قرص آسنترا برای چیست و چه مزایا و معایبی دارد | دیجی طور
Ultimate magazine theme for WordPress.

قرص آسنترا برای چیست و چه مزایا و معایبی دارد

 قرص آسنترا برای چیست و چه مزایا و معایبی دارد

قرص آسنترا دارای موادی به نام سرترالین بوده که به دسته ی آنتی دپرسانت یا داروهای ضد افسردگی تعلق داشته که با نام مهار کننده های سروتونین بازجذب شناخته می شوند. همانطور که پیداست از این دارو برای درمان افسردگی ، وسواس فکری ، جمع هراسی و درمان استرس پس از حادثه استفاده دارد.

موارد احتیاط در مصرف قرص آسنترا :

این دارو نباید توسط کسانی که حساسیت به مواد محرکی چون سرترالین دارند مصرف شود.
در حین درمان بیماری های مرتبط با افسردگی نباید با دیگر داروها مصرف شود زیرا می تواند تداخل دارویی پیدا کرده و سلامت شخص را دچار مشکل کند. همراه با داروهایی که در زیر عنوان شده نباید مصرف شود :
فنلزین – ایزوکاربوکسازید – ترانیل سیپرومین / مصرف این داروها همراه با آسنترا می تواند منجر به ابتلا به سندروم های سروتونینی مختلف شود که از آنها می توان به :
آشفتگی – رعشه – گیجی – اسهال – سردردهای شدید – تب – تشنج – آریتمی – افزایش فشار خون – ناخودآگاهی / این علائم حدود نیم ساعت پس از مصرف دارو نمایان شده و اگر هر یک از آنها را حس کردید بلافاصله با دکتر معالج خود تماس بگیرید.

* موارد منع مصرف قرص آسنترا :

اسکیزوفرنی ، می تواند موجب وخیم تر شدن وضعیت بیمار شود.
بیمارانی که خونریزی دارند.
کمبود سدیم خون یا هیپوناترمی
بیماران کمتر از 18 سال
بیماران با مشکلات کبدی

اگر هر یک از مشکلاتی که پیشتر ذکر شد را دارید ، هرگز مصرف قرص آسنترا را سر خود و به یکباره متوقف نکنید ، اگر مصرف آن را بدون مشورت با پزشک قطع کنید می تواند منجر به سندروم هایی از قبیل : اضطراب ، بی خوابی ، سرگیجه ، سردرد ، حالت تهوع و استفراغ شود. این علائم می توانند بسیار وخیم شوند ، از این رو بهتر است پیش از توقف مصرف آن ، با دکتر خود مشورت کنید.

شرایط استفاده در زمان بارداری و شیردهی :

با توجه به آزمایشاتی که سازمان غذا و دارو آمریکا بر روی حیوانات به انجام رسانده ، آسیبی به جنین نرسیده ، اما بر روی انسان ها آزمایش نشده اما اگر مصرف دارو با تایید پزشک همراه بوده و آسیبی به بچه نرساند مصرف آن بلامانع است. در زمان شیردهی استفاده از دارو منع شده ، زیرا مقداری از دارو در شیر نفوذ کرده و می تواند برای بچه خطرناک باشد. در حین مصرف دارو باید از شیر خشک برای کودک استفاده نمود.

میزان دوز مصرفی :

قرص آسنترا در دوز های 50 و 100 میلی گرمی به فروش رسیده و فارغ از میزان غذای مصرفی ، باید تنها یک مرتبه در روز مصرف شود. بهترین زمان مصرف آن در صبح یا بعد از ظهر بوده و برای افرادی که مبتلا به وسواس فکری هستند قرص 50 میلی گرمی مناسب بوده و شاید دکتر از شما بخواهد برای رسیدن به شرایط مطلوب دوز مصرف را تا حدی بالا ببرید. بالاترین میزان مصرف 200 میلی گرم توسط تولید کننده ی دارو عنوان شده. در صورتی که بیمار دچار حمله ی عصبی شده باشد مصرف 25 میلی گرم در روز پیشنهاد می شود. این دارو پس از 10 روز تاثیر خود را خواهد گذاشت و طول درمان آن می تواند طولانی بوده و ماه ها به طول بینجامد.

استفاده با دیگر داروها : این دارو را نباید با دیگر داروها مصرف کرد به خصوص داروهایی از جمله ایزوکاربوکسازید ، ترانیل سیپرومین ، موکلوبماید ، فنلزین. داروی پیموزاید برای درمان بیماری های روانی مصرف شده و مصرف آن همراه با آسنترا می تواند موجب ازدیاد پیموزاید در خون شده و در نهایت منجر به بیماری های خونی شود. مصرف این دارو همراه با داروی خونی وارفارین نیز توصیه نمی شود. اگر آسنترا همراه با لیتیوم مصرف شود می تواند منجر به افزایش عوارض جانبی شود.

عوارض جانبی قرص آسنترا :

1 – گیجی
2- بی خوابی
3- سردرد
4- اضطراب
5- تهوع ( به طور معمول )
6- استفراغ
7- اسهال
8- تب
9- تشنج
10- آریتمی ( ضربان قلب غیر معمول اما بی خطر )
11- افزایش فشار خون
12- مشکلات دفع
13- افکار خودکشی
14- میل تهاجم
15- توهم
16- سرخوشی
17- فراموشی
18- اختلال کلامی
19- اختلال در ادرار
20- شب ادراری
21- تغییر وزنی
22- عفونت های پوستی ( کم دیده شده)
23- آلرژی های مختلف

** این اطلاعات در خصوص قرص آسنترا از پزشک های متخصص گرفته شده و کاملا تایید شده می باشند و در صورت مواجهه با هر مشکلی پس از مصرف دارو مصرف آن را قطع نکرده و با دکتر خود تماس بگیرید.

قرص باکلوفن برای چیست و چه عوارضی به همراه دارد

اگر هر روز سیب زمینی سرخ کرده بخوریم چه اتفاقی خواهد افتاد ؟!

اگر روزی سه عدد خرما مصرف کنید چه اتفاقی برای بدن خواهد افتاد؟

خوردن ماهی اگر هر روز انجام شود چه اتفاقی می افتد؟

علائم کمبود زینک چیست ؟ و دلایل کمبود آن چیست

منبع pharmacybook

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.