مارچوبه چیست و چگونه آن را مصرف کنیم ؟ | دیجی طور
Ultimate magazine theme for WordPress.

مارچوبه چیست و چگونه آن را مصرف کنیم ؟

مارچوبه چیست و چگونه آن را مصرف کنیم ؟

مارچوبه چیست ؟ آسپاراگوس یا مارچوبه گیاه سبزیست که با ظاهر متفاوت و ساقه های بلند باریک نیزه شکلش به راحتی قابل تشخیص بوده و یکی از علامت های اصلی رسیدن بهار در بسیاری از کشورهاست. این گیاه یکی از منابع اصلی غذاهای سالم مخصوص گیاهخواران بوده که در غذاهای مخصوص آنها و سالادهای میوه ی فصلی که سرشار از مواد مغذی استفاده می شود.

طعم خاص و طبیعی این گیاه یکی از دلایل محبوب شدن آن در بسیاری از کشورهاست و دلیل دیگر محبوبیت آن ، خواص مختلف آن بوده و این پتانسیل را در بدن ایجاد کرده تا با ابتلا به سرطان مبارزه کند. علاوه اینکه بر کنترل فشار خون تاثیری مستقیم می گذارد. در ادامه ی مقاله به مزایای استفاده از این گیاه و خواص آن اشاره خواهیم داشت.

Sgpt Alt در آزمایش خون چیست ؟

دارو سرطان پروستات روانه بازار شد

عوارض و مضرات زیاد نشستن

آلرژی فصلی و 4 نشانه واضح آن

گیاه آسپاراگوس یا مارچوبه از دسته ی مارچوبگان بوده که 200 نوع مختلف از آنها در نقاط مختلف جغرافیایی وجود دارد. برخی از این گیاهان به عنوان گیاهان زینتی رشد و پرورش داده شده و برخی دیگر برای درست کردن تاج ها و دستبندهای گیاهی کاربرد دارند. این گیاه ابتدا 2.500 سال پیش توسط یونانی ها کشف و مورد استفاده قرار گرفته و سپس رومی ها نیز از مزایای استفاده از آن بهره مند شدند. این گیاه ها به طور معمول به صورت طبیعی و وحشی در مناطق مختلف رشد می کنند اما کشاورزانی هستند که این نوع گیاه را پرورش داده و به فروش میرسانند که مارچوبه های پرورش یافته توسط آنها روشن و باریک تر از مارچوبه های موجود در طبیعت می باشد. انواع وحشی مارچوبه تلخی بیشتری نسبت به نوع پرورش یافته دارند. بسیاری از گیاهان پرورش داده شده به صورت سالانه رشد می کنند و باید در زمانی مشخص از سال کاشته شوند. اما مارچوبه ها از دسته گیاهانی بوده که نیازی به کاشتن نداشته و از دسته گیاهان پایا و ابدی شناخته شده که خود به خود رشد می کنند. از این رو این احتمال وجود دارد که در حین گذر از مراتع طبیعی با آنها برخورد داشته باشید.

مارچوبه چیست
مارچوبه چیست

گیاه مارچوبه در هوای گرم و آب و هوای نیمه گرمسیری و خاک هایی با میزان اسیدیته ی کم رشد می کند. مارچوبه ی بنفش دارا طعمی نسبتا شیرین بوده و نوع سبز آن کمی تلخ بوده و نوع روشن آن طعمی ملایم داشته و مناسب برای استفاده در سالاد می باشد. مارچوبه ی سفید یا روشن بیشتر در فرانسه کشت شده و در اروپا از محبوبیت بالایی برخوردار است. این گیاه به طور معمول در زیر زمین پرورش داده شده و به دلیل اینکه با نور خورشید تماس ندارد ، رنگدانه هایش فعالیتی نداشته و سفید باقی می ماند.

مواد غذایی ذخیره شده در مارچوبه

مارچوبه به عنوان یکی از مغذی ترین گیاهان و در جهان شناخته شده و دارای مواد مغذی با میزان متوازن می باشد. این گیاه هیچ نوع چربی یا کلسترولی نداشته و سرشار از مواد مغذی مخلف می باشد که در پایین به آنها اشاره شده :

فولات ، نوعی ویتامین B بوده که بدن در ساختن DNA از آن استفاده می کند.
ویتامین K ، که نقشی اساسی در انعقاد خون و داشتن استخوان بندی سالم دارد.
پتاسیم ، که موجب داشتن سیستم عصبی و ماهیچه های سالم می شود.
ویتامین C ، نوعی آنتی اکسیدان که به سلامتی پوست و استخوان ها کمک کرده و موجب جذب میزان مناسب آهن می شود.
ویتامین A ، ماده های مناسب برای رشد استخوان ها ، افزایش میزان دید و بهبود عملکرد سلول ها و سیستم ایمنی

مارچوبه چیست
مارچوبه چیست

میزان استاندارد مصرف مارچوبه 2 عدد در روز بوده اما هیچ مانعی وجود نداشته و اگر علاقه دارید می توانید هر میزان که بخواهید آن را مصرف کنید. در دو عدد از این مارچوبه ها :

13 کالری
1.5 گرم پروتئین که 3 درصد از آن جذب می شود
0.1 گرم چربی گیاهی
2.6 گرم کربوهیدرات
1.5 گرم فیبر
3.8 میلی گرم ویتامین ث
135 میلی گرم پتاسیم
35 میکروگرم فولات
ویتامین آ 507 IU
27.9 میکروگرم ویتامین K

مزایای مصرف مارچوبه

در مصرف مارچوبه به مزایای بسیاری در طول تاریخ اشاره شده که به خاصیت درمان دندان درد و افزایش میل جنسی اشاره داشته. البته در تحقیقات انجام شده دلیل علمی به درمان دندان درد پیدا نشده اما ویژگی های دارد که می توان در انتها منجر به درمان دندان درد شود. مصرف این گیاه به بانوانی که می خواهند باردار شوند توصیه شده و دلیل آن میزان بالای فولیک اسید و ویتامین ب می باشد. مصرف روزانه 400 میکروگرم فولیک اسید ، از ابتلای جنین به بیماری های رایج جنینی جلوگیری به عمل می آورد.

مارچوبه چیست
مارچوبه چیست

داشتن میزان بالایی از آنتی اکسیدان گلوتاتیون موجب شده تا با مصرف این گیاه بدن شما در برابر سرطان مقاوم شود. گلوتاتیون ویژگی سم زدایی داشته و نقش اصلی در دفع کردن کارسینوژن از بدن ایفا می کند. مصرف این گیاه می تواند در جلوگیری از سرطان های مغز استخوان ، سینه ، کولون ، نای و ریه تاثیر گذار باشد.

منبع everydayhealth

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.