Ultimate magazine theme for WordPress.

قرص کلردیازپوکساید برای چیست ؟ به همراه مزایا و معایب مصرف آن

قرص کلردیازپوکساید برای چیست

هشدار : “مصرف قرص کلردیازپوکساید می تواند موجب مشکلات تنفسی شدید و خطرساز ، خواب آلودگی شدید یا کما شود. پیش از آغاز مصرف این دارو ، دکتر خود را از مصرف داروهایی از قبیل کدئین ، هیدروکودون ، مپریدین ، متادون ، مورفین ، اوکسیکدون ، ترامادول آگاه کنید. دکتر شما می تواند با علم به مصرف این داروها دوز مصرف آنها را تغییر داده تا از تداخل دارویی جلوگیری کند. اگر مصرف پوکساید را همراه با داروهایی که در بالا عنوان شد مصرف کنید با سندروم هایی از قبیل گیجی غیر معمول ، سر سبکی ، خواب آلودگی شدید ، تنفس سخت و آرام و بیهوشی مقطعی روبرو شوید. در حین استفاده از این دارو دیگر اعضای خانواده را از ریسک های قابل وقوع آگاه کرده تا در صورت بروز با پزشک شما تماس بگیرند. در حین استفاده از پوکساید از مصرف الکل و مصرف مواد خودداری کنید زیرا می تواند زندگی شما را به خطر انداخته و میزان عوارض جانبی را افزایش دهد.

موارد مصرف قرص کلردیازپوکساید :

از این دارو برای رفع اضطراب و کنترل آشفتگی ترک الکل استفاده شده و از دسته ی بنزودیازپین ها بوده که میزان فعالیت های غیر معمول الکتریکی را در مغز کاهش میدهد.

طریقه ی مصرف قرص کلردیازپوکساید :

پوکساید به عنوان کپسول و قرص از طریق دهان مصرف می شود و به طور معمول یک الی چهار بار در روز مصرف دارد. حتما میزان مصرف آن را با پزشک خود در میان گذاشته و طبق دستور آن را مصرف کنید. نکاتی را هم که نمی دانید از مسئول فروش داروخانه بپرسید. مصرف قرص کلردیازپوکساید می تواند به عادت تبدیل شده از این رو دوز بالاتر از چیزی که دکتر گفته مصرف نکرده و آن را بیش از زمان تعیین شده هم مصرف نکنید. اگر آن را بیش از حد معمول مصرف کنید موجب ایجاد تولرانس شده و تاثیر دارو را کاهش دهد. این دارو باید طبق دستور مصرف شده تا بهترین تاثیر را داشته باشد ، در زمان مصرف هیچ یک از نوبت ها را به دلیل اینکه به مصرف آن نیازی ندارید حذف نکنید. بهتر است بیش از 4 ماه این قرص را مصرف نکنید. توقف مصرف این دارو می تواند شرایط روحی شما را وخیم تر کند پس به یکباره مصرف آن را متوقف نکنید. قطع به یکباره ی این دارو می تواند موجب اضطراب بیش از حد ، خواب آلودگی و کج خلقی شود ، دکتر در صورت بهبود دوز دارو را کمتر خواهد نمود.

استفاده های دیگر قرص کلردیازپوکساید :

از پوکساید برای کنترل سندروم های شکمی غیر قابل جراحی نیز استفاده می شود. در صورت داشتن این مشکل پیش از مصرف دارو ریسک های آن را از پزشک معالج خود جویا شوید.

موارداحتیاط :

پیش از مصرف کلردیازپوکساید :

در صورت داشتن حساسیت به پوکساید ، آلپرازولام ، کلونازپام ، کلورازپات ، دیازپام ، استازولام ، فلورازپام ، لورازپام ، اگزازپام ، تمازپام ، تریازولام و دیگر داروها ، پزشک خود را از آن مطلع کنید. به او بگویید که در حال مصرف چه داروهایی هستید و قصد مصرف چه داروهایی را دارید. در صورت مصرف داروهایی که در ادامه به آنها اشاره خواهد شد ، پزشک خود را نیز مطلع سازید : آنتی هیستامین ها ، سایمتیدین ، دیگوکسین ، دی سولفیرام ، فلوکستین ، ایزونیازید ، کتوکونازول ، لوودوپا ، داروهای مخصوص روان درمانی و افسردگی ، داروهای سرماخوردگی ، پارکینسون و داروهای خواب آور. اگر بیماری قلبی ، ریوی و با کبد دارید و دچار حملات صرعی می شوید ، حتما پزشک را در جریان قرار دهید. از باردار بودن و یا تصمیم بچه دار شدن دکتر را مطلع ساخته و اکر در حین مصرف دارو متوجه شدید که باردارید سریعا با دکتر تماس بگیرید. اگر بیش از 65 سال دارید از دکتر بخواهید تا ریسک های مصرف دارو را برای سن شما توضیح دهد. در صورت رفتن به دندان پزشکی به دکتر بگویید که در حال مصرف کلردیازپوکساید هستید. باید بدانید که مصرف این دارو موجب خواب آلودگی و گیجی شده ، پس در زمان مصرف آن تا حد ممکن از رانندگی خودداری کنید. مصرف سیگار میتواند در درمان شما اختلال ایجاد کند.

اگر مصرف قرص کلردیازپوکساید را فراموش کردید :

اگر در طی روز چندین روز از دارو را مصرف می کنید ، فراموش کرده اید که یک دوز را مصرف کنید ، روتین مصرف خود را ادامه داده و هرگز مصرف خود را دو برابر نکنید.

عوارض جانبی مصرف قرص کلردیازپوکساید :

گیجی
خواب آلودگی
خستگی
ضعف
خشکی دهان
اسهال
معده درد
تغییر مزاج

اگر عوارض زیر به صورت مستمر حضور داشتند به دکتر خود خبر دهید :

بی خوابی و هیجان
یبوست
سختی ادرار
تکرر ادرار
تاری دید
مشکلات جنسی

اگر هر یک از عوارض زیر را داشتید بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید :

راه رفتن نامنظم
بیش فعالی
تب
مشکل در تنفس
خارش بیش از حد پوست
زرد شدن چشم و پوست
ضربان قلب نامنظم

شرایط نگهداری قرص کلردیازپوکساید :

این دارو را در یک قوطی یا جعبه در بسته ، دور از دست کودکان نگهداری کرده و در محیطی با دمای متوسط و عاری از رطوبت نگهداری کنید. داروهایی را که نیازی به آنها ندارید به طوری دور بریزید که بچه ها و یا حیوانات نتوانند آن ها را پیدا و مصرف کنند. اگر هم نمی خواهید آنها را دور بریزید ، مطمئن شوید ظرفی که داروهای خود را در آن قرار داده اید با سادگی باز نشود. اگر داروهای زیادی را مصرف می کنید بهتر است نام آنها را یادداشت کرده و در اختیار دکتر بگذارید تا در صورت تداخل دارویی ، درمانی متفاوت را اجرا کند.

علائم کمبود زینک چیست ؟ و دلایل کمبود آن چیست

قرص باکلوفن برای چیست و چه عوارضی به همراه دارد

منبع medlineplus

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.