راهنمای خرید لپ تاپ : 8 نکته و توصیه مهم و ضروری | دیجی طور
Ultimate magazine theme for WordPress.

راهنمای خرید لپ تاپ : 8 نکته و توصیه مهم و ضروری

راهنمای خرید لپ تاپ

لپ تاپ ها به اندازه کافی فشرده هستند تا با شما حمل شوند اما همچنان به اندازه کافی تطبیق پذیر هم هستند تا اپلیکیشن ها و برنامه های درخواستی را اجرا کنند. این بهترین ابزار برای انجام کارهای روزمره یا بازی کردن است چه شما در خانه باشید چه در مسیر رفتن به دانشگاه. اگر چه گوشی های هوشمند و تبلت ها همیشه مشهور هستند اما بیشتر افراد، لپ تاپ را برای دیدن فیلم یا بازی کردن ترجیح می دهند. بنابراین چه نوع لپ تاپی باید تهیه کنید؟ از کجا راهنمای خرید لپ تاپ بگیریم تا بتوانیم با صرف هزینه کمتر بهترین لپ تاپ را تهیه نماییم ما برای شما مطالب مهم را در اینجا گرد آورده ایم.

تنوع زیادی در اندازه ، قیمت و ویژگی های لپ تاپ ها وجود دارد که خریدن بهترین لپ تاپ را کمی چالش برانگیز می کند. برای همین ما اطلاعات مورد نیاز شما برای این کار را جمع آوری کرده ایم.

نکات راهنمای مهم قبل از خرید لپ تاپ

اگر عجله ای برای خریدن لپ تاپ ندارید توصیه های زیر برای شما مناسب هستند:

 

 • صفحه های نمایش 12.5 تا 14 اینچی بهترین تعادل را بین قابلیت حمل و قابلیت استفاده ارائه می دهند. اگر شما زیاد اهل سفر نیستید صفحات بزرگتر از این نیز خوب هستند و صفحات کوچکتر از آنها برای کودکان عالی هستند.
 • اگر می خواهید بیش از 600 دلار خرج کنید ، کمترین خصوصیات لپ تاپ باید به شکل زیر باشد:

سی پی یو 5 هسته ای ، صفحه 1920 در 1080 ، 8 گیگابایت رم ، محل ذخیره SSD به جای درایو هارد

 • عمر باتری بیش از 8 ساعت: این میزان برای آن که لپ تاپ خود را هر کجا ببرید عالی است
 • یک لپ تاپ 2 در 1 را در نظر بگیرید اگر می خواهید تا از لپ تاپ خود به عنوان یک تبلت استفاده کنید. اگر  نمی خواهید ، یک نت بوک استاندارد می تواند گزینه بهتری باشد.
 • کروم بوک ها برای کودکان و دانش آموزان خوب هستند و شهرت عملکرد آنها به سرعت در حال گسترش است. لپ تاپ های ویندوز و مک بوک ها هر دو عملکردهای مختلفی را ارائه می دهند . این که کدام پلتفرم بهتر است دیگر یک سلیقه شخصی می باشد.

1.کدام پلتفرم را انتخاب کنید: مک ، ویندوز یا کروم OS؟

این یک سوال آسان و ساده نیست مخصوصا موقعی که شما با مک ها و پی سی ها اشنایی ندارید. اما این مرور سریع روی نقاط قوت و ضعف های هر پلتفرم می تواند کمک کند.

بیشتر لپ تاپ ها دارای یکی از این سه سیستم می باشد: ویندوز ، کروم OS ،  MacOS(تنها برای مک بوک ها). انتخاب گزینه درست یک موضوع شخصی است اما در اینجا مروری سریع از هر کدام آمده است.

ویندوز 10

راهنمای خرید لپ تاپ
راهنمای خرید لپ تاپ

منعطف ترین سیستم اجرایی یعنی ویندوز نسبت به کروم OS یا مک OS X روی بیشتر مدل های لپ تاپ اجرا می شود. نوت بوک های ویندوز دارای محدوده قیمت از 150 دلار تا چند هزار دلار هستند و مشخصات گوناگونی از صفحات لمسی تا شناساگر اثر انگشت تا گرافیک های دوگانه را ارائه می دهند. ویندوز 10 ، آخرین نسخه سیستم اجرایی ویندوز می باشد که نسبت به ویندوز 7 و 8 بهبود یافته است و این توانایی را دارد بین حالات دسکتاپ و تبلت سوییچ شود ، یک منوی استارت تازه تر و یک منشی دیجیتال می باشد. از زمان آمدن ویندوز 10 تاکنون ، این ویندوز بسیار بهبود یافته است و ویژگی های خوب زیادی به آن اضافه شده است. لپ تاپ های ویندوز 10 برای دانش آموزان ، محققان و تاجران عالی است و تنها گیمرهای ماشین باید در انتخاب ویندوز 10 بیشتر دقت کنند.

Apple macOS High Sierra

همه مک بوک ها با آخرین سیستم اجرایی دسکتاپ اپل یعنی macOS Mojave می آیند. به طور کلی ، این سیستم اجرایی عملکردی مشابه ویندوز 10 را ارائه می دهد اما تفاوت هایی در منوی استارت و taskbar دارد.

راهنمای خرید لپ تاپ
راهنمای خرید لپ تاپ

به جای منشی دیجیتالی Cortana ، کاربران مک دارای siri می باشند. آنها همچنین می توانند تراکنش ها را با Apple pay انجام دهند، از گوشی انها تماس بگیرند یا پیام بدهند یا قفل لپ تاپ های آنها را با اپل واچ باز کنند. مک os برای تاچ ساخته نشده است بنابراین هیچ مک بوکی دارای صفحه لمسی نمی باشد. 

کروم OS

راهنمای خرید لپ تاپ
راهنمای خرید لپ تاپ

OS گوگل ساده و ایمن است اما از ویندوز یا macOS محدودتر است. شما دارای یک دسکتاپ و منویی از اپلیکیشن ها هستید اما عمده ترین اپلیکیشنی که استفاده می کنید کروم بروز می باشد. عیب اینجاست که بسیاری از اپ های وب که شما استفاده می کنید در حالت آفلاین خوب کار نمی کنند. اگر چه این موضوع در حال تغییر است چون تقریبا همه کروم بوک ها مانند گوگل پیکسل بوک می توانند اپ های اندروید را اجرا کنند.

اگر شما به یک وسیله نیاز دارید تا در اینترنت بچرخید، ایمیل چک کنید، در شبکه های اجتماعی فعال باشید و آنلاین چت کنید کروم بوک ها برای حمل بسیار عالی هستند و در قیمت های پایین عمر باتری خوبی ارائه می دهند. آنها همچنین برای مدرسه ها و والدین بسیار مشهور هستند چون آنها به سختی برای کودکان و توسط بدافزارها آلوده می شوند و از بیشتر تبلت ها دارای کارایی بیشتری هستند. اگر به یک کروم بوک نیاز دارید دنبال حداقل رم 4 گیگابایتی و حافظه 16 گیگابایتی باشید. رزولوشن 1920 در 1080 ترجیحا بهتر است و 4K بهتر است اما بسیار غیر معمول و رایج است. اگر می خواهید از اپ های اندروید نیز استفاده کنید پول بیشتری بدهید تا یک 2 در 1 تهیه کنید.

2.تصمیم بگیرید اگر یک 2 در ا می خواهید

راهنمای خرید لپ تاپ
راهنمای خرید لپ تاپ

بسیاری از لپ تاپ های شخصی درون دسته لپ تاپ های 2 در 1 قرار می گیرند. این ها وسیله های هیبریدی هستند که بین حالت سنتی clashmell ، حالت تبلت و دیگر موقعیت ها مانند tent و stand سوییچ می کنند. کیبوردهای این لپ تاپ ها را می توان جدا کرد یا می توان صفحه نمایش را تا 360 درجه تا کرد . بیشتر این سیستم ها در ارائه سرویس برای یک هدف بهتر عمل می کنند . لپ تاپ ها خم شونده و قابلیت جدا شدن تجربه کار با تبلت را نیز ارائه می کنند. به هر حال اگر شما نیازی نمی بینید که از نت بوک خود به عنوان یک تخته استفاده کنید شما با لپ تاپ سنتی می توانید عملکرد بهتر و بیشتری را داشته باشید. 

3.اندازه و سایز مناسب را انتخاب کنید

راهنمای خرید لپ تاپ
راهنمای خرید لپ تاپ

پیش از آنکه به قیمت ها یا ویژگی ها نگاه کنید ، نیاز دارید که بدانید لپ تاپ شما تا چه حد باید قابلیت حمل و پرتابل بودن داشته باشد. لپ تاپ ها معمولا سایزهای صفحه نمایششان طبقه بندی می شوند:

11 تا 12 اینچی : نازک ترین و سبک ترین سیستم ها دارای صفحات نمایش 11 تا 12 اینچی می باشند و معمولا 2.5 تا 3.5 پوند وزن دارند

13 تا 14 اینچی: بهترین تعادل را بین قابلیت حمل و قابلیت استفاده را فراهم می کند مخصوصا اگر وزن لپ تاپ زیر 4 پوند باشد.

15 اینچی: رایج ترین سایز لپ تاپ این سایز می باشد و معمولا دارای وزن 4 تا 5.5 پوند می باشند. اگر می خواهید صفحه نمایش بزرگتری داشته باشید و نمی خواهید نت بوک خود را زیاد این طرف و آن طرف ببرید می توانید این سایز را در نظر داشته باشید

17 تا 18 اینچی: اگر لپ تاپ شما هر روز روی میز قرار دارد ، یک لپ تاپ 17 تا 18 اینچی می تواند سیستم خوبی و با پردازنده قدرتمند را برای شما فراهم کند تا بازی های با کیفیت بالا انجام دهید یا با آن عملیات های تولیدی انجام دهید

4.کیبورد و تاچ پد را بررسی کنید

تاثیرگذارترین ویژگی ها در جهان حتی ذره ای به این معنا نیست که لپ تاپی که می خواهید بخرید دارای شرایط کاری خوبی نیست. اگر شما برنامه دارید تا با کامپیوتر خود زیاد کار کنید ، مطمئن شوید که کیبورد فیدبک لمسی خوبی را ارائه می دهد ، فضای کافی بین کلیدهای کیبورد وجود داشته باشد و کار کردن با آنها راحت باشد.

به تاچ پد دقت کنید تا به طور مناسب و سریع به شما پاسخ دهد و کند نباشد. اگر شما شما یک لپ تاپ تجاری می خواهید بخرید ، ان لپ تاپی را در نظر بگیرید که بین حرف G و H دارای یک دکمه گرد چسبنده وجود دارد که با آن می توانید بدون برداشتن انگشتان از صفحه در دسکتاپ بچرخید. 

5.مشخصات مد نظر خود را انتخاب کنید

راهنمای خرید لپ تاپ
راهنمای خرید لپ تاپ

مولفه های نوت بوک مانند پردازنده ، هارد درایو ، رم و گرافیک می توانند حتی شیفتگان لپ تاپ شخصی را گیج کنند بنابراین اگر این حس را دارید اصلا تعجب نکنید.

سی پی یو: مغز کامپیوتر شما یعنی پردازنده آن تاثیر زیادی روی عملکرد آن دارد اما با توجه به چیزی که شما می خواهید شاید حتی ارزان ترین مدل نیز خوب باشد. 

  • اینتل کور آی 9 (Core i9): بالاتر از i7 و از مدل های جدید اینتل می باشد و عملکرد سریع تری از هر چیپ موبایلی را عرضه می کند. این سی پو تنها برای افرادی مناسب است که دنبال بیشترین و قوی ترین برنامه ها و اپ ها برای اجرا کردن هستند.

 

 • اینتل کور آی 7 (Core i7): یک گام بالاتر از i5 قرار دارد و دارای چهار هسته می باشد که امکان بازی های سریع تر و تولید را فراهم می کند. هم چنین کور آی 7 وای نیز وجود دارد که دارای عملکرد ضعیف تر و قدرت کمتری می باشد. روی سی پی یو را با دقت نگاه کنید و ببینید که یک عدد 10 در شماره مدل وجود دارد (برای مثال Core i7-1060G7) چون آنها بخشی از آخرین و دهمین نسل از سری های کور (Core) می باشد .

 

 • اینتل کورآی 5 (Core i5): اگر دنبال یک لپ تاپ رایج هستید که دارای ترکیب بهترین قیمت و عملکرد  برای شما باشد این نوع سی پی یو را انتخاب کنید. مدل هایی که با حرف u خاتمه می یابند رایج ترین مدل ها هستند ( مانند core i5 -7200u) . آنهایی که دارای حرف Y هستند دارای عملکرد ضعف تر و قدرت کمتری می باشند. در حالی که مدل های با HQ دارای سرعت بیشتری در بازی ها و سیستم های کاری می باشند. 

 

 • اینتل کور آی 3 (Core i3): عملکرد و قیمت این سی پی یو یک پام پایین تر از i5 می باشد. اگر واقعا می توانید i5 تهیه کنید ما آن را توصیه می کنیم. 
 • AMD Ryzen Mobile : اینست جدیدی از چیپ هاست که طراحی شده تا با اینتل کور i5 و i7 رقابت کند

 

 • AMD A, FX or E Series : پردازنده های AMD که روی لپ تاپ های ارزان قیمت یافت می شود عملکرد خوبی را فراهم می کند که برای وبگردی ، دیدن مدیاها و تولید مناسب است.

 

 • Intel Pentium / Celeron : این پردازنده در لپ تاپ های زیر 400 دلار رایج است و کندترین عملکرد  را ارائه می دهند . اگر عمده ترین کار شما وبگردی و ویرایش نوشته ها می باشد.اگر می توانید core i3 یا i5 بخرید بهتر است این گزینه را فراموش کنید.

 

 • Intel Core m / Core i5 / i7 “Y Series” : قدرت کم و گرمای کم به این سیستم ها اجازه می دهد تا فن نداشته باشند. عملکرد ان از سلرون بهتر است .
 • Intel Xeon : پردازنده های گران و بسیار قدرتمندی هستند که برای کارهای بزرگ می باشد. اگر شما مهندسی حرفه ای ، مدلینگ 3 بعدی یا ویرایش ویدیو شما می توانید این پردازنده را انتخاب کنید اما باید بدانید که شما یک باتری با عمر خوب یا یک لپ تاپ سبک نخواهید داشت.

رم: بعضی لپ تاپ های زیر 250 دلار تنها دارای رم 4 گیگابایت می باشند. البته شما برای یک سیستم ارزان حداقل یک رم 8 گیگی می خواهید ولی خوب خرید رم 16 گیگابایتی نیز چندان سخت نیست. برای بیشتر افراد رم 32 گیگ کمی زیاد است و 64 گیگابایت نیز تنها برای کاربران قدرتی است. 

 • درایو حافظه(هارد): عملکرد درایو حافظه و storage شما حتی از سرعت سی پی یو نیز مهم تر است . اگر می توانید از پس هزینه بر بیایید و نیاز به حافظه داخلی زیادی ندارید ، یک لپ تاپ با SSD از هارد درایو بهتر است و آن را انتخاب کنید چون حداقل سرعت لپ تاپ سه برابر خواهد بود.

میزان SSDها ،  PCIe x4 جدیدتر سرعت سه برابر بیشتر از درایوهای سنتی SATA را ارائه می دهند. لپ تاپ های زیر 250 دلار از مموری eMMY استفاده می کنند که به صورت فنی solid-state می باشد اما از هارد درایوهای مکانیکی سریع تر نمی باشد. 

 • صفحه نمایش: هرچه پیکسل بیشتر باشد محتوای بیشتری را می توانید روی صفحه آماده کنید و تصویر شما شارپ تر خواهد بود. متاسفانه ، بعضی لپ تاپ های ارزان و بعضی لپ تاپ های تجاری هنوز نمایش 1366 در 768  دارند . اگر شما توانایی خرید دارید ما توصیه می کنیم تا پنلی بخرید که 1920 در 1080 را ارائه می دهد که به عنوان فول اچ دی یا 1080p نیز شناخته می شود. لپ تاپ های گران تر دارای صفحه نمایش های 2560 در 1600 ، 3200 در 1800 و یا حتی 3840 در 2160 (4K) هستند که همگی شارپ هستند اما قدرت بیشتری را مصرف می کنند و بنابراین عمر باتری شما را پایین می آورند.

 

 • صفحه لمسی: اگر شما یک لپ تاپ معمولی را به جای لپ تاپ 2 در 1 میخرید پس از صفحه لمسی زیاد فایده ای نمی برید و عمر باتری 1 تا 3 ساعت کمتر خواهد بود. لپ تاپ های 2 در ا با صفحه لمسی استاندارد هستند. 

 

 • چیپ گرافیک: اگر شما اهل بازی ، ساخت اشیاء سه بعدی یا ویرایش ویدیوهای با کیفیت بالا نیستید پس یک چیپ گرافیک مجزا کفایت می کند. اما اگر شما می خواهید هر کدام از این کارها را انجام دهید پس یک پردازنده گرافیک AMD یا Nvidia ضروری است. مانند سی پی یو ، چیپ های گرافیک ارزان و گران وجود دارد.سیستم های کاری یا بازی سطح پایین امروزه دارای Nvidia MX250 یا GTX 1650 هستند در حالی که مدل های متوسط دارای RTX 2050 یا RTX 2060 هستند و مدل های بالاتر دارای جی پی یوهای RTX 2070 یا 2080 هستند. 

 

 • پورت ها: هر چند نبود پورت ها هنگام خرید یک لپ تاپ چندان مسئله ای نیست اما داشتن آنها برای اتصال به لپ تاپ مفید است تا مجبور نباشید وسایل اضافه را برای این کار همراه خود داشته باشید. بیشتر لپ تاپ های بازار دارای پورت های USB 3.0 و HDMI برای ویدئو می باشد اگر چه رقم در حال افزایشی از لپ تاپ ها از USB Type-C یا پورت های Thunderbolt 3 می باشند. اگر بتوانید صبر کنید USB 4 به زودی خواهد آمد و کار انتقال را بسیار سریع تر کند.دیگر اتصالات مفید شامل اس دی کارت ها ، جک های هدفون و پورت های اترنت ها می باشد.

 

 • درایوهای دی وی دی/بلوری: لپ تاپ های اندکی دارای درایوهای اپتیکی و نوری می باشند چون بیشتر همه نرم افزارها و فیلم ها قابل دانلود هستند. به هر حال اگر واقعا به دی وی دی درایو برای خواندن و رایت سی دی و دی وی دی نیاز دارید می توانید یک اکسترنال آن را با قیمت پایین تر از 20 دلار بخرید و با USB به لپ تاپ خود وصل کنید.

6.درباره باتری خساست به خرج ندهید

راهنمای خرید لپ تاپ
راهنمای خرید لپ تاپ

اگر شما می خواهید یک لپ تاپ بزرگ و حجیم بخرید به طوری که لپ تاپ را روی میز می گذارید ، نیازی به نگرانی درباره باتری ندارید. اگر می خواهید لپ تاپ را روی پای خود بگذارید (چه در کار چه در خانه) حداقل به 7 ساعت دوام باتری نیاز دارید و بیشتر از 8 ساعت واقعا عالی است. برای تخمین عمر یک لپ تاپ هیچ وقت روی حرف کارخانه سازنده حساب نکنید. به جای آن از انتقادات و نظرات دیگران در سایت ها و مقالات استفاده کنید.

7.بر اساس بودجه خود برنامه ریزی کنید

این روزها حتی با کمتر از 200 دلار هم می توان لپ تاپ خرید اما اگر شما پول بیشتری دارید می توانید سیستم بهتری با عملکرد بهتر و باتری بهتر برای خود فراهم کنید. در زیر قیمت های مختلف آمده است:

150 تا 250 دلار:

ارزان ترین نت بوک ها کروم بوک ها هستند و یا سیستم های ویندوز ضعیف که پردازنده ضعیفی دارند مانند HP Stream 11  و Dell Inspiron 11 3000 نیز بسیار ارزان هستند. از این کامپیوترها به عنوان کامپیوتر دوم خود استفاده کنید یا آنها را به کودکان بدهید.

350 تا 600 دلار:

زیر 600 دلار شما می توانید یک نت بوک با اینتل کور i5 یا AMD A8 سی پی یو ، 4 تا 8 گیگابایت رم و یک هارد 500 گیگابایتی و دیگر ویژگی های قابل اعتنا فراهم کنید.هر چند در این قیمت ، بیشتر نت بوک ها دارای SSD ، صفحه نمایش فول اچ دی یا عمر باتری طولانی نیستند. چند مورد استثنا البته وجود دارد مانند Acer Aspire E 15 و Asus Chromebook Flip C434 .

600 تا 900 دلار:

زمانی که به بالای 600 دلار می روید ، شما متوجه طراحی های بهتر می شوید. کارخانه ها شروع به اضافه کردن چیزهایی به ویژگی ها می کنند تا از پلکان قیمت بالا بروند (مانند صفحه نمایش با کیفیت تر و SSD ها). Lenovo IdeaPad 530s و Asus ZenBook UX333FA نمونه هایی عالی از این دست لپ تاپ ها هستند و البته قیمت زیادی در این بازه نیز ندارند.

بالای 900 دلار:

در این بازه قیمت ، نوت بوک هایی را خواهید دید که دارای قدرت بیشتر یا قابلیت حمل بهتر یا هر دو هستند. شما در این قیمت ها انتظار صفحه نمایش های باکیفیت تر ، پردازنده های سریع تر و گرافیک بهتر را دارید. سبک ترین ، بادوام ترین لپ تاپ های عالی از لحاظ حمل مانند Apple Macbook Air و Dell XPS 13 قیمتی بیشتر از 1000 دلار دارند . سیستم های قوی برای بازی و کارهای موبایل معمولا تا 1500 دلار بالا می روند و یا حتی گاهی اوقات تا حتی 2500 دلار و 3000 دلار نیز بالا می روند. 

8.برند را در ذهن داشته باشید

لپ تاپ شما تنها به خوبی شرکتی است که پشت آن قرار دارد. پشتیبانی دقیق و به موقع بسیار مهم است و به همین خاطر برند لپ تاپ اهمیت دارد. پشتیبانی فقط یکی از بخش های مهمی است که نشان می دهد برند لپ تاپ شما ارزش پولتان را دارد یا خیر. بخش دیگر توانایی رقابت با دیگر برندها و نام ها برای طراحی ، ارزش ، انتخاب ، مرور عملکرد و دیگر چیزها می باشد. 

 

بهترین کارت گرافیک برای بازی در سال 2019

دانلود پرطرفدارترین بازی های اندروید برای کودکان با هدف آموزش

منبع laptopmag
3 نظرات
 1. Helenacush می گوید

  سلام

  ممنون از مطلب شما. واقعا تشخیص بهترین لپتاپ ها کار دشواری است و ممنون میشم بهترین برنامه های لپتاپ ها را معرفی کنید.

  ممنون

  1. dgtoruserhost می گوید

   خواهش میکنم حالا ما چند وقت دیگه سری جدید بهترین لپ تاپ ها رو هم معرف خواهیم کرد

  2. dgtoruserhost می گوید

   این هم لینک

    بهترین لپ تاپ های سال 2019

   از نظر گرافیک

نظرات بسته شده است.