Ultimate magazine theme for WordPress.

عکس واقعی سیاه چاله توسط تلسکوپ هورایزن ، تغییری بزرگ در راه است

عکس واقعی سیاه چاله

عکس واقعی سیاه چاله : سیاه چاله ها یکی از وسوسه انگیزترین و رمزآلود ترین اجسام جهان خلقت می باشند. از آن ها در اکثر کتاب های علمی و حتی علمی تخیلی گفته شده ، از گفته های انیشتین تا فیلم Interstellar. یا اینکه بارها به حالت گرانشی آن ها در تخیلات و علم فیزیک اشاره شده انسان ها هیچگاه یک سیاه چاله را ندیده اند.

اما این قضیه قرار است در روز چهارشنبه تغییر کند زیرا ماهواره ی Sagittarius A عکس واقعی سیاه چاله را رصد کرده. یک سیاه چاله که درست در وسط کهکشان راه شیری قرار گرفته. این گامی بزرگ برای دیدن آینده بوده که توسط تلسکوپ های هورایزن که در حقیقت تلسکوپ هایی در نقاط مختلف زمین بوده فراهم گردیده.

شاید تا امروز عکس های زیادی از سیاه چاله ها دیده شده باشید اما این تصویری حقیقی از یکی از آنها بوده. تصویری که مشابه آن در پایین قرار گرفته.

عکس واقعی سیاه چاله
عکس واقعی سیاه چاله

تمامی این عکس ها توسط ناسا و خلاقیت هنرمندان طراحی شده و واقعی نیستند اما ایده ی آن ها از تصاویر دیده شده در تلسکوپ ها گرفته شده. عکس بالا توسط تلسکوپ X-Ray Chandra گرفته شده ، تلسکوپی که می تواند ذرات داغ موجود در فضا را ، جایی که انتظار می رود سیاه چاله ها دیده شوند را رصد میکند. این مثل اشکالی است که از طوفان های روی زمین دیده میشود. اما تهیه ی تصویری حقیقی از یک سیاهچاله به توانایی مهندسی بالا نیاز دارد.

عکس-واقعی-سیاه-چاله-1
عکس واقعی سیاه چاله

این فناوری اکنون در اختیار انسان ها قرار گرفته ، EHT یک شبکه ی گسترده از تلسکوپ های رادیویی VLBI بوده که در سراسر زمین قرار گرفته و آن ها با تلفیق اطلاعات خود می توانند شناخت ما را از دنیای اطراف افزایش دهند. این تلسکوپ ها با فواصل چندین هزار کیلومتری از یکدیگر قرار گرفته اند و بی تردید از عجایب دنیای مدرن به حساب می آیند.

این سیاهچاله که به تازگی دیده شده در فاصله ی بسیار دوری از ما گرفته شده و برای دیدن آن نیاز به یک لنز بزرگ نما بسیار قوی نیاز بود و Event Horizon Telescope یا در اختصار EHT یک ابر تلسکوپ بوده که توانسته آن را تشخیص دهد. اگر بخواهیم مثالی در مورد پیدا کردن این سیاهچاله بزنیم انگار بخواهید یک توپ گلف را در فاصله ای میان تهران تا پکن بیابید. برای دستیابی به این تصویر تمامی تلسکوپ های EHT از شیلی ، هاوایی ، آریزونا ، مکزیک ، اسپانیا و قطب جنوب اطلاعات خود را با یکدیگر تلفیق نموده اند ، اطلاعاتی حجم آن ها چند پتابایت می باشد. این اطلاعات توسط یک ابر کامپیوتر مورد پردازش قرار گرفته ، اطلاعاتی که در سال 2017 به این کامپیوتر داده شد. دلیل این وقفه ی دو ساله میزان بالای اطلاعات و سرعت پایین اطلاعات برای فرستادن چند پتابایت می باشد. با این تصاویر می توان گفت تمامی دانشمندان جهان به وجد آمده و می خواهند بدانند این سیاهچاله که در دیگر سمت کهکشان ما قرار گرفته می تواند نشان دهنده ی چه چیزی باشد ، این سیاه چاله در فاصله ی 26.000 سال نوری ما قرار گرفته ، فاصله ای که برای رسیدن به آن به دو برابر سن زمین نیاز خواهیم داشت.

نظر انیشتن درست بود

شکل این سیاهچاله نشان می دهد که نظر انیشتن در مورد شکل احتمالی سیاهچاله ها بر اساس قانون جاذبه درست بوده. او گفته بود که این اشکال دایره مانند می توانند با حجم بالا و جاذبه ی خود همه چیز را به درون خود مکیده ، از بین برده و یا به دنیایی تازه ببرند. این مرکز جاذبه ی ابرقدرت Singularity نام دارد که می تواند فضا ، اجسام ، سیاره ها و حتی نور را به درون خود بکشد و به دنیای ساخته ی خود منتقل کند.

نزدیک شدن به سینگولاریتی می تواند به سوال های زیادی در مورد فیزیک هسته ای ، جاذبه و چگونگی عملکرد جهان ، پاسخ دهد. اولین پاسخ این بوده که ایده ی انیشتن در مورد جاذبه کاملا منطقی و درست بوده.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.