Ultimate magazine theme for WordPress.

ساخت کلمه عبور به مناسبت روز جهانی رمز عبور

ساخت کلمه عبور

دوم می روز جهانی ساخت کلمه عبور در نظر گرفته شده است. چند سالی است که این روز جشن گرفته می شود تا اهمیت ساخت کلمه عبور برای حساب های کاربری آنلاین به همه گوشزد شود.
با این که دزدی هویت زیاد شده، همچنان رمز عبورها بسیار ضعیف هستند. شاید باورش سخت باشد اما خیلی ها هنوز از رمزهای 123456 و password برای ورود به حساب کاربری خود در شبکه های اجتماعی و یا حتی بدتر در سیستم بانکداری الکترونیک استفاده می کنند.
روز جهانی ساخت کلمه عبور
روز جهانی رمز عبور برای این درست شد که این مسئله را پررنگ سازد. این روز تنها روزی است که اهمیت ساخت کلمه عبور قوی توسط روزنامه ها گوشزد می شود. این مسئله برای کسانی که زیاد به مسائل امنیتی و فناوری اطلاعات فکر نمی کنند، خیلی مهم است.
هر سال در روز جهانی رمز عبور، منابع زیادی برای انتخاب رمز عبور معرفی می شوند. با آن که همه ی ما می دانیم مشخصات یک رمز عبور قوی چیست ولی کلیک کردن برای به دست آوردن رمز عبور جدید کار سختی نیست. بنابراین به خاطر روز جهانی رمز عبور نگاهی می اندازیم به چگونگی انتخاب یک رمز عبور قوی.
انتخاب یک رمز عبور قوی
برای ساخت کلمه عبور قوی، چیزهایی هست که باید به خاطر داشته باشید:
رمز عبوری که استفاده می کنید را بررسی کنید.
اول از همه باید بررسی کنید رمز عبورهای شما چقدر امن هستند. خیلی از ما حساب های کاربری داریم که معمولاً از آن ها استفاده نمی کنیم و به سرعت وارد و خارج می شویم. در این شرایط می خواهیم رمز عبورمان ساده و راحت باشد.
علاوه بر این، فناوری کرک رمز عبور سال به سال پیشرفته تر می شود، این یعنی هکرها حرفه ای تر شدند و رمزهایی که چندین سال قوی بوده اند دیگر جز رمزهای قوی به حساب نمی آیند. اولین گام برای ایجاد امنیت در فضای مجازی اینست که ببیند رمزهای عبوری که استفاده می کنید، امن هستند یا خیر.
رمز عبور قابل پیش بینی انتخاب نکنید
کاملاً واضح است که رمز عبورتان نباید کاملاً واضح باشد! اگر شما در حال خواندن این مطلب هستید احتمالا از افرادی نیستید که از password برای پسورد استفاده می کنند، اما زرنگ ترین ها هم گاهی اشتباه می کنند.
برای مثال، استفاده از اسم گربه ایده ی بدی برای رمز عبور است. ممکن است فکر کنید که کسی اسم گربه ی شما را نمی داند، اما هکرها به راحتی می توانند اسم گربه ی شما را از صفحه فیسبوک شما ببینند.
همین اتفاق می تواند برای سایر اطلاعات شما که به راحتی قابل دستیابی است، بیفتد: تاریخ تولد شما، سالگرد ازدواج، محل تولد و غیره. بهترین رمز عبور، رمزی است که هیچ ارتباطی به زندگی واقعی شما ندارد.
رمز عبور طولانی انتخاب کنید.
یک نصیحت ابتدایی اینست که تا جایی که می توانید رمزتان را طولانی کنید. هکرها معمولاً با امتحان کردن هزاران پسورد در چند ثانیه، رمز عبور را پیدا می کنند. این یعنی رمزهای طولانی امن تر هستند؛ چرا که کرک کردن رمز عبور با 12 رقم زمان زیادی می برد.
البته هر چه رمز عبور شما طولانی تر باشد، باید حافظه ی قوی تری هم برای به خاطر سپردن آن داشته باشید و یا از برنامه های مدیریت رمز عبور استفاده کنید. حتماً یکی از آن ها داشته باشید.
رمز عبور قوی انتخاب کنید.
اگر فهرستی از رمز عبورهای طولانی دارید که مشکل به نظر می رسند، نگران نباشید سرویس های آنلاینی وجود دارد که برای شما رمز عبور های طولانی و امن ایجاد می کنند. این سرویس ها جوری طراحی شده اند که رمز عبورهای غیر قابل کرک تولید کنند. پس می توانید با این رمزهای عبور از امنیت حساب کاربری خود مطمئن باشید.
این سرویس ها معمولاً به شما رمز عبور هایی با نمادهای غیرقابل تلفظ، حروف بزرگ و کوچک و صفی طولانی از عددها می دهد. در عوض این رمز عبورها سخت به خاطر سپرده می شوند. برای اینکه رمز عبورها را فراموش نکنید بهترین کار استفاده از برنامه های مدیریت رمز عبور است.
رمز عبور خود را عوض کنید.
اگر تا اینجا به دستورالعمل ها عمل کردید، تبریک می گوییم شما رمز عبور امنی دارید. اما این تازه اول راه است.
شما باید هر چند وقت یک بار رمز عبور خود را عوض کنید. در سال های اخیر آمار هک داده های مشتریان و نشت اطلاعات بسیار بالا رفته است. این امر سبب می شود دسترسی به رمزهای عبور بسیار آسان شود. به همین دلیل، شما باید برای تعویض رمز عبور خود موعد تعیین کنید. این کار باعث می شود به تعویض رمز عبور عادت کنید. اما اگر این عادت باعث می شود رمز عبور های ساده برای خود انتخاب کنید، بهتر است این کار را نکنید. چسبیدن به یک رمز عبور قوی و امن، بهتر از تعویض رمزهای راحت و آسان است.
گام های بعدی
حالا شما رمز عبور امن برای حساب های کاربری خود دارید و میتوانید روز رمز عبور را جشن بگیرید.
اما اگر می خواهید پا را فراتر بگذارید و امنیت سایبری خود را بالاتر ببرید، راه های دیگری هم هست که امنیت بیشتری به سیستم شما هدیه می کند.
از برنامه های مدیریت رمز عبور استفاده کنید.
همانطور که پیشتر گفته شد، برنامه ی مدیریت رمز عبور یکی از ابزاری است که امنیت حساب کاربری شما را تامین می کند. این افزونه ها معمولاً به مرور گر شما اضافه می شوند و دائماً پسوردهای جدید برای سایت های مختلف ایجاد می کنند.
یکی از مزیت های این افزونه ها اینست که مجبور نیستید رمز عبور خود را حفظ کنید علاوه بر این می توانید رمز عبورهای طولانی و امن داشته باشید و حتی بهتر از این می توانید رمزهای مختلفی برای هر سایت داشته باشید.
احراز هویت چند وجهی
برای خیلی از سرویس های آنلاین ممکن است به رمز عبور احتیاج نداشته باشید. به این علت که بعضی از سازمان ها مثل بانک از احراز هویت چند وجهی استفاده می کنند. در این سیستم شما علاوه بر رمز عبور به اطلاعات دیگری نیز نیازمندید. این اطلاعات می توانند هر چیزی باشند اما معمولاً اثر انگشت یا کد تاییدی است که برای شما پیامک شده است. در واقع به این وسیله سطح بیشتری از امنیت فراهم شده که هک کردم حساب کاربری تقریباً ناممکن می شود.
کدگذاری ارتباطات
بالاترین حد امنیت سایبری، کدگذاری هر آن چیزی است که آنلاین انجام می دهید. این کار معمولا توسط VPN انجام می شود؛ به این شکل که یک تونل کدگذاری شده بین شما و سایتی که از آن استفاده کردید، ساخته می شود.
کدگذاری یعنی این که اگر کسی حتی اطلاعات شما را به دست بیاورد نمی تواند آن ها را بخواند. در مواقع استفاده از وای فای که معمولاً محیط ناامنی است این مورد بسیار توصیه می شود.
شما می توانید بهترین رمز عبور دنیا را داشته باشید اما اگر کسی بتواند آن را بخواند چه فایده ای دارد.
روز جهانی ساخت کلمه عبور
روز جهانی ساخت کلمه عبور شاید به اندازه ی سایر مناسبت ها جذاب نباشد اما خیلی مهم است. این روز به ما یادآوری می کند که رمز عبور امن انتخاب کنیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.