی از افراد فعال در این باره سوزان سونتاگ بوده که در یادداشت هایی که در سال 1965 نوشته به این مساله اشاره نموده که انسان برای بدست آوردن حس آرامش علاقه دارد که ترس هایش را در قالب داستان یا فیلم که قابل کنترل هستند پیاده سازی کند ، ترس هایی که در نوشته های او تحت عنوان ” تصور فاجعه” به آنها اشاره شده : ” درست شدن هیولاهای خیالی به نوعی نشانه هایی ناکافی از ترس های درونی ما می باشند ، من نمیگویم که نباید طراحی یا ساخته شوند ، آنها نمونه هایی پیچیده از واکنش مردم نسبت به ترس هایی است که از فجایع دارند که بر روی خودآگاه آنها تاثیر گذاشته.”

محققین دانشگاه Dartmouth با بسیاری از نظرات سونتاگ موافقند اما آنها تجربه ی بیشتری را از او داشته و توانسته اند 65 سال فیلم های گودزیلا را تماشا نموده و دیدی عمیق تر به این مساله داشته باشند : ” سونتاگ بر این عقیده بوده علاقه ی ما به ساختن فیلم های فاجعه ثابت و تغییر ناپذیر بوده اما ما این مساله را قبول نمی کنیم زیرا دیده ایم که کاراکتر گودزیلا در طی سال ها بزرگ و بزرگتر شده و دلیل آن افزایش اضطراب های انسان ها بوده. مهم نیست که این ترس به علت مشکلات ژئوپلیتیک ، تهدیدهای تروریست ها یا تنها ترس از دیگری باشد ، بسیاری از کشورها امروزه رهبرانی ناسیونالیست را انتخاب کرده اند ، مرزها را مشخص تر شده و حضور نظامی خود را بیشتر به رخ یکدیگر کشیده اند.

علت و معلول

شاید تنها این بزرگ شدن گودزیلا کاری بوده که هالیوود انجام داده و تا زمانی که مردم به آن اهمیت بدهند بزرگتر می شود ، اما با دسترسی کشورهای متعدد به بمب های هیدروژنی به نظر میرسد که ساعت روز آخرت به صدا درآمده و گودزیلا آخرین چیزی باشد که بخواهد انسان ها را به خطر بیندازد.

منبع thenextweb

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.