فواید خواب برای مغز و نحوه دفع سموم آن | دیجی طور
Ultimate magazine theme for WordPress.

فواید خواب برای مغز و نحوه دفع سموم آن

فواید خواب برای مغز : لائورا لویس و گروهی از پژوهشگران، شب را در لابراتوار دانشگاه بوستون گذراندند. لوئیس تا ساعت سه نیمه ی شب آزمایش می کرد و روز بعد خوابید. او گفت احساس می کرده سوار هواپیما شده اما زمان تغییری نکرده است. البته لوئیس تنها به این دلیل از مزایای خواب قدردانی نمی کند. هنگامی که تلاش می کنید بفهمید هنگام خواب چه اتفاقی در مغز می افتد، متوجه می شوید چه ایثارگری هایی اتفاق می افتد. او می گوید:«بزرگترین نکته ی تحقیق در مورد خواب همین است؛ هنگامی که دیگران خوابیده اند محقق باید تحت فشار قرار بگیرد.»

فواید خواب برای مغز

نتایج تحقیق او در ژورنال Science چاپ شده است و نشان می دهد چطور بدن ما در حین خواب سموم مغز را می زداید و فواید خواب برای مغز ما چیست . این مسئله می تواند راه های جدیدی برای درمان و پیشگیری از زوال عقل مثل آلزایمر پیش پایمان بگذارد.
هنگامی که می خوابیم، مغز ما در فازهای مختلفی سفر می کند؛ از یک چرت سطحی به یک خواب عمیق می رود که حس می کنیم بیهوش هستیم سپس وارد مرحله ی حرکات تند چشم یعنی REM می شویم و در اینجاست که خواب می بینیم. لوئیس بر روی خواب غیر REM یعنی خواب عمیقی که اول شب اتفاق می افتد کار کرده است. این بخش از خواب به یادآوری خاطرات مربوط می شود. در سال 2013 با پژوهشی که بر روی موش ها انجام شد، مشخص شد هنگامی که موش ها می خوابند، سمومی مثل بتا املوید که می تواند منجر به آلزایمر شود، ترشح می گردد.
لوئیس کنجکاو بود که بداند سموم چگونه زدوده می شوند و چرا این فرآیند در خواب اتفاق می افتد. او گمان می کند مایع نخاعی که یک مایع شبیه به آب زلال است و اطراف مغز می چرخد باید در این فرآیند دخیل باشد. اما او نمی داند اتفاق خاصی که هنگام خواب می افتد، چیست. بنابراین او دست به کار شد و لابراتوار را برای اندازه گیری چند متغیر به صورت هم زمان مهیا کرد.
شرکت کنندگان در آزمایش باید در دستگاه MRI بخوابند. برای آنکه چرخه های خواب طبیعی باشند، محققین مجبورند آزمایش را در نیمه شب برگزار کنند. آن ها از شرکت کنندگان می خواهند تا دیروقت بیدار بمانند تا هنگام شروع تست به راحتی به خواب بروند.
لوئیس بر سر شرکت کنندگان کلاه EEG میگذارد و از این طریق امواج الکتریکی مغز را بررسی می کند. این جریانات به او نشان می دهند که فرد در چه مرحله ای از خواب قرار دارد. MRI اکسیژن خون جاری در مغز را اندازه می گیرد و همچنین میزان مایع نخاعی درون و بیرون مغز را مشخص می کند. لویس می گوید:«ما از اهمیت این مقادیر آگاه بودیم اما نمی دانستیم در حین خواب چگونه تغییر می کنند و چه ربطی به یکدیگر پیدا می کنند.»
چیزی که او از فواید خواب برای مغز دریافت این بود که در حین خواب غیر REM موج های بزرگ و کم سرعتی از مایع نخاعی مغز را شست و شو می دهند. مطالعه ی نتیجه ی EEG کمک کرد تا چگونگی آن را روشن شود. هنگامی که خواب در مرحله ی غیر REM قرار دارد، عصب ها شروع به همگام شدن می کنند و به صورت هم زمان خاموش و روشن می شوند. لویس می گوید:«ابتدا باید امواج الکتریکی را بعد از خاموش شدن اعصاب ببینید.» چرا که در این لحظه عصب ها برای یک لحظه ساکن می شوند و نیاز به اکسیژن زیاد ندارند. این یعنی خون کمتری به مغز می رسد. گروه لوئیس همچنین مشاهده کردند که مایع نخاعی در این مرحله وارد عمل می شود و همه ی جاهای خالی را پر می کند.
“مایکان ندرگارد”، متخصص اعصاب از دانشگاه روچستر که پژوهش سال 2013 را مدیریت می کرد، مقاله ی لویئس را فوق العاده برشمرد. او گفت:«فکر نمی کنم تا به حال کسی به مخیله اش خطور کرده باشد که بزرگترین فعالیت مغز، حرکت دادن مایع است و این بسیار عجیب است.»
این مقاله نشان می دهد سیستمی که ندرگارد از تحقیق بر روی موش به دست آورده بود، در انسان هم صدق می کند. ندرگارد می گوید:«این یعنی خوابیدن فقط برای آرام شدن نیست. خوابیدن یک ویژگی ممتاز است.» عصب ها در هنگام بیداری اصلا استراحت نمی کنند. بنابراین سطح خون مغز به اندازه ی کافی پایین نمی آید که موج های مایع نخاعی بتوانند درون مغز بچرخند و تراوشات سوخت و سازی مغز مثل بتا املوید را بشویند.
می توان از این پژوهش برای درمان آلزایمر استفاده کرد. تلاش های اخیر برای پیشرفت داروها، بتا املوید را هدف گرفته اند. اما داروهایی که در ابتدا موثر به نظر می آمدند در آزمون های بالینی شکست خوردند. ندرگارد می گوید:«پژوهش جدید راه های جدیدی را باز می کند.» به جای تمرکز بر روی یک مولکول خاص، می توان بر چیزی تمرکز کرد که میزان مایع نخاعی شست و شو دهنده ی مغز را افزایش دهد.
این امر می تواند در پاکسازی مغز از بتا املوید و مولکول دیگری به نام Tau که در بیماران آلزایمری مشاهده می شود و ارتباط بین عصب ها را از بین می برد، موثر واقع شود. پیدا کردن راهی برای دفع مواد زائد می تواند بسیار مفید تر از تمرکز بر روی یک مولکول خاص باشد:«کهولت سن فقط به یک مولکول مربوط نمی شود، همه چیز تضعیف می شود.»

بهترین دوربین گوشی میان رده کدام تلفن می باشد

10 تا از ثروتمندترین افراد جهان در سال 2019

بهترین خودروهای آفرود سال 2019

گرانترین ماشین دنیا کدام ماشین است

بهترین دوربین گوشی های 64 مگاپیکسل

این کشفیات سوال های تازه ای را به همراه می آورند. لویس در مورد اتفاقات منحصر به فرد مراحل مختلف خواب آزمایشی انجام نداده است و تنها از بزرگسالان سالم استفاده کرده است. روشی که او استفاده کرده نیازمند هیچ گونه جراحی نبوده و فرد با اتصال چند دستگاه درون MRI خوابیده است. حتی ماده ی رنگی هم به افراد شرکت کننده تزریق نشده است. بنابراین این روش برای تحقیق بر روی افراد مسن که از زوال عقل رنج می برند، بسیار کارآمد است. لوئیس مجبور است تا نیمه شب بیدار بماند و تحقیق کند.

منبع wired

نظرات بسته شده است.