دیافراگم دوربین چیست ؟ | دیجی طور
Ultimate magazine theme for WordPress.

دیافراگم دوربین چیست ؟

دیافراگم دوربین چیست ؟

دیافراگم دوربین چیست ؟ دیافراگم دوربین که به آن عنبیه ی دیافراگم نیز گفته می شود ، به مکانیزمی گفته شده که در یک دوربین قرار داده شده و به طور معمول متغیر بوده و میزان نروی که به داخل لنز می شود را تعیین میکند. در واقع این یک متغیر نوری بوده که تصویری که در حسگر بوجود می آید را شکل می دهد. دیافراگم ها با اشکال مختلفی موجود هستند ، ساده ترین آن ها تنها از دو قطعه ی فلزی درست شده که ورودی نور را باز و بسته می کند. از پیچیده ترین آنها نیز می توان به دیافراگم 18 تیغه ای اشاره نمود که با دقتی بالا میزان حجم ورود نور را تعیین می کند. به دایره ای که در وسط تیغه ها برای تشکیل می شود اصطلاحا عنبیه نیز گفته می شود که از نظر ساختاری مشابه به عنبیه ی قرار داده شده در چشم ما می باشد. دایره که در میان تیغه ها تشکیل شده دایره شکل بوده و توانایی تغییر اندازه دارد. میزان تیغه های استفاده از 2 الی 24 عدد در یک دیافراگم بوده تیغه هایی که در دیافراگم استفاده می شوند یک شکل چند ضلعی یا دایره را در وسط تشکیل میدهند که هر قدر این میزان به شکل دایره نزدیک تر باشد توانایی کنترل بالاتری نیز دارد. اگر این شکل دایره در وسط دیافراگم کاملا دقیق باشد ، می تواند کمک کند تا تصاویر با ویژگی بوکه ثبت شده و میزان دقت تمرکز تصویر را افزایش دهد.

گوشی جدید سونی با دوربین اصلی شش گانه

دوربین پاناسونیک Lumix S1H ، ویدیوی 6K ضبط می کند

لنز نیکون Z 85mm با دیافراگم F/1.8S و تمرکز بر روی عکاسی پرتره

اگر بخواهید بر روی جسم و یا صورت شخصی تمرکز ایجاد کرده و تنها از آن عکسبرداری کنید ، دیافراگم با توجه به فاصله ی کانونی تغییر پیدا کرده تا با تنظیم دقیق نور امکان عکسبرداری از جسم را برای شما فراهم سازد. این فاصله ی کانونی در ثبت کردن تصاویر نقشی اساسی داشته و از این رو اندازه ی دیافراگم ها را با کلمه ی f مشخص و اندازه گیری می کنند.

انواع مختلف دیافراگم دوربین چیست ؟

واترهاوس : این نوع از نخستین دیافراگم ها بوده که دارای دارای دو تکه فلز بوده و تکه ی بالایی قابلیت تعویض داشته و شکل دایره ی دیافراگم از روی صفحه ی فلزی برش داده شده و برای تغییر از صفحه ی فلزی استفاده می شده که برش کوچکتری داشته است.

دیافراگم دوار : نوعی دیافراگم چرخشی که رو صفحات آن از سوراخ های ریز و درشت استفاده شده تا میزان فاصله ی کانونی تغییر پیدا کرده و در شرایط نوری مختلف عکس هایی با دقت بالاتری را بتوان گرفت.

دیافراگم عنبیه : دیافراگمی دایره شکل با قابلیت تغییر میزان باز یا بسته بودن که به طور معمول با وسیله ای خارج از دوربین انجام می گردد. البته دقت این نوع دیافراگم خیلی بالا نبوده و عکاس برای تهیه ی شفاف ترین عکس نیاز دارد تا فاصله ی خود را با جسم خاص تغییر دهد.

دیافراگم دوربین چیست
دیافراگم دوربین چیست

دیافراگم اتوماتیک : یک دیافراگم پیشرفته که با ترکیب چند مکانیزم ساخته شده تا با دقتی بالا امکان عکسبردرای و بزرگنمایی را فراهم سازد. این نوع دیافراگم ها امروزه توسط کامپیوتر برنامه ریزی و کنترل شده تا به صورت خودکار میزان ورود نور را کنترل کنند. از این نوع خاص اکنون در گوشی های هوشمند نیز استفاده می شود.

منبع camera-wiki

نظرات بسته شده است.