هوش تجاری یا BI چیست ؟ و چه اهمیتی دارد | دیجی طور
Ultimate magazine theme for WordPress.

هوش تجاری یا BI چیست ؟ و چه اهمیتی دارد

هوش تجاری یا BI چیست ؟ و چه اهمیتی دارد

هوش تجاری یا BI چیست : هوش کسب و کار اصطلاحی است که شامل برنامه ها، زیرساخت ها، ابزارها و اعمالی است که دستیابی به اطلاعات لازم را فراهم می کند. این مفهوم از یک سیستم تصمیم گیری در دهه ی 60 متولد شد و در دهه ی 80 توسعه پیدا کرد. هوش کسب و کار با مدل های کامپیوتری ادغام می شود تا تصمیم گیری ها و برنامه ریزی ها به نتیجه برسند. هوش کسب و کار در طول چند سال گذشته توسعه پیدا کرده است و از اهمیت بسیاری برخوردار است.

هوش کسب و کار یک واژه ی فنی است که به داده ها، محاسبات و تحلیل عملیات تجاری مربوط می شود. هوش کسب و کار یک چیز نیست بلکه یک اصطلاح پوششی است که فرآیندها و روش های جمع آوری، ذخیره و تحلیل داده ها را برای رسیدن به عملکرد بهینه در بر می گیرد. تمام این چیزها گرد هم جمع می شوند تا یک دورنمای جامع و کلی از یک کسب و کار حاصل شود و مسئولین تصمیمات معقول تر و بهتری اتخاذ کنند.
هوش کسب و کار شامل موارد زیر می شود: واکاوی داده ها، تهیه ی گزارش، ارزیابی عملکرد، تحلیل های توصیفی، پژوهش، تحلیل آماری و آماده سازی داده ها.
هوش کسب و کار به افراد اجازه می دهد تا با استفاده از داده های حال و گذشته تصمیم بهتری برای کسب و کار خود بگیرند. به این ترتیب کسب و کار بر روی غلتک می افتد و بازده کار بیشتر می شود. صاحبین کسب و کار می توانند از این طریق ترندهای بازار را شناسایی کنند و فروش و درآمد را بالا ببرند.
نقل و انتقالات دیجیتال، اطلاعات زیادی را فراهم می آورد. داده ها در هر جایی و در هر زمانی قابل دسترسی هستند و برای هر کسب و کاری مفید هستند. امروزه هر کسی دوست دارد به اطلاعات روزانه ی کاری خود اشراف داشته باشد و کار خود را گسترش دهد.
هوش کسب و کار می تواند از راه های زیر به مشاغل کمک کند:
شناسایی موقعیت ها و روش های سودآور
تحلیل رفتار مشتریان
مقایسه ی داده های کسب و کارهای رقیب
رهگیری عملکرد کمپانی
بهینه سازی فعالیت های کمپانی
پیش بینی موفقیت در معاملات
شناسایی ترندهای بازار
شناسایی مسائل و مشکلات کسب و کارها

هوش تجاری یا BI چیست
هوش تجاری یا BI چیست

 

ده نژاد برتر گربه

10 تا از ثروتمندترین افراد جهان در سال 2019

یکی از روش های رایج در هوش کسب و کار ارائه ی داده ها با مدل های تجسمی است. انسان موجودی دیداری است و با الگوها و رنگ ها ارتباط برقرار می کند. ارائه ی داده ها به شکل مدل قابل فهم تر است. با ارائه ی نمودار و چارت داستان کسب و کار بیان می شود و به راحتی تحلیل داده های خام در دسترس کارآفرین قرار می گیرد.

هوش تجاری یا BI چیست
هوش تجاری یا BI چیست

امروزه، اکثر کسب و کارها به مدل های مدرن هوش کسب و کار وابسته هستند و به داده ها دسترسی دارند. فناوری اطلاعات داده ها را سازماندهی و ایمن می سازد و آن ها را در اختیار افراد ذی صلاح قرار می دهد. پلتفرم های مدرن مثل Tableau تمام مراحل را دربرمی گیرند و به کابران اجازه می دهند داده های مد نظرشان را جست و جو کنند و چشم انداز کسب و کار خود را تماشا کنند.

منبع tableau

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.