سرما یا گرما ، کدام یک برای دردهای عضلانی بهترند؟ | دیجی طور
Ultimate magazine theme for WordPress.

سرما یا گرما ، کدام یک برای دردهای عضلانی بهترند؟

سرما یا گرما ، کدام یک برای دردهای عضلانی بهترند؟

آیا در روز گذشته تمرین های سخت داشته اید و اکنون دردهای عضلانی شما نمی گذارند که به راحتی راه رفته و یا حتی بنشینید؟ آیا نمی دانید سرد کردن آن با بسته های یخ مناسب تر است یا گرم کردن آن با کیسه آب گرم یا حوله ی داغ؟ خبر خوب این است که در این مقاله خواهید آموخت که کدام یکی از این نوع درمان ها می تواند درد عضلات شما را کمتر کنند.

پیش از اینکه از هر یک از روش های درمانی استفاده کنید باید این را در نظر داشته باشید که گرما موجب افزایش جریان خون شده و سرما کاهش جریان آن. در ادامه به شما خواهیم گفت در چه شرایطی بهتر است از سرما یا گرما استفاده نمایید.

آب اکسیژنه چیست ؟

مضرات گیاه‌خواری برای مغز

استفاده از سرما برای دردهای عضلانی

سرما درمانی یا کرایوتراپی جریان خون را در محدوده ای خاص از عضلات آسیب دیده کاهش میدهد. از این رو از زمان های گذشته تا امروز بسیاری پس از آسیب دیدن از آن استفاده می کنند. استفاده از سرما موجب شده تا جریان خون از محدوده ی آسیب دیده کاهش یافته و باعث کبودی آن قسمت نگردد و از وخیم شدن شرایط آن جلوگیری به عمل آورد. اما تاثیر آن بر روی درد چیست؟

خب زمانی که سرما جریان خون را کاهش دهد ، در واقع التهاب را کاهش داده و از ورم کردن و آسیب بافتی جلوگیری به عمل می آورد. زمانی که شما ورزش میکنید عضلاتتان دچار میکروترامای فیبری شده که منجر به ایجاد التهاب در عضلات ، آزاد شدن مایعات و چند اتفاق شیمیایی دیگر شده که در نتیجه موجب درد عضلات شکل گرفته ، می شود، اگر پس از انجام تمرین های سخت عضلات خود را سرد کنید ، التهاب را در آن کاهش یافته و در نتیجه از درد آن خواهید کاست. از سرما درمانی برای درمان و التیام درد های مفصلی استفاده می شود. مهم نیست که دچار چه نوع آسیب دیدگی شده باشید ، سرما درمانی می تواند تا 48 ساعت پس از آسیب دیدگی برای التیام آن موثر باشد.

روش سرما درمانی : بهتر است یخ را داخل کیسه گذاشته و دور آن پارچه پیچیده و روی قسمت آسیب دیده قرار دهید. هرگز یخ را به صورت مستقیم روی پوست نگذارید زیرا می تواند به آن آسیب وارد کند. اگر نمی خواهید از این روش استفاده کنید بهترین کار این است که دوش آب سرد گرفته یا به مراکز درمانی رفته و کرایوتراپی انجام دهید.

استفاده از گرما برای دردهای عضلانی

گرما درمانی همانطور که از نامش پیداست از گرما برای درمان استفاده می کند اما این گرما نباید به داغی برسد. این گرما موجب افزایش فشار خون در بافت و رگ ها خواهد شد. این روش می تواند عضلات را از یکدیگر باز کرده و آنها را ریلکس کند. جریان بالای خون ، اکسیژن و مواد غذایی را به بافت ها رسانده و اسید لاکتیک را از روی آنها شسته که در بهبود آسیب های عضلانی نقشی اساسی دارد. تحقیقات نشان داده استفاده از گرما می تواند در 24 ساعت پس از گذشت از زمان تمرین ، 47 درصد از دردهای عضلانی بکاهد. گرما درمانی مانند سرما درمانی بلافاصله پس از انجام تمرین یا آسیب دیدگی باید اعمال شود.

روش استفاده از گرما درمانی : بهتر است پس از تمرین دوش آب گرم بگیرید یا اینکه از پتوهای برقی استفاده کنید. اگر هم علاقه به استفاده از سونا دارید در محیط آنجا ریلکس کرده و عضلات خود را ماساژ داده یا از روش ماساژ سنگ گرم استفاده نمایید.

ترکیب سرما و گرما درمانی

بسیاری از ورزشکاران حرفه ای به صورت متناوب از درمان سرما گرمایی استفاده کرده و پس از تمرین ابتدا روی عضلات کمپرس یخ گذاشته و سپس آن را گرم می کنند. این کار ابتدا جریان خون را کاهش داده و سپس افزایش می دهد. این روش درد عضلات را پس از تمرین کاهش داده اما در طول درمان آسیب دیدگی به اندازه ی روش های ریکاوری تاثیر گذار نمی باشد. این را در ذهن خود داشته باشید که علم، استفاده از سرما و گرما را در کاهش درد های عضلانی تایید کرده اما نباید این روش ها را به هیچ وجه جایگزین روش های ریکاوری کنید.

منبع cnet

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.