نقد و بررسی تخصصی مشخصات فنی دوربین GoPro Max | دیجی طور
Ultimate magazine theme for WordPress.

نقد و بررسی تخصصی مشخصات فنی دوربین GoPro Max

ما در این مقاله به نقد و بررسی تخصصی مشخصات فنی دوربین GoPro Max خواهیم پرداخت و نقاط ضعف و قوت آن را به شما معرفی خواهیم نمود . GoPro Max دومین دوربین 360 درجه ی شرکت GoPro بوده که پس از Fusion که در سال 2016 عرضه شد. اما نمی توانید این دوربین را جایگزین دوربین Fusion عنوان کنید زیرا تفاوت های بسیار با یکدیگر دارند. این تفاوت به قدری بوده که مدیر عامل شرکت GoPro یعنی آقای پابلو در سخنرانی خود گفته : ” این Fusion 2 نیست ”

البته زمانی که آن را میبینید با خودتان می گویید این نسل تازه ی Fusion است اما تفاوت در ظاهر و حس در دست گرفتن است ، چیزی که حتی پیش از به بازار آمدن Fusion انتظار دیدنش را داشتیم. یعنی دوربینی 360 درجه که دقیقا نسخه ای مشابه به GoPro Hero Black است نه هر دوربین دیگری. البته در حین استفاده از آن نباید انتظار داشتن کیفیت دوربین بیشتری داشته باشید تنها نکته ی متفاوت این دورین این است که هم کاربردی تر از مدل های گذشته بوده و استفاده از آن سرگرم کننده تر از Fusion است. ویژگی های کاربردی این دوربین به قدری افزایش داشته که اگر از آن استفاده کنید دیگر دلتان نمی خواهد باری دیگر Fusion را در دست خود بگیرید.

بررسی تخصصی مشخصات فنی دوربین GoPro Max
بررسی تخصصی مشخصات فنی دوربین GoPro Max

طراحی GoPro Max

دو دلیل وجود دارد که موجب خواهد شد که دیگر نخواهید از Fusion استفاده کنید که یکی اندازه و دیگر نمایشگر GoPro Max است. شما در حین استفاده از Fusion همیشه دچار مشکل می شدید و صفحه اش برای تصویر 360 درجه ای که به نمایش می گذاشت کافی نبود و نمی توانستید آن تصویری را که دنبالش هستید را ثبت کنید. زمانی که GoPro Max را در دست میگیرید حس در دست گرفتن Hero را به شما میدهد. البته این دوربین کمی بلند تر و ضخیم تر از Hero 8 Black می باشد. پایه ی مخصوص GoPro آن بلندتر است و این می تواند خبری خوش برای دارندگان پهپاد باشد. دیگر ویژگی مشابه Max به دیگر مدل های Hero داشتن مجوز 5ATM است که به معنای مقاوم بودم در برابر آب است ، هرچند شرکت GoPro گفته بهتر است از این لنز برای گرفتن عکس ها در زیر آب استفاده نکنید زیرا عکس ها بی کیفیت و تار گرفته می شوند. پیام این گفته ی شرکت این است که می توانید در زیر آب عکس بگیرید اما انتظار عکس هایی با کیفیت را نداشته باشید.

روش استفاده از این دوربین بسیار شبیه به دوربین های سری Black است و دلیل آن استفاده از یک نمایشگر روی دوربین Max می باشد. این نمایشگر به شما این امکان را میدهد که تصویری را که در حال گرفتن آن هستید ببینید و به صدای بلند شده از دکمه های کنترل برای تشخیص حالت تصویربرداری نیازی نداشته باشید ، البته هنوز چراغ LED فیلمبرداری هنوز روی این دوربین باقی مانده است.

بررسی تخصصی مشخصات دوربین GoPro Max
بررسی تخصصی مشخصات دوربین GoPro Max

حالت های مختلف عکسبرداری با دوربین گو پرو مکس

دوربین GoPro Max دو حالتی است و این دو حالت ” ویدیو ” و ” بی حرکت ” نیستند بلکه یکی فیلمبرداری 360 درجه است و دیگری کاری است که پیشتر با استفاده از Hero 8 Black انجام میدادید. در این دوربین از چهار لنز استفاده شده که از دید فوق عریض تا بسیار محدود تقسیم بندی شده اند و تصویری مانند یک گوشی هوشمند را ثبت می کنند. پابلو لیما در سخنرانی خود گفته : ” استفاده از دوربین 360 درجه باب میل تمامی کاربرها نیست ” کمتر شخصی را که با این دوربین ها و عملکرد آنها آشنایی دارد با این گفته مخالفت می کند. استفاده از دوربین های 360 درجه سرگرم کننده است اما برای اینکه تصویری را که گرفته اند بتوانید به دستی مشاهده کنید نیاز به یک هدست VR یا واقعیت مجازی دارید و برای اینکه بتوانید صدای ضبط شده ی آنها را بشنوید باید هدستی که تهیه کرده اید پشتیبانی از صدای 3D را داشته باشید و این چیزی نیست که بتوانید به سادگی تهیه کنید. پس دلیل تولید دوربین 360 درجه چیست؟

شرکت GoPro زمانی که Fusion را تولید نمود دلیل اصلی آن را امکان فیلم برداری 360 درجه اعلام نکرد. شما توسط دوربین Max می توانید مانند یک دوربین GoPro معمولی تصاویر را ثبت کرده و آنها را در یوتیوب به نمایش بگذارید. حتی می توانید تصاویر را به صورت 360 درجه ثبت کرده و آنها را با استفاده از برنامه های خاص ویرایش کرده و به حالت عادی درآورده تا بتوانید از ویژگی بزرگنمایی استثنایی آن برای ویرایش تصاویر استفاده نمایید. بزرگنمایی هدف اصلی تولید دوربین Fusion بود نه ثبت تصاویر 360 درجه و شرکت GoPro از آن به عنوان ویژگی OverCapture یاد نمود. این ایده این فوق العاده بود که شرکت نتوانست آن را پیاده سازی کند. برای اینکه اگر می خواستید به نتیجه ی مورد علاقه ی خود برسید زمان زیادی را باید صرف ویرایش تصاویر نمایید. این کندی در عملکرد تا حدی بوده که آقای لیما هم به پیچیدگی استفاده از Fusion اشاره کرده و گفته : ” ما میدانستیم که عالی نخواهد بود”

بررسی تخصصی دوربین GoPro Max
بررسی تخصصی دوربین GoPro Max

اما در Max ویژگی OverCapture با سیستم ارتقاء یافته ای قرار گرفته و Reframe نامگذاری شده. توسط این ویژگی تازه می توانید تصاویر را به سادگی در گوشی هوشمند خود ویرایش نمایید. اگر هم تصاویر را به کامپیوتر منتقل نمایید امکان استفاده از افکت های بیشتری را خواهید داشت. آقای لیما گفته کاربران ویندوزی به زودی می توانند از سوییت ویرایش در سیستم های خود برای داشتن کنترل بیشتر روی تصاویر استفاده کنند.

البته کاربران Fusion نیز می توانند از این ویژگی های پیشرفته ی ویرایش استفاده کنند زیرا GoPro در حال تغییر بستر کلی ویرایش خود می باشد. بی تردید ویژگی های تصویر برداری مختلف 360 موجب خواهد شد که تجربه ای کاملا متفاوت با Max داشته باشید. هرچند در مصاحبه ای اختصاصی با وب سایت Trustedreviews آقای لیما گفته کیفیت تصویربرداری Max نسبت به Fusion بالاتر است و دلیل آن استفاده از پردازنده ی تصویری GP1 بوده که در دوربین GoPro Hero 6 Black نیز مورد استفاده قرار گرفته است.

بررسی دوربین GoPro Max
بررسی دوربین GoPro Max

کیفیت تصویر GoPro Max

عدم تغییر کلی سخت افزار استفاده شده به معنای عدم تغییر وضوح تصویر ثبت شده نیز می باشد. دوربین Max می تواند ویدیوهای 360 درجه را به صورت 5.6K ثبت کند و زمانی که به صورت جداگانه از دوربین های جلو یا پشت استفاده کنید کیفیت تصویر ثبت شده 1080p خواهد بود. البته این امکان را خواهید داشت تا تصاویر را با کیفیت 1440p ثبت نمایید. وضوح تصاویر ثبت شده 1440*1920 پیکسل خواهد بود. اما اگر می خواهید تصاویر را با کیفیت 4K ثبت کنید بهترین انتخاب های شما همچنان GoPro Hero 7 Black یا Hero 8 Black خواهند بود.

تصویری که Max به نمایش میگذارد بسیار ثابت است که یکی از برترین ویژگی های آن به شما می آید. در این دوربین مانند Hero 8 Black از ویژگی HyperSmooth 2.0 استفاده شده اما برتری Max این بوده که دوربینی عریض تر داشته و می تواند مشخصات بیشتری را در تصویر ثبت کند. افق این دوربین به طوری طراحی شده تا در صورتی که نتوانید آن را صاف نگه دارید تصویر با زاویه ای مناسب ثبت شود. حتی اگر در نا متعادل ترین شرایط هم قرار بگیرید این دوربین به طوری تصویر را ثبت می کند تا بتوانید با ویرایش لازم از آن استفاده کنید.

دوربین GoPro Max
دوربین GoPro Max

در تصاویر بالا تفاوت های عکسبرداری بین مدل Max و Black به نمایش گذاشته شده و مشخص است که لنز 16 میلیمتری به دید اصلی ما نزدیکتر است تصویر را طبیعی تر و با کیفیت 4K ثبت می کند. اما برتری Max این است که می تواند تصاویر را با دید عریض گرفته و امکان بزرگنمایی بیشتری نیز در اختیار کاربر قرار دهد. در کل باید بگوییم که Max نسبت به سری Black شاید بتواند امکانات بیشتری را در اختیار شما قرار دهد زیرا GoPro تمام تلاش خودش را کرده تا تمامی ویژگی ها به بهترین نحو در دسترس کاربر باشند. فیلم برداری در حالت 360 درجه هم با کیفیت بسیار بالایی انجام شده و ویرایش تصاویر در گوشی بسیار آسان و سرگرم کننده است. حالت ارتقاء یافته ی OverCapture بسیار راحت تر قابل دسترسی و استفاده بوده و تغییر بسیار زیادی با چیزی که در Fusion دیدم داشته. تنها شاید مشکل در انتقال تصویر به دوربینی دیگر باشد و زمانی که ثبت تصویر از یک دوربین به دوربین دیگر منتقل شود و شما در حال حرکت باشید می توانید تغییر لنز را با تغییر میزان روشنایی صفحه کاملا تشخیص دهید. علاوه اینکه می توانید توسط ویژگی Quik تصاویر را در قالبی قابل اشتراک ذخیره کرده و در صورت لزوم به آن موسیقی پیش زمینه نیز اضافه نمایید.

بهترین دوربین گوشی میان رده کدام تلفن می باشد

10 تا از ثروتمندترین افراد جهان در سال 2019

بهترین خودروهای آفرود سال 2019

گرانترین ماشین دنیا کدام ماشین است

بهترین دوربین گوشی های 64 مگاپیکسل

منبع trustedreviews

نظرات بسته شده است.