سردترین شهر دنیا کجاست ؟ | دیجی طور
Ultimate magazine theme for WordPress.

سردترین شهر دنیا کجاست ؟

سردترین شهر دنیا کجاست ؟

با دمای منفی 40 درجه فارنهایت در حداقل سه ماه از سال، یاکوتسک (Yakutsk) در شرق سیبری، سردترین شهر دنیا محسوب می شود. البته مناطق دیگری وجود دارند که دمای پایین تری از یاکوتسک دارند؛ مثل اویمایکن با 500 نفر سکنه و دمای منفی 88 درجه ی فارنهایت و یا آنتراکتیکا با متوسط دمای منفی 76 درجه. اما هیچ کدام از این مناطق مثل یاکوتسک یک شهر کامل با 280000 نفر جمعیت نیستند. از آنجایی که خاک این منطقه همیشه یخ زده است، ساختمان ها بر روی پایه ی چوبی بنا می شوند. پایه ها باید جوری باشند که شناور نشوند و استحکام داشته باشند؛ چرا که از گرمای درون خانه زمین همیشه منجمد کم کم آب می شود.
اما منابع زیرزمینی غنی سردترین شهر دنیا سبب شده تا مردم با آب و هوا کنار بیایند. معادن محلی که یک پنجم الماس دنیا را تامین می کنند، معادن گاز، نفت، طلا، نقره و سایر کانی های ارزشمند در این شهر وجود دارند.
در سال 2013، استیو یانکر که در کوه های آلپ سوییس بزرگ شده تصمیم گرفت هوای بسیار سردی را که بر روی بدن، روح و زندگی اجتماعی تاثیر می گذارد را امتحان کند.

چه کشورهایی یارانه نقدی می دهند

5 تصمیمی که تاریخ بشریت را به کلی تغییر داد


او می گوید:«هیچ کس نمی تواند درک کند برای رفتن به بیرون و گرفتن تاکسی چه تمهیداتی باید اندیشیده شود. در سردترین شهر دنیا هر بار بیرون رفتن باید از پیش برنامه ریزی شود. گشت و گذار بی دلیل، دور زدن یا نگاه کردن ویترین مغازه در این شهر معنا ندارد. آنجا فقط سرما حکم می کند و تحمل بدن شما در برابر سرماست که فعالیت های شما را تعیین می کند.»
یانکر به این نکته اشاره کرد که افراد بومی زیاد همدیگر را ملاقات می کنند اما فقط برای چند دقیقه: «آن ها به خانه ی یکدیگر می روند، یک لایه از لباس هایشان را در می آورند، چای داغ می نوشند، نون و مربا می خورند و دوباره لباس هایشان را می پوشند و می روند. خانه ی نزدیکان در واقع محل تجدید قوا برای ادامه ی مسیر است.» مثل افراد بومی، یانکر هم مجبور است عادت های شغلی اش را با شرایط تطبیق دهد. دوربین او با لنز دو جداره ی Rolleiflex تنها 15 دقیقه برای عکاسی دوام می آورد. بعد از آن دوریبن یخ می زند و خطر شکستن وجود دارد. البته انگشت ها هم کاملاً یخ می زنند.
از آنجا که کسی در سردترین شهر دنیا زیاد بیرون نمی ماند، وجود انسان در عکس های او گمراه کننده است. یاکوتسک همواره در پنبه ی سفید رنگ و مناظر شیشه ای غرق شده و همیشه مه غلیظ به این شهر چسبیده است. یانکر هشدار می دهد با آن که این شهر ماورایی به نظر می رسد، نباید خام شد. آنجا یک سرزمین عجایب زمستانی نیست، بلکه سراب است. او می گوید:«وقتی نمی توانی ده متر جلوتر را ببینی و همه ی خیابان ها کاملاً شبیه هستند، راحت گم می شوی.» و این همان چیزی است که برای یخ زدن لازم است!
بازدید یانکر از یاکوتسک، بخشی از یک پروژه ی بزرگتر است. او هر ساله شهرهایی را که در هر چیزی صاحب رکورد هستند را می بیند. او از شلوغ ترین شهر یعنی توکیوی ژاپن و از آلوده ترین شهر یعنی اهواز در ایران هم دیدن کرده است. او می گوید:«افرادی که در سیبری زندگی می کنند هم سرما را مثل ما حس می کنند، اما آماده تر هستند.»

نظرات بسته شده است.