ماهواره SpaceX چهره ی آسمان شب را برای همیشه تغییر میدهند | دیجی طور
Ultimate magazine theme for WordPress.

ماهواره SpaceX چهره ی آسمان شب را برای همیشه تغییر میدهند

ماهواره SpaceX

در آخر هفته ی گذشته پروژه ی ماهواره SpaceX تعداد 60 ماهواره را به صورت پشت سرهم به مدار زمین فرستاد تا پروژه ی 12.000 ماهواره که امکان ارتباط را در تمامی نقاط برای انسان ها را فراهم می کند را پیش ببرد. اما فرستادن این تعداد بالای ماهواره SpaceX موجب نگرانی فضانوردان شده زیرا آنها اعتقاد دارند که این ماهواره ها چهره ی آسمان شب را بر هم زده و دید را به فضا مختل می کنند.

سیاه چاله کشف شده در حال انتشار امواج عجیبی که به شکل فرفره در آورده اند

وقت آن رسیده که اسمتان را به کره مریخ بفرستید

وب سایت The Verge اعلام نموده که اکنون حدود 5.000 ماهواره در اطراف زمین در حال گردش هستند که این تعداد قابل قبولی برای فضانوردان می باشد. اما فضانوردان برای عکس گرفتن از سیاره و اجسامی که چندین میلیون سال نوری با ما فاصله دارند ساعت ها و دقایق بیشماری را صرف کرده و اگر یک شی براق مانند این ماهواره ها در سر راه قرار گیرد می تواند به راحتی همه چیز را خراب کند.

دارن بسکیل افسر تحقیقات فضایی دانشگاه ساسکس گفته : ” این احتمال بالا بوده که یک ماهواره SpaceX در حین تصویر برداری از فضا در مسیر دید قرار گرفته و دید ما را به فضا مختل کند و اگر بخواهیم این شی را از سر خود برداریم با مشکلات زیادی مواجه خواهیم بود.”

این مساله هنوز مشخص نیست زمانی که یک ماهواره ی استارلایت به مدار خودش برسد چه میزان نوری را از خود منتشر خواهد نمود اما در گزارشی که نادیا دریک انجام داده یکی از این ماهواره ها که به مدار خود رسیده میزان روشنایی 2 لومن را داشته که تنها کمی کمتر از ستاره ی شمال می باشد. اما جایگیری این ماهواره ها با یکدیگر متفاوت بوده و برخی دیگر دارای نور 4 تا 5 لومن بود اند که به مراتب کمتر از دیگر ماهواره است اما باز بازتاب نور خورشید می تواند بر روی میزان درخشش آنها تاثیر بگذارد.

سس بسا ، فضانورد هلندی پس از انجام تحقیقات در مورد میزان درخشش ماهواره ها گفته 1584 ماهواره ی استارلایت دیگر به مدار زمین پرتاب خواهند شد که 15 عدد آنها پس از غروب آفتاب با چشم غیر مسلح قابل دیدن هستند. این دانشمند گفته اگر تمامی 12.000 عدد ماهواره به فضا فرستاده شوند در فصل تابستان تعداد 70 الی 100 عدد از آنها در فضا قابل روئیت خواهند بود.

این تنها تلسکوپ ها بوده که ضرر می کنند ، بلکه برجک های رادیویی که امواج را از فضا دریافت میکنند نیز دچار مشکل شده و مانع تحقیقات انجام شده از سوی فضانوردان و دانشمندان شوند. Starlink تا امروز توجهی به این گفته ها نداشته اما ستاره شناس و فضانورد خانم لیس فون زی اعلام نموده که با این شرکت صحبت هایی شده میزان تداخلات رادیویی بوجود آمده توسط این ماهواره ها کاهش یافته و در این باره با شرکت های مخابراتی نیز صحبت هایی شده. ایلان ماسک ، مدیرعامل شرکت SpaceX گفته که ما تنها هدفمان خدمت به علم بوده و تلاش خود را خواهد کرد تا میزان روشنایی این ماهواره ها را تا حد امکان کاهش دهد. علاوه بر این ، گفته که می تواند مسیر چرخش آنها را تغییر داده تا مزاحمتی در پروژه های فضانوردی نداشته باشند.

البته فضانوردان در تمامی طول فعالیت خود با مشکل ماهواره ها مواجه بوده و توانسته اند روش های مختلفی را برای مقابله با آنها استفاده کنند و یک فضانورد با نام بروس مکینتاش گفته که آنها تنها دردسر هستند ، اما فاجعه نیستند. اما آنها با افزایش تعداد می توانند به چیزی بیش از دردسر تبدیل شوند. شرکت OneWeb تا کنون 650 ماهواره ها را به مدار زمین فرستاده و شرکت آمازون اعلام کرده که به زودی می خواهد 3.200 ماهواره را برای ارائه ی ارتباط بهتر به مدار زمین بفرستد.

منبع smithsonianmag

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.