شهاب سنگ چگونه بوجود می آید ؟ و بزرگترین آن کجا فرود آمده | دیجی طور
Ultimate magazine theme for WordPress.

شهاب سنگ چگونه بوجود می آید ؟ و بزرگترین آن کجا فرود آمده

علاقه مندان به نجوم، کاملاً با شهاب سنگ ها آشنا هستند. آن ها می توانند هم در روز سقوط کنند و هم در شب، اما دیدن آن ها در شب طبعتاً آسان تر است. به شهاب ها، ستاره های افتان و پرتابی هم گفته می شود. اما این تکه سنگ های آتشین ربطی به ستاره ها ندارند و اصولا شهاب سنگ چگونه بوجود می آید ؟

شهاب سنگ چیست

برای پاسخ به اینکه شهاب سنگ چیست باید بگوییم ، در واقع جرقه های نور هستند که از عبور اجرام آسمانی از جو زمین ناشی می شود و شعله ور می شود. شهاب شاید از ستاره و ستاره ی دنباله دار خلق شده باشد اما خودش ستاره نیست. شهاب در حال سفر از جو زمین است و نهایتاً بر روی یک سیاره فرود می آید. شهاب ها را می توان از صدایی که هنگام عبور از جو تولید می کنند، تشخیص داد.
شهاب ها، نورهایی هستند که از ورود اجرام آسمانی به جو زمین حاصل می شود. شهاب می تواند به اندازه ی شن ریزه و یا دانه ی غلات باشد. گاهی هم بزرگی شهاب به اندازه ی یک کوه است. اکثر آن ها نتیجه ی انحراف زمین از مدارش می باشند.

 

شهاب سنگ چگونه بوجود می آید
شهاب سنگ چگونه بوجود می آید

شهاب سنگ چگونه بوجود می آید ؟

اما شهاب سنگ چگونه بوجود می آید وقتی شهاب سنگ ها وارد لایه ی جوی زمین می شوند، اصطکاک سبب می شود مولکول های گاز آن ها را گرم کنند و سطح شهاب سنگ جرقه بزند و نورانی شود. در نهایت، گرما و سرعت زیاد با هم دستی همدیگر شهاب سنگ را در ارتفاع زیادی از سطح زمین بخار می کنند. اگر جرم آسمانی بزرگ باشد، قطعه قطعه می شود و بر زمین می ریزد. در این صورت هم قطعات به تنهایی تبخیر می شوند. هنگام وقوع این اتفاق، بینندگان می توانند رنگین شدن سطح شهاب را مشاهده نمایند. این رنگ ها از گرم شدن گازهای مختلف اطراف شهاب سنگ ناشی می شوند.
شهاب های بزرگتر که سفر را به سلامت می گذرانند و بر سطح زمین یا اعماق آب فرود می آیند، شهاب سنگ نامیده می شوند. شهاب سنگ ها معمولاً تیره رنگ و صیقلی، ترکیبی از آهن و سنگ هستند. اکثر شهاب سنگ هایی که به زمین برخورد می کنند، کوچک هستند و نمی توانند به زمین صدمه ای وارد کنند. شهاب های سنگ های بزرگ در برخورد با زمین گودال ایجاد می کنند. یکی از باورهای غلط داغ بودن و دودزا بودن شهاب سنگ است.

سفینه فضایی به منطقه 51 صحرای نوادا اضافه توسط گوگل اضافه شد

شهاب سنگی که در آریزونا فرود آمد و چاله ایجاد کرد، 50 متری بود. شهاب سنگی که در سال 2013 در روسیه فرود آمد باعث تولید امواجی شد که تا شعاع چند کیلومتری همه ی پنجره ها در هم شکسته شد. امروزه اتفاقاتی از این دست کم پیش می آید اما میلیاردها سال پیش که زمین تازه متولد شده بود، بمباران شهاب سنگ را تجربه کرده است.

شهاب سنگ چگونه بوجود می آید
شهاب سنگ چگونه بوجود می آید

بزرگترین تصادفات شهاب سنگی

یکی از مهم ترین و بزرگترین، تصادفات شهاب سنگی، 65000 سال پیش در پنسیلوانیای مکزیک رخ داده است. شهاب سنگی در حدود 10 تا 15 کیلو.متر بر زمین فرود آمده است. این منطقه که چیشالوب نامیده می شود تا دهه ی 70 میلادی کشف نشده بود. برخوردهای مکرر شهاب سنگ ها آثار مخرب شدیدی بر روی زمین به جا گذاشت و باعث تغییرات جوی شد. چیکشلوب حفره ای به شعاع 150 کیلومتر دارد و این نشان می دهد این تصادف باعث انقراض حیوانات زیادی مثل دایناسورها شده است.
برخورد شهاب سنگ همچنان در منظومه ی شمسی اتفاق می افتد اما خوشبختانه تعداد تصادفات شهاب سنگی در زمین به شدت کاهش پیدا کرده است.

بزرگترین تصادفات شهاب سنگی
بزرگترین تصادفات شهاب سنگی

ستارک ها چه هستند ؟

ستارک ها شهاب نیستند و اجرام جداگانه ای در آسمان محسوب می شوند. ستارک ها در واقع مواد شهاب سنگ ها را تامین می کنند. ستاره های دنباله دار هم با انتشار سنگ های خود در فضا به نوعی موجب تولید شهاب سنگ می شوند. وقتی مدار زمین با مدار ستاره های دنباله دار و ستارک ها تداخل پیدا می کنند، اجرام آسمانی فروکشیده می شوند و سفر آتشینشان شروع می شود. اکثر آن ها بخار می شوند و اگر چیزی به زمین برسد، شهاب سنگ می شود.

شانس زیادی وجود دارد که زمین در مسیر اجرام آسمانی قرار بگیرد. وقتی زمین در مسیر اجرام آسمانی قرار می گیرد، پدیده ی شهاب باران اتفاق می افتد. شهاب باران یعنی در هر ساعت ده ها یا صدها شهاب از جو عبور کنند.

کامپیوترهای کوانتومی چگونه می توانند در زمان سفر می کنند ؟

هدفون نویزگیر ؛ معرفی 5 هدفون نویزگیر برتر سال 2019

منبع thoughtco

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.