نقد و بررسی تخصصی مشخصات فنی گوشی RED Hydrogen One | دیجی طور
Ultimate magazine theme for WordPress.

نقد و بررسی تخصصی مشخصات فنی گوشی RED Hydrogen One

ما در این بخش به نقد و بررسی مشخصات فنی گوشی RED Hydrogen One خواهیم پرداخت و نقاط ضعف و قوت آن را به شما معرفی خواهیم نمود . شرکت RED اعتقاد دارد Hydrogen One گوشی ای است که دنیا نمی تواند دست از تماشای آن بردارد که البته بازخوردهای منفی زیادی نیز به همراه داشته؛ شاید تبلیغات بیش از حد در مورد این گوشی انتظارات را از آن بالا برده باشد اما واقعا نمایشگر 3D بکار رفته در این گوشی ، آن چیزی نیست که انتظارش را داشتیم. بی تردید این شرکت جسارت بالایی به خرج داده و از فناوری پیشرفته ای هم استفاده نموده اما نه تنها خیلی در این راه موفق نبوده بلکه علاوه بر این نمی توانید تا پایان سال 2019 و حتی اواسط 2020 از ویژگی های مختلفی که در تبلیغ آن وعده داده شده، بهره ببرید. به عقیده ی بسیاری این گوشی یکی از جالب ترین گوشی های هوشمند سال 2019 بوده که اصلا کاربردی نیست!

خاص ، سنگین و با صدای بلند

شما نمی توانید هیچ گوشی ای را شبیه به گوشی جدید RED Hydrogen One پیدا کنید. این یک گوشی زیبا و متفاوت بوده که می تواند چشمان علاقمندان به طرح های جدید را به خود خیره کند. بر روی درب پشت این گوشی یک سیستم دو دوربینه ی خاص با یک مکان قرار گیری دایره ای شکل بزرگ پیاده سازی شده که لبه هایی برجسته داشته و خطوط آن به لوگوی قرمز رنگ RED با حاشیه های طلایی که دور آن بوده منتهی می شوند. لبه بدنه ی این گوشی برآمده بوده تا بتوانید راحت تر آن را در دست خود نگه دارید. البته این برجستگی ها زیبا نیستند اما باز هم نگه داشتن گوشی را ساده تر می کنند که نکته ای پر اهمیت است. علاوه بر این لبه های برآمده بدنه ی طرح دار این گوشی موجب خواهد شد تا از دستتان سر نخورده و به زمین نیافتد.

بررسی تخصصی مشخصات فنی گوشی RED Hydrogen One
بررسی تخصصی مشخصات فنی گوشی RED Hydrogen One

در پایین درب این گوشی یک دکمه ی مخصوص گرفتن عکس قرار گرفته و کمی با فاصله تر از آن یک حسگر اثر انگشت تعبیه شده. پورت USB-C در زیر بدنه ی گوشی و جک 3.5 میلیمتری در بالای آن می باشند. حسگر اثر انگشت استفاده شده در این گوشی عملکردی سریع داشته و توسط آن می توانید به سرعت به اطلاعات ذخیره شده در گوشی دسترسی پیدا کنید. اما در جلوی این گوشی شمایلی مانند Razer Phone 2 را خواهید دید ، در بالای نمایشگر آن حاشیه های ضخیمی قرار گرفته که مکان قرارگیری اسپیکر A3D Spatial Audio است که در ادامه در مورد آن نیز توضیحاتی ارائه خواهد شد. علاوه بر این، اسپیکر حاشیه ی بالا، مکان قرار گیری دو دوربین سلفی همراه با یک فلش LED نیز می باشد که زمانی که اعلانی داشته باشید روشن و خاموش شده و شما را آگاه می سازد.

اما به نظر میرسد که کمی بیش از حد روی اضافه کردن ویژگی های مختلف در کنار نمایشگر اصرار شده باشد و این کار زیاد، موجب شده تا عرض گوشی افزایش پیدا کرده و حتی در دستان بزرگ نیز به سختی قرار بگیرد. این بزرگی موجب خواهد شد تا نتوانید به راحتی به بالا و پایین نمایشگر این گوشی برسید و هر بار جای آن را در دست خود تغییر دهید. وزن نسبتا زیاد این گوشی که در حدود 263 گرم است در دست نگه داشتن آن را مشکل تر نیز می کند. اما گذشته از این می توانیم بگوییم که کیفیت ساخت بدنه ی این گوشی مناسب بوده و به نظر میرسد که به راحتی می تواند در برخورد با سطوح مختلف مقاومت کرده و آسیب نبیند. می توان این گوشی را با بدنه های آلومینیومی و تیتانیومی تهیه نمود.

ویژگی های تازه؟ سال آینده میرسند

اما استفاده از پین های طلایی و خطوط مورب بر روی درب پشت دلیلی خاص دارد. گوشی Hydrogen One طراحی خاص داشته و مانند motorola Moto Mods نبوده و به صورت متفاوتی Mod خواهد شد. به این دلیل از “خواهد ” استفاده می کنیم زیرا ویژگی ای که این پین و Mod را قابل استفاده می کند اکنون کاربردی نیست و در سال آینده به این گوشی اضافه خواهد شد. با اینکه این ویژگی ها هنوز تایید نشده اند اما شرکت RED در حال تست ویژگی هایی همانند Battery mod ، افزایش حافظه و Cinema mod می باشد. اما یک Mod دیگر نیز به این گوشی اضافه خواهد شد که جالب ترین آنها خواهد بود ، یعنی red Imaging که این امکان را به شما میدهد لنزهایی از شرکت های Sony ، Fujifilm ، nikon و Canon را به آن اضافه کرده و به عکس و فیلم برداری بپردازید.

 

اضافه شدن این ویژگی ها با وجود پین ها امکان پذیر بوده اما در این میان یک مشکل وجود دارد و آن تطبیق پذیری گوشی و اپلیکیشن های آن با mod تازه است که چالش برانگیز بوده و اضافه شدن آنها را به گوشی مختل نموده. مشکل دیگر این mod ها این است که گران قیمت هستند و باید پس از پرداخت هزینه ی بالای تهیه ی این گوشی ، برای تهیه ی Mod هم هزینه ی زیادی بکنید. اما اضافه شدن ویژگی های تازه یک سال پس از ارائه ی این گوشی موجب شده تا نسبت به دیگر شرکت ها عقب بیفتند و فروشی پایین تری را نیز تجربه کند.

نقد و بررسی تخصصی مشخصات گوشی RED Hydrogen One
نقد و بررسی تخصصی مشخصات گوشی RED Hydrogen One

گوشی رد هیدروژن وان با نمایشگر 4-View و اسپیکر A3D

دو ویژگی پیشرفته که در گوشی رد هیدروژن وان قرار داده شده اند بیش از دیگر ویژگی ها توجه را به خود جلب نموده اند که یکی Cinema Mod است و دیگری 4-View Display. با اینکه اکنون نمی توان از Cinema استفاده کرد اما ویژگی -4 View Display در داخل نمایشگر گوشی رد هیدروژن وان قرار داده شده و قابل استفاده می باشد. استفاده از نام 4 View در این فناوری بدین معنا است که نمایشگر این گوشی می تواند تصاویر را به صورت 3D یا سه بعدی یا به طوری که شرکت RED گفته ” بهتر از سه بعدی ” به نمایش بگذارد. شرکت RED به کسی اجازه نداده تا از این ویژگی عکس یا ویدیو تهیه نماید و خودش هم تصویری از آن را منتشر نکرده و گفته باید آن را از نزدیک ببینید تا متوجه عملکرد آن شوید. البته در این مورد شرکت تولید کننده حق دارد زیرا نمی توان تنها با بیان ویژگی ها، نحوه ی عملکرد این گوشی را توضیح داد.

این فناوری پیشرفته با همکاری شرکت های Light Field Display و Leia Inc در این گوشی قرار داده شده و برای اینکه بتوانید از آن استفاده نمایید نیازی به عینک نخواهید داشت. عملکرد این فناوری در این گوشی نسبت به فناوری های مشابه استفاده شده در گوشی های Amazon Fire Phone و Nintendo 3DS بهتر بوده و تصاویر را با کیفیتی بالاتر به نمایش می گذارد. در این گوشی تصاویر مانند فیلم های تخیلی به صورت سه بعدیی از صفحه نمایش بیرون نمی آید و نمی توانید خارج از نمایشگر آنها را مشاهده کنید اما این امکان را دارید تا عمق تصاویر را در ویدیو و عکس ها تشخیص دهید که بی تردید جالب توجه خواهد بود. البته گاهی تصاویر با این ویژگی تار به نظر میرسند و جای بهبود زیادی با ارائه ی آپدیت ها در آینده وجود دارد.

اما استفاده از ویژگی 4-View چگونه است؟ شما می توانید توسط آن، ویدیو و عکس های 4-View بگیرید و سپس آنها را در Realplayer مشاهده نمایید. علاوه بر اینکه می توانید از اپلیکیشن هایی همانند اینستاگرام Holopix که توسط RED ساخته شده اند که البته جزو برنامه های از پیش نصب شده در گوشی نمی باشد، استفاده نمایید؛ حتی می توانید این تصاویر را با دیگر دارندگان گوشی Hydrogen One به اشتراک بگذارید. شرکت RED در کنفرانسی اعلام نموده که با شرکت های فیسبوک و اینستاگرام در حال مذاکره است تا امکان پشتیبانی از تصاویر View-4 را فراهم کنند که البته حتی اگر این ویژگی اضافه هم شود باید نمایشگری داشته باشید که بتواند آنها را به نمایش بگذارد. برای اینکه بتوانید به محتوای View-4 دست پیدا کنید می توانید از اپلیکیشن Red Leia Loft استفاده کنید که مملو از بازی و اپلیکیشن های View-4 می باشد. یک ویژگی نرم افزاری دیگر نیز در این گوشی وجود دارد که Hydrogen Network نام داشته و شبیه به Netflix است که محتوای View-4 در آن ذخیره شده و قابل دسترسی می باشد.

بررسی گوشی RED Hydrogen One
بررسی گوشی RED Hydrogen One

فناوری که امکان مشاهده ی تصاویر View-4 را امکان پذیر می کند عملکردی فوق العاده دارد اما بسیار محدود است و تنها به عنوان یک ترفند محسوب می شوند نه یک ویژگی کامل و نیاز به تکمیل شدن دارد. پیش از رونمایی از این گوشی ، با اطلاعاتی که از ویژگی های مختلف از آن منتشر شده بود انتظار یک گوشی انقلابی را از آن داشتیم اما متاسفانه امکانات تازه ناکارآمد هستند و باید ببینیم که در آینده و با آپدیت های بیشتر به چه شکل خواهند شد.

اما گذشته از فناوری 4-View قرار داده شده ، نمایشگر 5.7 اینچی با وضوح تصویر 1440*2560 پیکسل نسبتا معمولی بوده و تصاویر را در نور روز با شفافیت بالا به نمایش می گذارد. رنگ ها در این نمایشگر دقیق می باشند اما انتظار دیدن تصویری مانند نمایشگر iPhone XS یا Note 9 را نداشته باشید. اسپیکری که در این گوشی قرار داده شده مجهز به فناوری A3D Plus بوده که توسط شرکت RED طراحی گردیده ؛ این شرکت گقته فناوری طراحی شده این امکان را به فایل های استریو میدهد تا آزادانه توسط الگوریتمی خاص در فضا حرکت کرده و فضا را پر کرده و تجربه ای تازه در گوش دادن به موسیقی با یا بدون هدفون را برای کاربر فراهم کند. با اینکه تا حدودی گفته ی شرکت RED در مورد این هدفون ها درست بوده اما زمانی که صدا را تا بالاترین حد می برید صدا بم شده و به خوبی به گوش نمیرسد.

عملکرد ، نرم افزار و سیستم عامل

در گوشی Red Hydrogen One از پردازنده ی Snapdragon 835 که در سال 2017 به بازار عرضه شده بکار رفته . با اینکه “رد” گوشی های پرچمدار سال 2018 از پردازنده ی Snapdragon 845 استفاده شده شرکت RED اعلام کرده تست این پردازنده زمان بر بوده و به همین دلیل از ریسک استفاده از آن در پرچمدار خود ، جلوگیری کرده است .در کنار این پردازنده ، رم 6 گیگابایتی وجود داشته و با اینکه سخت افزار این گوشی روی کاغذ کافی به نظر می رسد و انتظار عملکردی مناسب از آن را می توان داشت اما زمانی که مورد آزمایش قرار گرفته عملکردی مناسب را از گوشی شاهد نبوده ایم و دلیل آن نه سخت افزار ، بلکه رابط کاربری بوده که به صورت ناشیانه طراحی شده و به کندی کارها را به انجام میرساند. البته آپدیتی تازه موجب گردیده تا گوشی در کل عملکردی بهتری از خود نشان دهد اما هنوز هم با مشکلات بسیاری در رابط کاربری مواجه است. استفاده از پردازنده ی قدیمی در این گوشی باعث شده تا امتیاز پردازشی که بدست آمده مشابه به پرچمداران 2017 باشد. این گوشی تمام کارهایی را که نیاز دارید انجام میدهد اما با سرعتی بسیار پایین تر از سایر گوشی های تولید شده در سال 2018. اکنون با اینکه اندروید 9 نزدیک به یک سال است به بازار عرضه شده اما هنوز این گوشی به این نسخه ی تازه ی سیستم عامل آپدیت نشده و این کوتاهی گوگل نیست بلکه کوتاهی Red در آماده سازی سیستم عامل است. حافظه ی داخلی این گوشی 128 گیگابایت بوده و می توان این میزان را با استفاده از کارت حافظه ی micro SD به بیش از یک ترابایت افزایش داد. البته مدل خاص تیتانیومی آن نیز با حافظه ی 256 گیگابایت قابل تهیه خواهد بود.

نقد و بررسی گوشی RED Hydrogen One
نقد و بررسی گوشی RED Hydrogen One

کیفیت دوربین مناسب

در گوشی Hydrogen One در مجموع 4 دوربین طراحی شده که دو عدد از آنها در بالای نمایشگر و دو عدد از آنها روی درب پشت قرار گرفته اند. توسط هر دو سیستم می توانید عکس و فیلم هایی را با ویژگی View-4 تهیه نمایید. زمانی که در اپلیکیشن دوربین می خواهید ویدیویی را ثبت کنید یک دکمه در آن تعبیه شده که این امکان را به شما میدهد تا آنها را به صورت 4V ثبت نمایید که البته به طور معمول و بدون فشرده شدن دکمه ویدیوها به صورت 2D ضبط خواهند شد. اما متاسفانه تنها می توانید این تصاویر ثبت شده را توسط اپلیکیشن Holopix با دیگر گوشیهای مشابه به اشتراک بگذارید. اگر توسط این گوشی ویدیوها 4-View را با دیگر گوشی های بدون پشتیبانی به اشتراک بگذارید آنها به صورت 2D توسط دیگران دریافت خواهند شد.

 

تصاویر 2D ضبط شده ی این گوشی کیفیتی مناسب دارند اما خاص و متفاوت نیستند. فناوری HDR قرار داده شده در این گوشی عملکردی مناسب داشته و اجزای تصویر و رنگ ها را با دقتی بالا به نمایش می گذارند. اما سعی نکنید با این سیستم دوربین در محیط های کم نور عکس بگیرید زیرا تار و بی کیفیت خواهند بود.

 

سیستم دوربین سلفی این گوشی می تواند عکس هایی با کیفیت را توسط ویژگی portrait بگیرد اما برای ثبت دقیق تصاویر باید نور کافی در محیط وجود داشته باشد. یک ویژگی pro Mode نیز در اپلیکیشن دوربین تعبیه شده که البته در تست کار نمی کند و شرکت RED گفته نسخه ی اصلی آن با آپدیت بعدی به گوشی اضافه خواهد شد.

مشخصات فنی گوشی RED Hydrogen One
مشخصات فنی گوشی RED Hydrogen One

اما اگر کلی بخواهیم بگوییم سیستم های دوربین در این گوشی از نقاط قوت آن محسوب نمی شوند و در واقع انتظار بیشتری از آنها می رفت و شاید با آپدیت شدن بتوانند عملکردی بهتر داشته باشند.

عمر باتری مناسب

بهترین ویژگی گوشی Hydrogen One باتری 4.500 میلی آمپری بکار رفته در آن است. اگر از 9 صبح با این گوشی به گرفتن عکس و فیلم با ویژگی 4-View بپردازید تا ساعت 6 بعد از ظهر تنها 50 درصد از باتری آن استفاده خواهد شد که بی تردید شگفت انگیز است. با داشتن این گوشی به هیچ وجه مشکل کمبود باتری نخواهید داشت زیرا در صورت استفاده ی عادی به مدت 2 روز امکان استفاده از تمامی ویژگی ها را خواهید داشت. بسیاری از گوشی های پرچمدار نهایتا 1 الی 1.5 روز قابل استفاده خواهند بود و در این زمینه Hydrogen One پیروز میدان است.

آیا گوشی Hydrogen One مناسب برای تهیه است؟

البته که هست اما بهتر است مدتی به آن زمان دهید تا خودش را پیدا کند و در ابتدای 2020 آن را خریداری کنید تا ویژگی های نرم افزاری آن از جمله Cinema Mode کامل شوند. گوشی Hydrogen One متفاوت ، زیبا و کارآمد است و تنها نیاز به زمان دارد تا این مسئله را ثبت کند.

بهترین دوربین گوشی میان رده کدام تلفن می باشد

10 تا از ثروتمندترین افراد جهان در سال 2019

بهترین خودروهای آفرود سال 2019

گرانترین ماشین دنیا کدام ماشین است

بهترین دوربین گوشی های 64 مگاپیکسل

منبع digitaltrends

نظرات بسته شده است.