قرص کوتریموکسازول برای چیست | دیجی طور
Ultimate magazine theme for WordPress.

قرص کوتریموکسازول برای چیست

 

قرص کوتریموکسازول برای چیست

مصرف قرص کوتریموکسازول برای درمان عفونت های باکتریایی مانند ذات الریه ، برونشیت ، عفونت های مجاری ادراری و اندام داخل شکمی و گوش استفاده می شود. علاوه اینکه برای درمان اسهال مسافرین مورد استفاده قرار میگیرد. داروی کوتریموکسازول ترکیبی از داروی تری متوپریم سولفامتوزاکسول بوده که نوعی داروی سولفونامید شناخته می شود. این دارو جلوی رشد باکتری را میگیرد. توجه داشته باشید که مصرف آنتی بیوتیک نمی تواند ویروس ها را بکشد و در نتیجه مصرف زیاد آن برای درمان سرماخوردگی یا عفونت های وسیع می تواند خطرساز باشد.

ملوکسیکام داروی چیست ؟

چای سبز برای چی خوبه ؟ تاثیر چای سبز که پیش از نوشیدن باید بدانیم

نورتریپتیلین ۲۵ چیست ؟ و چه عوارضی به همراه دارد

قرص کوتریموکسازول به صورت قرص یا شربت بوده که مصرف خوراکی دارد. به طور معمول دو نوبت مصرف آن در روز توصیه می شود که البته در صورت داشتن عفونت ریوی پیشرفته این میزان می تواند به بیش از 4 عدد در روز نیز برسد. پیش از مصرف این دارو به خوبی با دکتر معالج خود مشورت کرده و میزان مصرف آن را بدانید و کاغذ داخل جعبه ی دارو را به صورت کامل مطالعه نمایید. بعد از مصرف این دارو پس از چند روز باید احساس بهتر شدن داشته باشید اگر اینطور نبوده و یا علائم بیماری پیشرفت دارند با پزشک خود تماس بگیرید. اگر شربت این دارو را مصرف می کنید توجه داشته باشید که پیش از مصرف باید آن را خوب تکان دهید. باید این دارو را دقیقا طبق دستور پزشک مصرف کنید و اگر پس از مدتی مصرف آن احساس بهتر شدن و یا بهبود کامل پیدا کردید بهتر است آن را تا اتمام طول درمان مصرف نمایید. دلیل این کار این است که باکتری ها زمانی که ضعیف شوند مخفی شده و زمانی که مصرف دارو متوقف شود بازگشته و موجب ضعف شما می شوند.

پیش از آغاز مصرف قرص کوتریموکسازول در صورت مصرف داروهای دیگر پزشک خود را از مصرف ویتامین ها ، مکمل های غذایی ، داروها و داروهای گیاهی آگاه سازید. مطمئنی شوید در صورت مصرف داروهایی از قبیل آمانتادین ، آنژیوتانسین ، لوتنسین ، کیوتن ، انالاپریل ، دیگوکسین ، گلیبوراید ، متفورمین و داروهای مشابه پزشک خود را آگاه کنید. اگر پیشتر عفونت های باکتریایی سولفونامید داشته اید یا بیماری نامیزانی و غیر متعادل بودن سلول های قرمز را دارید پزشک خود را مطلع نمایید. مصرف این دارو برای افراد باردار می تواند بسیار مضر باشد و به جنین نیز آسیب برساند و اگر در حین مصرف دارو متوجه شدید که باردار هستید بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید. در حین مصرف دارو در معرض نور مستقیم خورشید نباشید و یا در صورت نیاز بلاس های ضخیم پوشیده و از کرم ضد آفتاب و عینک آفتابی استفاده کنید. مصرف این دارو رعایت یا پرهیز غذایی نداشته اما امکان دارد برای بهبود بیشتر پزش معالج از شما بخواهد تا از مصرف برخی مواد غذایی جلوگیری کنید.

اگر علائمی مانند حالت تهوع ، استفراغ و کم اشتهایی تشدید شده و یا از بین نمی روند در مورد آنها با پزشک خود صحبت کنید. اگر هر یک شرایطی که در ادامه به آنها اشاره خواهد شد را تجربه کردید بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید : خارش شدید ، کهیر ، گلودرد ، تب و لرز ، اسهال شدید ، نفس تنگی ، سرفه ، کبودی های عجیب و خونریزی ، زرد شدن پوست و چشم ، قرمز شدن پوست و درد مفاصل.

پس از مصرف قرص کوتریموکسازول حتما درب دارو را محکم بسته و دور از دسترس کودکان قرار دهید زیرا مصرف این دارو در کودکان می تواند آسیب های جدی به آنها وارد کرده و باعث مسمومیت های گسترده در آنها شود.

منبع medlineplus

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.