Ultimate magazine theme for WordPress.

ساندترک Soundtrack چیست ؟

ساندترک Soundtrack چیست ؟

ساندترک Soundtrack یا موسیقی متن، تکه ای از موسیقی است که برای گذاشتن بر روی تصاویر متحرک، کتاب، برنامه ی تلویزیونی و یا بازی ویدئویی ضبط می شود. آلبوم های موسیقی متن، موسیقی های استفاده شده در فیلم، برنامه ی تلویزیونی و ویدیو هستند.

بررسی تخصصی سامسونگ Tab S5 از شایعات تا واقعیات

تشخیص اصل بودن عینک ریبن

نحوه تشخیص کتونی آدیداس اصل از تقلبی

در لغت نامه ی فیلم سازی، ساندترک Soundtrack ، آوایی است که چه در حین ضبط فیلم و چه بعد از آن برای استفاده در فیلم تهیه می شود. دیالوگ ها، افکت های صوتی و موسیقی می توانند قطعات مخصوص به خود را داشته باشند؛ سپس در نهایت با هم ترکیب می شوند و قطعه ی ترکیبی را می سازند که در فیلم به صورت یک تکه شنیده می شود. قطعه ی دوبله شده، معمولاً بعد از ترجمه ی فیلم به زبان دیگر ساخته می شود. به این قطعه، قطعه ی صدا و افکت هم گفته می شود که شامل تمام المان های آوایی مثل دیالوگ، صدای محیط و موسیقی می شود که به زبان کشور مقصد برگردانده شده است.

انتشار آلبوم های موسیقی متن به صورت جدا از فیلم از سال 1940 آغاز شد. این کار از سوی کمپانی های فیلمسازی برای تبلیغ فیلم ها صورت می گرفت. ضبط این قطعات موسیقی جدا انجام می شد و دیالوگ ها و افکت های صوتی در آن دخالت داده نمی شدند.
موسیقی متن( ساندترک Soundtrack ) از سال 1973 و از کارتون سفیدبرفی و هفت کوتوله، مطرح شد. این موسیقی از سوی RCA Victor Records و بر روی دیسک 78 RPM عرضه شد.
هنگامی که یک فیلم موفق و پرفروش عرضه می شود و یا یک سریال تلویزیونی بر روی آنتن می رود، آلبوم موسیقی متن آن هم در کنارش عرضه می شود. موسیقی متن معمولاً متشکل از صدای ابزارآلات موسیقی و موسیقی مربوط به فیلم است. شاید هم این موسیقی توسط یکی از شخصیت های فیلم اجرا شود. موسیقی متن اگر توسط خواننده های مطرح خوانده شود، به صورت جداگانه عرضه می شود و حتی در مسابقات و مراسم مشهور جایزه دریافت می کند. موسیقی متن می تواند حاوی هر نوع موسیقی حتی موسیقی های الهام گرفته شده از موسیقی های مشهور باشد. اما موسیقی فیلم معمولاً توسط آهنگساز فیلم به صورت انحصاری ساخته می شود.
موسیقی متن معمولاً از موسیقی های دیگر متفاوت است؛ به این دلیل که حالت تبلیغاتی برای فیلم، برای آهنگساز و برای خواننده دارد. بر اساس ژانر فیلم الگوی ساخت موسیقی متن تغییر می کند؛ مثلا برای فیلم های عاشقانه، آهنگ های ملایم و برای فیلم های هیجان انگیز آهنگ های راک و شهری ساخته می شود.
امروزه، واژه ی موسیقی متن به موسیقی پس زمینه در فیلم ها اطلاق می شود. موسیقی های فیلم برجسته به صورت جداگانه شناخته می شوند و اعتبار دارند.

ساندترک Soundtrack

موسیقی متن به موسیقی استفاده شده در بازی ویدیویی نیز گفته می شود. هرچند افکت های صوتی بیشتر در بازی ها استفاده می شوند اما موسیقی متن نیز در توسعه ی بازی دخیل است. راب هابارد و مارتین گلوی اولین سازندگان موسیقی متن برای بازی های دهه 80 کومودور بودند. کوجی کوندو نیز جزو اولین آهنگسازان بازی برای نینتندو بود. بعد از پیشرفت فناوری، موسیقی های چند صدایی و ارکسترال جایگزین ملودی های مونوفون شدند. در اواخر دهه ی 80، موسیقی متن بازی های مشهور Dragon Quest و Final Fantasy به صورت جداگانه عرضه شدند. هنگامی که مایکروسافت در سال 2001، ایکس باکس را عرضه کرد، امکان تغییر موسیقی متن را برای بازی های خاص فراهم کرده بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.