دانه چیا چیست ؟ و مصرف آن چه مزایایی دارد | دیجی طور
Ultimate magazine theme for WordPress.

دانه چیا چیست ؟ و مصرف آن چه مزایایی دارد

دانه چیا چیست : دانه ی چیا یکی از سالم ترین مواد مغذی در جهان محسوب می شود. آنها مملو از موادی بوده که می تواند برای بدن و مغز شما مفید باشد و موجب ارتقاء عملکرد آنها شود. در ادامه به مزایا استفاده از ای دانه ی جادویی اشاره خواهیم کرد. 

1- دانه های چیا میزان بالایی از مواد مغذی را با کالری بسیار کم به بدن منتقل می کنند

عکس 1

دانه چیا چیست ؟

دانه چیا سیاه رنگ بوده و از نوعی گیاه به نام سالویا هیسپانیکا گرفته شده که از خانواده ی نعناها می باشد. دانه ی چیا در زمان های دور یکی از اصلی ترین غذاها برای اقوام مایا و آزتک ها بوده و آنها برای داشتن انرژی کافی از این دانه ی جادویی استفاده می کرده اند. در واقع ، واژه ی “چیا” در زبان مایا به معنای قدرت می باشد. با اینکه مایا تقریبا بدون داشتن اطلاعات از این گیاه استفاده می کردند ، این دانه امروزه به عنوان یکی از مغذی ترین ابر غذاها در جهان مدرن شناخته می شود. این دانه در سال های اخیر توجه بسیاری را به خود جلب کرده و تبدیل به یکی از منابع اصلی غذا برای افرادی که به سلامتی خود اهمیت می دهند شده. به اندازه ی کوچک این دانه ها نگاه نکنید زیرا انرژی که آنها به شما می دهند ، صدها برابر جثه ی آنهاست. در هر 28 گرم از این دانه ها مواد غذایی زیر نهفته شده : 

  • فیبر : 11 گرم 
  • پروتئین : 4 گرم 
  • چربی : 9 گرم که 6 گرم آن امگا 3 است 
  • کلسیوم 18 درصد 
  • منگنز : 30 درصد 
  • فسفر : 27 درصد 
  • علاوه اینکه آنها دارای میزان مناسبی از زینک ، ویتامین B3 ( نیاسین ) ، پتاسیم ، ویتامین B1 ( تیامین ) و ویتامین B2 

این میزان مواد غذایی تنها در 28 گرم از این دانه ی جادویی قرار گرفته و میزان کالری که به بدن شما وارد می کند تنها 137 کالری و یک گرم کربوهیدرات می باشد. این دانه اکنون به عنوان یکی از مغذی ترین مواد غذایی در دنیا در مقیاس کالری، پر کالری محسوب می شود. نکته ی مثبت دیگر در مورد دانه ی چیا این بوده که کاملا عاری از گلوتن می باشند. 

2- دانه های چیا سرشار از آنتی اکسیدان هستند 

یکی دیگر از زمینه هایی که دانه های چیا در آن برتری دارند ، میزان بالای آنتی اکسیدان های آنهاست. حضور این آنتی اکسیدن ها موجب شده تا چربی ذخیره شده در این دانه ها از حدی مشخص بالاتر نرود. محققین بر این عقیده اند که اگر ما آنتی اکسیدان ها را از غذا دریافت کنیم می تواند به سلامتی بیشتر ما کمک کند. علاوه اینکه حضور آنتی اکسیدان ها از تولید رادیکالهای آزاد جلوگیری کرده و مانع از آسیب رسیدن به مولکول ها شده و از پیر شدن سلول های پوستی و از همه مهمتر ابتلا به سرطان جلوگیری به عمل می آورد. 

3- تقریبا تمام کربوهیدرات ذخیره شده در این دانه ها ، فیبر هستند 

در این دانه ها 12 گرم کربوهیدرات ذخیره شده که 11 گرم از آنها فیبر بوده که بدن آنها را هضم نمی کند. فیبر قند خون را افزایش نداده و نیازی به انسولین برا هضم شدن ندارد. با اینکه فیبر به دسته ی غذایی کربوهیدرات ها تعلق دارد ، عاری از مضرات شکر می باشد. تنها یک گرم از کربوهیدرات ذخیره شده در این دانه ها قابل هضم بوده و به همین علت به عنوان یک ماده ی مغذی کم کربوهیدرات و سالم شناخته می شوند. 

این دانه ها می توانند 10 الی 12 برابر وزن خود آب جذب کرده و به حالت ژله در معده در آمده و حس سیری به شما داده تا بتوانید کالری کمتری را جذب کرده و بدنی سالم تر داشته باشید. این فیبرها منابع غذایی مناسبی برای باکتری های مفید روده بوده و با تامین نمودن آنها موجب شده تا بدن شما متابولیسمی سالم داشته باشد. 40 درصد دانه های چیا از فیبر دست شده که آنها را به بهترین منابع غذایی فیبردار تبدیل کرده. 

4- دانه چیا مملو از پروتئین سالم می باشند 

دانه های چیا بهترین منابع پروتئینی در بین دانه های مختلف می باشند. آنها نسبت به وزن خود دارای 14 درصد پروتئین بوده که بسیار بیشتر نسبت به دیگر گیاهان است. علاوه اینکه میزان آمینو اسید بالای آنها موجب شده تا بدن بتواند اکثر پروتئین مفید آنها را جذب و مورد استفاده قرار دهد. این نوع پروتئین مناسب ترین نوعی بوده که می تواند به اشخاصی که می خواهند وزن خود را کم کنند کمک کند. این پروتئین به افراد کمک کرده تا تمایل کمتری به خوردن غذا داشته و تا 60 درصد میل به غذا خوردن آنها کاهش پیدا کرده و تا بیش از 50 درصد میل کمتری به خوردن تنقلات در شب داشته باشند. این دسته برای افراد گیاه خوار بسیار مناسب می باشد. 

5- میزان فیبر و پروتئین بالای دانه ی چیا موجب شده تا وزن شما کاهش یابد 

بسیاری از محققین بر این عقیده اند که دانه های چیا می توانند در کم کردن وزن مناسب باشند. فیبرهای انباشته شده در این دانه ها آب زیادی را به خود جذب کرده و موجب شده تا حس اشباع شدن داشته و نتوانید غذای بیشتری بخورید و در نتیجه کالری کمتری را جذب کنید. علاوه اینکه پروتئین این دانه ها می تواند تمایل شما را نسبت به خوردن غذا پایین تر بیاورد. تحقیقی نشان داده که مصرف دانه های چیا در صبحانه موجب شده تا حس سیری بیشتری داشته و در نتیجه نیاز کمتری به خوردن غذا داشته باشید. 

البته محققین گفته اند مصرف دانه های چیا به تنهایی نمی تواند بر کاهش وزن افزایش داشته و برای داشتن عملکرد بهتر ، باید آنها را همراه با دیگر مواد غذایی مصرف نمود. 

6- دانه چیا سرشار از امگا 3 هستند 

مانند دانه های فلکسا ، دانه های چیا سرشار از امگا 3 هستند. در واقع امگا 3 که در هر گرم این دانه ها ذخیره شده بیش از امگا 3 ذخیره شده در ماهی سالمون می باشد. البته مهم این است که بدانید امگا 3 ذخیره شده در این دانه ها از نوع ALA بوده که خیلی هم سالم نمی باشد. این نوع امگا 3 برای اینکه برای بدن قابل استفاده باشد باید تبدیل به EPA یا DHA شود ، در غیر این صورت بدن نمی تواند از آنها استفاده کند. متاسفانه بدن ما فاقد این قابلیت می باشد. تحقیقات نشان داده که اگر این دانه ها آسیاب شوند ، مقداری از امگا 3 ذخیره شده در آنها به EPA تبدیل شده و قابل استفاده خواهد بود. اما نبود DHA مشکل ساز بوده و از این رو دانه های چیا منبع مناسبی برای امگا 3 نیستند. برای بدست آوردن امگا 3 مفید بهتر است از ماهی و یا روغن ماهی برای تغذیه ی مغز و بدن خود استفاده کنید. 

7- مصرف دانه های چیا موجب کاهش ابتلا به بیماری قلبی می شود 

از آنجایی که این دانه ها دارای مقادیر مناسبی از فیبر ، پروتئین و امگا 3 بوده میتواند ریسک ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش دهد. مصرف این دانه میزان کلسترول HDL را افزایش داده که نوع مفید کلسترول می باشد. علاوه اینکه مصرف آن موجب کاهش فشار خون و در نتیجه پایین تر آمدن ریسک بیماری های قلبی می شود. 

8- مصرف دانه چیا برای استحکام استخوان ها مفید است 

دانه های چیا دارای مواد مغذی بوده که برای استحکام استخوان ها بسیار مفید می باشند. از این مواد غذایی می توان به منیزیم ، فسفر ، کلسیم و پروتئین اشاره نمود. میزان کلسیم این دانه ها از دیگر مواد مغذی بالاتر بوده و 18 درصد 28 گرم را شامل می شود. این میزان در هر 28 گرم بالاتر از کلسیم ذخیره شده در مواد غذایی روزانه می باشد. از این رو اگر علاقه ای به مصرف شیر و پنیر ندارید ، دانه های چیا منابعی مفید برای تامین کلسیم بدن شما می باشند. 

9- مصرف دانه های چیا می تواند موجب کاهش فشار خون شود 

قند خون بالا یکی از نشانه های اصلی دیابت نوع دوم بوده و می تواند حتی موجب ابتلا به بیماری های قلبی و مزمن شود. مصرف این دانه ها میزان قند خون پس از خوردن غذا را کاهش داده و موجب سلامت بیشتر شما می شوند. دانه های چیا موجب بهبود عملکرد انسولین خون شده و میزان فشار خون را نیز تثبیت می کند.  

10- مصرف دانه چیا می تواند التهاب های مزمن را کاهش دهد 

التهاب بدن می توان به دلیل عفونت و آسیب دیدگی بوده و از انواع آن ورم و قرمزی پوست می باشند. با اینکه التهاب به معنای نبرد با باکتری ، ویروس و عفونت بوده ، گاهی میتواند خود آن نیز مشکل ساز شود. از این نوع التهاب ها می توان به التهاب مزمن اشاره نمود که می تواند عوارضی چون سرطان یا بیماری قلبی عروقی را بهمراه داشته باشد. التهاب های مزمن به صورت آشکار مشخص نمی شوند و باید میزان التهاب های مختلف بدن اندازه گیری شود. بسیاری از رفتار و عادت های ناسالم مانند سیگار کشیدن ، رژیم غذایی نامناسب و بی تحرکی می توانند منجر به این نوع التهاب شوند. در یک آزمایش بر روی افراد دیابتی که که سه ماه به طول انجامیده دیده شده که میزان التهاب آنها پس از دانه ی چیا بیش از 40 درصد کاهش یافته. 

11- میتوانید به راحتی دانه چیا را در برنامه ی غذایی خود وارد کنید 

استفاده از دانه های چیا در برنامه غذایی بسیار ساده بوده و میتوانید به راحتی آن را به هر غذایی اضافه کندی. طعم آن بسیار ملایم و کمی شیرین بوده و شاید نیازی به کوبیدن آنها نداشته و در همان حالت اصلی می توانید آن را مصرف کنید. می توانید آنها را به صورت خام مصرف کرده ، در نوشیدنی ریخته ، به پوره یا پودینگ اضافه کرده یا حتی همراه با اسموتی های میوه ای میل کنید. حتی می توانید آنها را بر روی نان ریخته و در داخل تنور قرار دهید. اگر علاقه داشته باشید می توانید آن را همراه با غلات مختلف ، ماست ، سبزیجات و برنج مصرف کنید. یا اینکه خلاقیت به خرج داده و در قالب ژله های میوه مصرف کنید. مصرف 40 گرم از این دانه ی جادویی در روز توسط پزشکان توصیه شده است.

علائم کمبود زینک چیست ؟ و دلایل کمبود آن چیست

قرص باکلوفن برای چیست و چه عوارضی به همراه دارد

تب کریمه کنگو چیست ؟ عوامل دچار شدن به آن و راه های جلوگیری

قرص پردنیزولون چیست ؟ روش مصرف دارو و عوارض جانبی مصرف

منبع healthline

نظرات بسته شده است.