درمان بیماری های ژنتیکی و وراثتی با این تناوب کوتاه منظم | دیجی طور
Ultimate magazine theme for WordPress.

درمان بیماری های ژنتیکی و وراثتی با این تناوب کوتاه منظم

درمان بیماری های ژنتیکی : اواخر سال 2017 بود و اندرو آنزالون در حال به پایان رساندن پروژه ی دکترای خود در دانشگاه کلمبیا بود که به این فکر می کرد که بعد از این چه می شود؟ شاید یک قدم زدن در حیاط پر از برگ که در کنار محوطه است کار مناسبی باشد ، اما نه ، چیزی ذهن او را درگیر کرده بود ، او شبی در حال قدم زدن در خیابان هودسن با شکمی پر از قهوه ی La Colombe و ذهنی پر از سوال و ایده در مورد روش تغییر رشته های ژنتیکی Crispr بود ، انگار که کافئین موجود در قهوه این افکار را در سر او ایجاد کرده بود. استفاده از روش Crispr همیشه یکی از بهترین روش شکستن و نفوذ به رشته های ژنتیکی بوده اما اگر زمانی بخواهید یک ژنوم معیوب را با یک ژنوم سالم عوض کنید مسائل از چیزی که هست پیچیده تر می شود.

بیماری های وراثتی

برای درمان بیماری های ژنتیکی علاوه بر سختی کار که باید تعیین کنید کجای RNA باید توسط Crispr برش داده شود ، باید یک کپی از طرح DNA سالم را در اختیار و امید داشته باشید که دستگاه اصلاح ژنوم به درستی قسمتی را که می خواهید تحت تاثیر قرار داده و تصحیح کند. اما مشکل اینجاست که معمولا این دستگاه تصحیح کارش را به درستی انجام نمی دهد و مشکل ساز می شود. اما آنزولون به این فکر افتاده بود که بجای اینکه قسمتی از ژنوم برداشته شود تنها حروف رمز جابجا شوند و تنها آسیبی کوچک به بدنه ی ژنوم وارد شده و کار هم آسان تر شود. او این ایده را داشته تا دو ژنوم را روی یکدیگر قرار داده و تنها ژنوم ناقص را خارج کرده و ژنوم های سالم را جایگزین آنها کنیم. پس از رسیدن این فکر به سر آنزالون ، سریع، جلوی کتش را بست و به سمت خانه ی خود در چلسی دوید و تا صبح ایده های خودش را نوشت و تا صبح در گوگل به دنبال روش های مشابه گشت تا ببینید چطور باید ایده اش را به سرانجام برساند.

ایده ی او نتیجه داد و او توانست جایی را برای اثبات و استفاده از آن در آزمایشگاه “دیوید لیو” پیدا کند. دیوید یک شیمیدان زبردست بود که توانسته بود با استفاده از پیوندهای شیمیایی دستگاه های تغییر ژنوم دقیق را طراحی کرده و از آنها در جراحی های مختلف استفاده کند. لیو خیلی از ایده ی آنزالون خوشش آمده بود و تصمیم گرفت تا از ایده های نو پای این مرد جوان برای طراحی Crispr استفاده کند. پس از بارها و بارها آزمون و خطا این تیم در سال 2018 موفق به طراحی چیزی به مراتب قدرتمند تر از چیزی که ایده اش را داشتن شدند. چیزی که آنها طراحی کردند می تواند بدون اینکه به بدنه ی ژنوم آُسیبی وارد کند ، آنها را تغییر داده ، ژنوم های معیوب را حذف کرده و ژنوم سالم را جایگزین آنها کند. لیو در یک نشست خبری گفت : ” اگر در نظر بگیریم Crispr ، قیچی ایجاد تغییر باشد ، روشی که ما ابداع کرده ایم، خودکار نوشتار برای جایگزینی ژنوم است.”

اما این چه اهمیتی می تواند داشته باشد؟ اگر چیزی که لیوم در مورد این روش تغییر ژنوم توضیح داده درست باشد ، از این رو می توانیم بگوییم که 89 درصد از بیماری های وراثتی ریشه کن خواهند شد. این تنها در سطح ایده نبوده زیرا آزمایشگاه لیو موفق شده مشکلاتی از جمله آنمی سلولی ، فیبروز کیستیک و بیماری تای ساکس را درمان کند. علاوه اینکه این آزمایشگاه 175 بیماری دیگر را نیز با توانایی تغییر ژنوم درمان کرده است.

یکی از دانشمندان استرالیایی به نام گایتان بروجیو گفته : ” این روش درمان بیماری های ژنتیکی می تواند به کلی روش ایجاد تغییر در سلول ها را متحول سازد.” او با قابلیت های تغییر فوق العاده ی این روش تغییر ژنوم گفت شده شده بود و به قابلیت حذف بیش از 80 حرف در DNA و اضافه نمودن 44 حرف به DNA اشاره داشته بود. Crispr کلاسیک که امروزه در بسیاری از آزمایشگاه ها از آن استفاده می شود متشکل از دو قسمت می باشد ، یک آنزیمی DNA را برش زده و دستگاه تصحیحی که به آن می توان دستور داد ” اینجا را برش بزن دو آن قسمت را ” آنزیم های تعیین کننده ی این روش می توانند بر روی ژنوم معیوب نشسته ، آن را غیر فعال کرده ، حرف معیوب را حذف کرده و حرف سالم را در جایگاه قرار دهد.

بهترین دوربین گوشی میان رده کدام تلفن می باشد

10 تا از ثروتمندترین افراد جهان در سال 2019

بهترین خودروهای آفرود سال 2019

گرانترین ماشین دنیا کدام ماشین است

بهترین دوربین گوشی های 64 مگاپیکسل

اما روش مورد استفاده ی آنزالون برای درمان تمامی بیماری های ژنتیکی کمی متفاوت است. آنزیمی که او مورد استفاده قرار داده در واقع دو آنزیم بوده که با یکدیگر یک مولکول را تشکیل داده اند که مانند یک چاقوی جراحی بوده که بدنه ی RNA را برش داده و آن را به DNA تبدیل می کند. روش جایگذاری آن نیز متفاوت بوده ، این روش نه تنها حرف معیوب داخل ژنوم را پیدا می کند ، بلکه یک کپی از حروف درست را همراه با خود داشته تا آنها را بلافاصله جایگزین کند. این آنزیم روی ژنوم معیوب نشسته و حرف به حرف و بدون آسیب زدن به ژنوم حروف معیوب را پاک می کند. سپس از DNA جدا شده و ژنوم معیوب را با خود خارج می کند.

منبع wired

نظرات بسته شده است.