صدای زوزه گیربکس و دیگر صدا های آن نشان دهنده چیست ؟ | دیجی طور
Ultimate magazine theme for WordPress.

صدای زوزه گیربکس و دیگر صدا های آن نشان دهنده چیست ؟

صدای زوزه گیربکس و دیگر صدا های آن نشان دهنده چیست ؟

صدای زوزه گیربکس و دیگر صدا های آن : با اینکه هر صدایی که از گیربکس بلند می شود نشان از آسیب دیدن آن نداشته و به سختی می تواند تنها توسط تشخیص صدا ، مشکل گیربکس را تشخیص داد ، اما صداهای بلند شده می توانند سرنخ هایی مناسب را در مورد سلامت عملکرد گیربکس در اختیار شما قرار دهند. صدایی که از گیربکس شنیده می شود می تواند به تشخیص مشکلی که دارد به تعمیرکار کمک کند. گاهی هم صدایی که از گیربکس بلند می شود ، بسیار نامفهوم بوده و نمی تواند راهنمایی مناسب برای تشخیص مشکل باشد.

صدای زوزه گیربکس و دیگر صدا های آن

اگر بتوانید صداهایی را که از گیربکس شنیده می شود را تشخیص داده و روش های برطرف کردن مشکلات را هم بدانید احتمالا گیربکس به بهترین دوست شما تبدیل خواهد شد. بسیاری از کارخانه ها ، نمایندگی های فروش و تعمیرگاه ها همچین رابطه ای را گیربکس داشته و از صدای تولید شده از گیربکس می توانند سر نخی مناسب را از مشکل پیش آمده بدست آورند.

نحوه تعویض لامپ چراغ جلو ماشین

علت خروج دود سياه از اگزوز

علت روشن نشدن ماشین چیست ؟

علم صدا و توانایی تشخیص آن بسیار پیچیده است و بسیاری از کسب و کارها کلاس های متفاوتی را برای تشخیص مقادیر دقیق آن و رفع مشکلات خودروها برگزار کرده اند. در واقع اگر بخواهیم به صورت خلاصه بگوییم صدا به رفت و آمد ذرات لرزان گفته شده که این ذرات می توانند از جنس گاز ، مایع یا جامد بوده که مسیری خاص را طی می کند. در این آمد و شد طول موج تشکیل شده ، موجی که میزان ارتعاش آن از منبعی که از آن خارج می شود ، تامین می گردد. به بیانی دیگر اگر یک منبع ارتعاش ایجاد کند موجب شده تا اجزای اطراف آن نیز به لرزش در بیایند. این ارتعاش طی مرور زمان منتشر و پخش شده و به مولکول دیگری منتقل شده و سپس به گوش ما رسیده و با لرزاندن پرده ی گوش ما موجب شده تا صدا را بشنویم. سه چیز موجب می شوند تا صدا تولید شود که عبارتند از : منبع صدا یعنی گیربکس ، راه انتقال یعنی هوا و یک دریافت کننده که گوش ما میباشد.

صدای زوزه گیربکس و دیگر صدا های آن
صدای زوزه گیربکس و دیگر صدا های آن

فشار صوت با واحد نیوتن بر متر مربع یا پاسکال اندازه گیری می شود. کمترین صدایی که گوش ما توان شنیدن آن را دارد 0.00002 پاسکال بوده و صدایی با فشار 20 پاسکال می تواند موجب درد گرفتن گوش ما شود. اکنون میرسیم به جایی که صداها دسته بندی شده تا در زمان شنیدن آن متوجه شویم که مشکل در گیربکس از کجا نشات گرفته.

تشخیص صداهای تولید شده در گیربکس

در گیربکس صداهای مختلفی به گوش میرسد که البته صداهایی نرمال بوده و نشانه ای از خرابی و یا عدم عملکرد مناسب نمی باشند که از آنها می توان به صدای مش دنده ، چرخش بلبرینگ ، پاشیده شدن روغن و صدای پمپ روغن اشاره نمود. گاهی به هر دلیلی و پس از عملکرد طولانی چرخ دنده های هلیکال صدایی بلند از خود ایجاد می کنند که دلیل اصلی آن فرسوده شدن دنده های آنها بوده و برای از بین بردن این مشکل باید گیربکس باز شده و لبه های تیز چرخ دنده به خوبی ساییده و پولیش شده تا از ایجاد اصطکاک میان آنها جلوگیری به عمل آید.

صدای زوزه گیربکس و دیگر صدا های آن
صدای زوزه گیربکس و دیگر صدا های آن

در گزارشی که سازمان تولید کنندگان آمریکایی گیربکس منتشر نموده اند ، پارامترهای صدای تولید شده تعیین گردیده و در آن اشاره شده که اگر جنس دندانه ای که در چرخ دنده استفاده شده مرغوب نباشد می تواند به سادگی کند شده و صدایی بلند را در گیربکس ایجاد کرده و گیرپاژ کند. شرکت های تولید کننده ی گیربکس به صورت تمام وقت در حال تحقیق بوده تا بتوانند از موادی در تولید گیربکس استفاده کنند تا صدای تولید شده توسط آن را به کمترین میزان ممکن برسانند. یکی از صداهایی که بسیار در گیربکس بوجود آمده و قابل شنیدن بوده دینگ دینگ کردن چرخ دنده داخلی بوده که به علت تیز شدن نوک دندانه بوجود آمده که تنها راهی که برای رفع این صدا دارید این است که چرخ دنده را عوض کنید. دو مشکلی که به آنها اشاره شد مشکلات معمولا گیربکس ها بوده که البته مشکلات بسیار دیگری هم موجب ایجاد صدا شوند که برای تشخیص آنها باید حتما خودرو را برای چک کردن مشکل به تعمیرگاه ببرید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.