نقد و بررسی تخصصی مشخصات فنی دوربین سونی RX100 VII | دیجی طور
Ultimate magazine theme for WordPress.

نقد و بررسی تخصصی مشخصات فنی دوربین سونی RX100 VII

ما در این بخش به نقد و بررسی مشخصات فنی دوربین سونی RX100 VII خواهیم پرداخت و نقاط ضعف و قوت آن را به شما معرفی خواهیم نمود . از معرفی سری دوربین های RX100 سونی اکنون هفت سال است که می گذرد ، سری دوربین هایی که برای نخستین بار در بدنه ی کوچک آنها از حسگر تصویری یک اینچی استفاده شد تا راه دوربین های کامپکت و استانداردی که امروزه در بازار هستند باز شده و بتوانند مسیر خود را در بازار پیدا کنند. اکنون نیز سونی در هفتمین دوربین این سری از تمامی تجربیاتی که در طی این ساله کسب کرده استفاده کرده است. از نسل های پیش تا کنون سونی موفق شده تا بتواند توانایی بالای تصویربرداری این دوربین ها را به رخ دیگر شرکت ها بکشد و تا توانسته از فناوری های مختلف در آنها استفاده کرده اما آیا فناوری استفاده شده ارزشش را دارد که بخواهید هزینه ی بالای تهیه آن را پرداخت کنید؟

بررسی مشخصات فنی دوربین سونی RX100 VII
بررسی مشخصات فنی دوربین سونی RX100 VII

با قیمت 1199 پوندی بی تردید این دوربین برای کسانی به بازار عرضه شده که قیمت برایشان اهمیتی ندارد. در طی ارائه ی دوربین های هوشمند شاهد اضافه شدن فناوری های مختلفی چون صفحات پایه دار ، نمایاب ، امکان بزرگنمایی ارتقاء یافته ، ویدیو 4K و عکسبرداری سریع بودیم و این ها برای سونی کافی نبوده تا خواهد توجه افراد را به دوربین تازه ی خود جلب کند و از این رو ویژگی تازه ای به دوربینش اضافه کرده تا آن را برای ولاگر و ویدیو گرافر ها جذاب تر کند.

طراحی و ویژگی ها

از نظر طراحی، سونی چندان تغییری در دوربین جدید سونی RX100 VII ایجاد نکرده و ظاهر همان نسل پیشین RX100 VI در RX100 VII دیده می شود. البته این مشکلی نیست زیرا تغییرات اصلی در زیر این ظاهر صورت گرفته اند. در این دوربین از لنز اصلی 20.1 مگاپیکسلی CMOS استفاده شده و در کنار آن یک زوم اپتیکال 24 الی 200 میلیمتری با توانایی بزرگنمایی 8.3 نیز قرار گرفته تا قابلیت بیشتری نسبت به مدل پیشین داشته باشد. سونی با ارائه دوربین قبلی خود متوجه شد که عکاسان بیشتر ترجیح میدهند دوربینی با قابلیت بزرگنمایی بالا را تهیه کنند تا اینکه بخواهند یک دوربین با دید عریض را تهیه نمایند ، از این رو بزرگی کانون تصویری آن 2.8 است که البته می توان میزان نور زیادی را وارد لنز کرده و برای عکسبرداری در محیط های تاریک کاملا مناسب است. علاوه بر اینکه ویژگی هایی چون نمایشگر پایه دار و نمایاب باری دیگر در این سری از دوربین ها مورد استفاده قرار گرفته است. نکته ی منفی در طراحی این دوربین نبود دستگیره های کناری بوده که دکمه های کنار جای آن را گرفته اند و این بدین معنا بوده که در زمانی که به ماجراجویی در طبیعت می روید بهتر است این دوربین 1200 پوندی را همراه خود نبرید اما اگر به هر دلیلی همچنان می خواهید این دوربین را خریداری کنید باید بگوییم که تصمیمی درست گرفته اید زیرا در آن ویژگی های فوق العاده ی بسیاری قرار داده شده اند که می توانید از آنها استفاده کنید.

بررسی فنی دوربین سونی RX100 VII
بررسی فنی دوربین سونی RX100 VII

اما بهترین ویژگی هایی که به دوربین سونی مدل RX100 VII اضافه شده اند ثابت ساختن تهیه ویدیو 4K ، ویژگی Movie Eye AF و میکروفون بوده که آن را بیش از دیگر محصولات مشابه به خصوص برای ولاگرها کاربردی کرده اند. شکارچیان صحنه ها نیز ویژگیهای تازه ای خواهند داشت که می توانند از آن برای عکسبرداری از اشیائی که با سرعت بالا در حال حرکت هستند استفاده کنند. این دوربین توانایی ثبت تصاویر با 90 فریم در ثانیه را داشته و سرعت ثبت آنها را تا 20 فریم در ثانیه کاهش داده و به نمایش می گذارد. البته یک نکته در اینجا اهمیت دارد ، هیچ کسی برای تصویربرداری به 90 فریم در ثانیه نیازی ندارد اما سونی با استفاده از این فناوری خواسته توانایی بالای خود را به رخ دیگر رقبا بکشد.

در حسگر تصویری دوربین دیجیتالی سونی RX100 VII از 357 تشخیص دهنده حرکتی استفاده شده که 68 درصد تصویر را تشکیل میدهد و به گفته سونی سریعترین تشخیص دهنده تصویری در جهان در این دوربین مورد استفاده قرار گرفته که می تواند در کمتر از 0.02 ثانیه حرکات را تشخیص بدهد.

نمایشگر و نمایاب دوربین Sony RX100 VII

سونی سال ها پیش از ویژگی پاپ آپ نمایاب در دوربین هایش استفاده می نمود ، ویژگی نسبتا قدیمی که به عکاس این امکان را می داد تا محیط کلی عکس را دیده و بتواند حتی در نور زیاد نیز عکسبرداری کند. سرعت واکنش این نمایاب دوربین Sony RX100 VII بالا بوده و بلافاصله می توانید صحنه ها را شکار کنید ، شرکت Canon نیز از این ویژگی در دوربین G5X Mark استفاده کرده که البته حالت پاپ آپ دو مرحله ای داشته که با اتلاف بیش از حد زمان می تواند موجب از دست رفتن فرصت گرفتن عکس بشود.

بررسی دوربین سونی RX100 VII
بررسی دوربین سونی RX100 VII

دیگر ویژگی مثبت نمایاب قرار داده شده روی این دوربین علاوه بر شفاف و روشن بودن این است که زمانی که از آن استفاده نمی کنید به مکان مخفی خود بازگشته و موجب افزایش حجم بدنه نشده تا بتوان دوربین را به راحتی در داخل جیب قرار داد. نمایشگر پایه دار و متحرک این دوربین امکان گرفتن عکس های سلفی را به کاربر داده و نیز برای ولاگرها بسیار کارایی دارد. زمانی که این نمایشگر را به سمت خود بچرخانید به طور خودکار به حالت سلفی میرود.

عملکرد

سونی در طی سال هایی که سری های مختلف RX 100 را به بازار عرضه کرده بارها و بارها فناوری پیشرفته ای که در اختیار دارد را به نمایش گذاشته و نشان داده که چطور می تواند در یک دوربین جیبی از فناوری های مختلف استفاده کند. شرکت ژاپنی باری دیگر این مساله را نشان داده و این بار از ویژگی چون تصویربرداری 90 فریم در ثانیه در این سری تازه استفاده کرده. اگر این دوربین را در حالت AF بکار و فریم ریت آن را نیز بالا ببرید تقریبا می توانید از هر شی در حال حرکت تصویربرداری کنید. با اینکه شاید نتوانید با آن از بازیکنان زمین فوتبال عکس های کلوز آپ بگیرید اما ار تماشاگران در حال تماشای بازی عکس های خوبی گرفته و یا می توانید ویدیوهایی را با فریم ریت بالا ثبت کنید. در اکثر موارد این لنز به سرعت روی اشیا در حال حرکت فوکوس کرده و کمتر می بینید که عکس ها تار یا اشتباه گرفته شوند. در محیط های کم نور این ویژگی کندتر عمل کرده اما در آخر می تواند عکس ها را با دقت و شفافیت بالا ثبت کند.

اما داشتن ویژگی های متعدد و لنز قدرتمند بهای خودش را دارد و اینجا این بها را باتری استفاده شده در این دوربین پرداخت کرده. البته میزان باتری باقی مانده به طور معمول نسبت به نوع استفاده کم شده و اگر فقط برای عکس های معمولی از آن استفاده کنید با مشکلی روبرو نخواهید شد اما اگر کاربری های دیگری دارید و از سایر ویژگی ها استفاده کنید بهتر است همیشه یک باتری ذخیره همراه خود داشته باشید.

کیفیت تصویر و ویدئو

این قسمتی دیگر است که سونی نشان داده که به خوبی از پسش بر می آید. عکس هایی که توسط دوربین نسل جدید سونی RX100 VII گرفته شده شفاف و واضح بوده و این میزان شفافیت را حتی می توانید از روی نمایشگر دوربین هم مشاهده کنید. اندازه ی تصاویر نیز در زمانی که عکس های پرینت گرفته می شوند مناسب بوده کاملا حقیقی هستند. با اینکه در این دوربین مانند دیگر دوربین های نسل گذشته از دیافراگم 1.8 استفاده نشده اما می توانید توسط آن عکس هایی با دید و عمقی مناسب گرفته که لنز توانند به آن در گرفتن این عکس ها کمک بسزایی خواهد کرد. داشتن دیافراگم کوچکتر به این معنا خواهد بود که نمی توانید عکس ها را با کیفیت بالا در محیط های کم نور بگیرید که تقریبا هم درست است و دقت تصویر در آن پایین تر بوده و جزئیات کمتری مشخص است با این حال نویز تصویر در پایین ترین حد باقی می ماند. گاهی تنها زمانی که عکس ها با زاویه بالا گرفته می شوند کشیدگی انتهای آنها بالاتر بوده و تنها دلیل آن عدم داشتن توانایی دید عریض مناسب می باشد.

دوربین سونی RX100 VII
دوربین سونی RX100 VII

کیفیت ویدئوی این دوربین مانند نسل پیشین یعنی RX100 VI مناسب بوده و تمام جزئیات با کیفیت بالا ثبت خواهند شد. زمانی که عکسی را ثبت می کنید ، بهبود سازی تصویر تمام تلاشش را می کند که تصویر تار ثبت نشود اما بهتر است که در صورت داشتن تکان های زیاد سعی در گرفتن عکس نکنید. در این دوربین امکان اضافه کردن میکروفون را خواهید داشت و این به ضبط کردن صدا به ولاگرها کمک خواهد کرد.

سونی باری دیگر با ارائه این محصول نشان داده که فناوری پیشرفته ای را در اختیار دارد و سلاح پیشرفته ی دیگری را در انبار مهمات خود قرار داده تا برتری خودش را نسبت به دیگر برند ها حفظ کند. اگر حاضرید هزینه خریداری این دوربین را پرداخت کنید بی تردید از بهترین دوربین هایی را تهیه کرده اید که مملو از ویژگی های کاربردیست.

بهترین دوربین گوشی میان رده کدام تلفن می باشد

10 تا از ثروتمندترین افراد جهان در سال 2019

بهترین خودروهای آفرود سال 2019

گرانترین ماشین دنیا کدام ماشین است

بهترین دوربین گوشی های 64 مگاپیکسل

منبع trustedreviews

نظرات بسته شده است.