علت صدای جیر جیر کلاچ | دیجی طور
Ultimate magazine theme for WordPress.

علت صدای جیر جیر کلاچ

علت صدای جیر جیر کلاچ

یکی از چیزهایی که ممکن است موجب ناراحتی و اذیت در رانندگی شود، صدای عجیب و غریب همانند صدای جیر جیر یا جیغ زدنی است که زمانی که موتور خودرو را روشن می کنید، شنیده می شود. پدال کلاچ ، بخشی جدایی ناپذیر از ماشین های دنده ای می باشد که حرکت بین دنده ها را کنترل می کند. اگر سرو صدا از بخش سیستم کنترلی اتومبیل بیاید، شما احتمالا در دردسر افتادید! حتی اگر یک مشکل فوری و ضروری نباشد، سر و صدای پدال کلاچ می تواند مسائل اساسی را در جاده ها به وجود بیاورد. تعویض کلاچ می تواند بسیار پرهزینه و دشوار باشد، بنابراین بهتر است ابتدا مشخص کنید که علت صدای جیر جیر کلاچ چیست قبل از اینکه برای تعمیر آن خرج کنید! در این مقاله سعی بر این داریم که دلایل احتمالی برای این موضوع که چرا کلاچ سرو صدا تولید می‌کند را توضیح دهیم.

علت خروج دود سياه از اگزوز

علت روشن نشدن ماشین چیست ؟

پدال کلاچ من سر و صدا ایجاد می کند: آیا این طبیعی است؟

پدال کلاچ نباید هیچ صدایی را تولید کند، بنابراین شما باید همیشه مراقب باشید اگر کج شدن یا چرخیدن کلاچ را در هنگام فشار دادن آن مشاهده می‌کنید، حتما مشکلی وجود دارد. ممکن است متوجه شوید که این سر و صدا در هنگام روشن شدن موتور وجود دارد، اما هنگامی که کلاچ را فشار می دهید، متوقف می شود. اگر با فشردن کلاچ باز این سر و صدا وجود داشته باشد، این مسئله نیز مشکل ساز است. کلاچ در ماشین شما نباید هیچ صدای دیگری به جز صدای همیشگی موتور آن هم در هنگام تغییر چرخ دنده ها ایجاد کند. این موضوع شامل تغییر در گردش است. قبل از اینکه به توضیح علت صدای جیر جیر کلاچ بپردازیم ، توصیه می شود اولین کاری که می‌کنید این باشد که ماشین را به گاراژ ببرید تا یک شخص حرفه ای بتواند مشکلات احتمالی را حل کند. اگر می خواهید در آینده از مشکلات مربوط به کلاچ جلوگیری کنید، اطمینان حاصل می‌کنید که می دانید چه زمانی باید کلاچ خود را عوض کنید.

علت صدای جیر جیر کلاچ
علت صدای جیر جیر کلاچ

آیا شفت پدال کلاچ پوشیده شده است؟

پدال کلاچ به سیستم کلاچ وصل می‌باشد. این سیستم دنده های ماشین شما را با چرخش چرخ‌ها، صفحات (یا دیسک ها) و یاتاقان تغییر می دهد. هنگامی که شما روی کلاچ فشار می دهید، انتقال بین دنده‌ها را ایجاد می‌نماید. این فرآیند در سرعت های بالا برای تغییر دنده انجام می‌شود . کار کردن با موتور سخت می باشد و به سرعت‌های بالایی می‌انجامد، قابل درک است که مقدار مشخصی از سایش و پاره شدن در این زمان رخ خواهد داد. با این حال، اگر دنده ها را به شدت تغییر دهید، در چرخش های بالا یا پایین و یا اگر ماشین را در دنده اشتباه قرار دهید، این سایش و پاره شدن افزایش می یابد. دلیل اینکه چرا کلاچ شما باعث ایجاد سر و صدا می شود، احتمالا اگر شما به زمان دقیقی که ماشین شما تولید سر و صدا می‌کند، توجه نمایید متوجه دلیل آن خواهید شد. اگر این اتفاق برای شما امکان پذیر نبود، هنگامی که دنده را عوض کرده اید و پایتان را از روی پدال برداشتید، به احتمال زیاد شفت بیش از حد پوشیده شده است. متاسفانه این بدان معنی است که شما باید آن را تعویض کنید.اگر ماشین شما جدید است، بعید است که قطعه شفت به این زودی مشکل پیدا کرده باشد. بعضی از منابع ادعا می کنند که یک ماشین جدید ممکن است کلاچ آن برای تنظیم شدن نیاز به زمان داشته باشد داشته باشد. هنگامی که ماشینی جدید خریداری می کنید باید آن را آزمایش کرده و مطمئن شوید که کلاچ سر و صدا نداشته باشد. حتی یک کلاچ تعویض شده نباید سر و صدا ایجاد کند. اگر این کار را می کند، علت سر و صدا در هنگام آزاد کردن کلاچ می تواند یک حالت ضعیف از پدال کلاچ باشد که می تواند به دیسک و چرخ ‌ها مربوط باشد که به خوبی هماهنگ نیستند.
تنظیم پدال کافی نیست، لغزش دیسک را نیز باید حل کرد.اگر به تازگی به یک گاراژ برای تعمیر پدال کلاچ یا سایر قطعات کلاچ رفته‌اید، احتمالا آنها کار را به اندازه لازم خوب انجام نداده اند. یک مکانیک خوب باید کار خود را تضمین نماید. به خصوص اگر مقدار زیادی پول پرداخت کردید تا صدای سر و صدای پدال کاملا تعمیر شود.

علت صدای جیر جیر کلاچ
علت صدای جیر جیر کلاچ

آیا مشکل از یاتاقان است؟

اگر کلاچ هنگامی که روی پدال فشار می‌دهید، صدای سر و صدا ایجاد می‌کنند ، ممکن است علت صدای جیر جیر کلاچ این باشد که یاتاقان در مرحله شروع به سایش می باشد. در این صورت، صدای عجیبی شنیده خواهد شد. اگر این مورد باشد، ممکن است مجبور شوید به مکانیکی بروید که آن را تعویض کند.
شما می توانید یاتاقان را خودتان تغییر دهید.

آیا مسئله کنترل انتقال وجود دارد؟

اگر صدای عجیب و غریب در کلاچ درست لحظه‌ای که شروع به حرکت با پدال می‌کنید را می‌شنوید، احتمال این است که کنترل انتقال اشتباه تنظیم شده است. در این مورد، به سادگی کنترل انتقال را به طور صحیح نصب کنید تا سر و صدا از بین برود. ماشین خود را به یک گاراژ ببرید اگر نمی دانید که چگونه خودتان آن را تعمیر کنید .البته، اگر کلاچ شما سر و صدا ایجاد می‌کند، ممکن است فقط به این دلیل باشد که نیاز به روانکاری دارد. به یاد داشته باشید زمانی که از یک ماشین دنده‌ای استفاده می کنید، این پدال است که بیشترین کار را انجام می‌دهد. در این صورت، پدال نهایتا شروع به سر و صدا خواهد کرد. توصیه می شود هر زمان که مشکلی در ارتباط با خودروی خود داشتید، بررسی کنید که آیا هنوز می توانید این تعمیرات را از طریق گارانتی خودروی خود انجام دهید و یا خیر، زیرا معمولا شما متحمل هزینه‌های زیادی برای تعمیر خودروی خود خواهید شد.

منبع motor.onehowto

نظرات بسته شده است.