Ultimate magazine theme for WordPress.

غذای خرس پاندا چیست ؟

غذای خرس پاندا چیست ؟

غذای خرس پاندا : پانداهای غول آسا! جدا از شهرتشان، خیلی تند و تیز نیستند اما اهل جویدن هستند؛ مخصوصاً جویدن بامبو. مزه ی بامبو همیشه محققان را در بهت فرو می برد. بقیه ی اعضای خانواده ی خرس ها یا گوشت خوار هستند یا حداقل همه چیز خوار هستند. علیرغم این که پانداها ویژگی های فیزیکی خاصی دارند؛ مثل آرواره های قوی و پنجه ی بزرگ که به آن ها در خوردن بامبو کمک می کند، آن ها سیستم گوارش گوشت خواری دارند. این باعث می شود هضم بامبو برای آن ها مشکل باشد.
تحقیقات اخیر نشان می دهد، غذای خرس پاندا از 4000 تا 6000 سال پیش گوشت بوده است. مقاله ی جدیدی در زمینه ی بیولوژی ادعا می کند که دلیل این که غذای خرس پاندا بامبو می باشد را پیدا کرده است.
پاسخ این پرسش در مدفوع پانداها نهفته بود. محققانی از آکادمی علمی چین و دانشگاه سیدنی، بر روی زندگی پانداها در پارک ملی فوپینگ در کوه های کینلینگ چین انجام دادند. به کمک قلاده های GPS دار این گروه موفق شد خرس های تنها را در طول چند سال بیابد و از بامبوها و مدفوع آن ها نمونه برداری کند.

گرانترین الماس دنیا ; معرفی 10 تا از گرانقیمت ترین الماس های جهان

بعد از تجزیه ی نمونه ها، گروه به نتایج جالب توجهی دست یافت. مشخص شد بامبو منبعی غنی از پروتئین است. بنابراین علیرغم تغذیه ی گیاهی و دریافت کربوهیدرات و چربی که همه برای تولید انرژی به آن نیاز دارند، آن ها همچنان مثل پسر عموهای خود تمایل به گوشت خواری دارند. این همان چیزی است که در انسان های گیاهخوار می بینیم، آن ها پروتئین لازم را از کینوا و اسفناج دریافت می کنند.
آن ها تغذیه ی فصلی خود را با جشن پر پروتئین ترین بامبو به اتمام می رسانند. از اواخر آگوست تا اواخر آوریل آن ها از برگ های نوع خاصی از بامبو به نام باشانیا فارجسی تغذیه می کنند. بعد هم وقتی در بهار شاخه های جوان فارجسی شکوفه می زنند، مجدداً پانداها به سمت آن ها می روند. شاخه های جوان 32 درصد و برگ های آن 19 درصد پروتئین دارند. بعد از این که شاخه ها بزرگ می شوند، پانداها به طرف مناطقی می روند که نوع دیگری از بامبو به نام فراجسیا کینگلینگنسیس در آنجا رشد می کند. آن ها با فراجسیا هم همین کار را می کنند: اول به سراغ شاخه های جوان می روند(29 درصد پروتئین) و بعد از این که آن شاخه ها رشد می کردند به جای آن ها برگ ها را می جوند(19 درصد پروتئین).
نمونه های مدفوع نشان می دهد، پانداها اکثر پروتئین را جذب می کنند. در صورتی که در مورد گیاهان دیگر اینطور نیست. در واقع خرس ها پروتئین بامبو را برای تولید انرژی جذب می کنند.

منبع blogs.discovermagazine

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.