نورتریپتیلین ۲۵ چیست ؟ و چه عوارضی به همراه دارد | دیجی طور
Ultimate magazine theme for WordPress.

نورتریپتیلین ۲۵ چیست ؟ و چه عوارضی به همراه دارد

نورتریپتیلین ۲۵ چیست

نورتریپتیلین ۲۵ چیست ؟ داروی نورتریپتیلین ، یک داروی ضد افسردگی سه حلقه می باشد و بر روی مواد شیمیایی داخل مغز که در افراد افسرده تعادل میزانی خود را از دست داده اند تاثیر می گذارد. از این دارو برای درمان علائم افسردگی نیز استفاده می شود. البته ممکن است موارد مصرفی هم داشته باشد که با افسردگی در رابطه نباشند.

موارد قابل توجه : اگر به تازگی حمله ی قلبی یا سکته ی قلبی را تجربه کرده اید نباید این دارو را مصرف کنید. اگر در 14 روز گذشته داروهای مهارکننده ی مونوآمین اکسیداز را مصرف کرده اید نباید به هیچ وجه نورتریپتیلین را مصرف کنید. داروهایی از قبیل ایزوکاربوکسازید ، لینزولید و راساژیلین. برخی از افراد جوان پس از مصرف این دارو امکان دارد افکار خودکشی به ذهنشان بزند ، از این را باید در ابتدای مصرف هفته ای سه مرتبه به پزشک خود مراجعه کرده تا مراحل درمان چک شود. کسانی که در خانه با شما زندگی می کنند نیز باید بدانند که مصرف این دارو می تواند موجب تغییر خلق و خوی شما خواهد شد.

چگونه فیلم طولانی در پست اینستاگرام بگذاریم ؟

چطور از بلاک اینستا خارج شویم ؟

حذف لایک در اینستاگرام جدید و فیسبوک

اگر هر یک از علائمی که ذکر می شود را دیدید با پزشک معالج خود تماس برقرار کنید : تغییرات شدید خلقی ، اضطراب ، حملات عصبی ، مشکلات خواب و کم خوابی ، بی قراری ، تند مزاجی ، آشفتگی ، حس تهاجمی ، بیش فعالی ذهنی یا جسمی ، افسردگی بیشتر و افکار خودکشی یا خودآزاری.

مواردی که پیش از مصرف دارو باید آنها را رعایت کنید:

اگر پیشتر نورتریپتیلین ۲۵ را مصرف کرده و به آن حساسیت داشته اید ، هرگز آن را مصرف نکنید. اگر حمله یا سکته ی قلبی داشته اید یا نسبت به دیگر داروهای ضد افسردگی مشابه حساسیت داشته اید ، داروهایی از جمله آمی تریپتیلین و آموکساپین ، از مصرف این دارو خودداری کنید. پیش از مصرف دارو در صورت داشتن هر یک از مشکلات زیر ، پزشک معالج خود را از آنها آگاه سازید :

مشکلات قلبی عروقی و یا سابقه ی داشتن سکته ی قلبی
مشکلات دو قطبی
اسکیزوفرنی
مشکلات کبدی
بیماری تیروئید
دیابت ، این دارو می تواند موجب افزایش قند خون شما شود.
گلوکوم باریک و شکننده
مشکلات ادراری

اگر باردار هستید ، پزشک شما باید از این مساله آگاهی داشته باشد ، هرچند مشخص نیست که آیا مصرف این دارو می تواند بر جنین تاثیر بگذارد یا خیر. تاثیر نورتریپتیلین بر روی شیر مادر نیز مشخص نیست و در صورت مصرف آن بهتر است نوزاد از شیر خشک تغذیه کند. هرگز این دارو را بدون تجویز پزشک به کودکان ندهید.

نحوه ی مصرف نورتریپتیلین ۲۵

این دارو را همانطور که به شما تجویز شده مصرف کنید و هر آنچه بر روی کاغذ دارو نوشته شده را رعایت نمایید. دکتر شما با بهبود و یا وخامت اوضاع می تواند میزان دوز مصرفی را تغییر دهد. هرگز به صورت خودسر میزان مصرف دارو را تغییر نداده و یا مصرف آن را قطع نکنید. اگر قرار است جراحی کنید ، جراح خود را در رابطه با مصرف دارو مطلع کنید زیا امکان دارد از شما بخواهد مصرف آن را پیش و پس جراحی برای مدت زمانی خاص قطع کنید. اگر مصرف نوبت دارو را فراموش کردید و مصرف آن را به یادآور دید و از زمان آن خیلی نگذشته بود ، سریع آن را مصرف کنید. اگر هم به زمان نوبت بعد نزدیک بودید ، نوبی فراموش شده را مصرف نکنید و آن را نادیده بگیرید. به هیچ عنوان بیش از روز گفته شده دارو را مصرف نکنید. اگر بیش از دوز تعیین شده دارو را مصرف کردید و حس اوردوز داشتید سریعا با اورژانس تماس بگیرید. اوردوز این دارو می تواند شما را دچار درد قفسه ی سینه ، بی حالی و غش کردن ، سرگیجه ، حملات صرعی ، مشکل تنفس ، گیجی ، توهم ، بی قراری ، خواب آلودگی ، استفراغ و تب کند. اگر نورتریپتیلین را مصرف می کنید از مصرف الکل خودداری کنید زیرا می تواند علائمی که الکل بوجود می آورد را تشدید کند و خطر ساز شود. مصرف این دارو می تواند بر روی افکار و تصمیم های شما تاثیر گذار باشد. در زمان مصرف این دارو بهتر است از گرفتن حمام آفتاب خودداری کنید زیرا می تواند موجب افزایش سوزش پوست شما شده و ایجاد تاول روی آن شود.

عوارض جانبی مصرف نورتریپتیلین

اگر با هر یک از حالت هایی که ذکر می شود روبرو شدید با اورژانس تماس بگیرید : کهیر ، تنگی نفس ، ورم صورت ، لب ها و زبان یا گلو.

مصرف این دارو می تواند عوارضی مانند تاری دید ، چشم درد یا ورم آن ، دیدن هاله ی نور اطراف چراغ ، حرکت بی کنترل عضلات چشم ، زبان ، فک و گردن. حس سبک سری و احتمال غش کردن. حمله ی صرعی ، تپش قلب ، بی حسی موضعی ، ضعف و تاری دید ، تب ، گلو درد ، کبودی پس از ضربات آهسته ، زردی چشم ، سوزش ادرار و توهم. بیشتر افراد بالغ می توانند با این عوارض روبرو شوند.

منبع drugs

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.