چرا حباب گرد است به زبان ساده با معرفی تمام دلایل علمی | دیجی طور
Ultimate magazine theme for WordPress.

چرا حباب گرد است به زبان ساده با معرفی تمام دلایل علمی

چرا حباب گرد است ؟ مولکول های هوا که در داخل حباب گیر افتاده اند، از سوی مولکول های هوای بیرون حباب، تحت فشار هستند. مولکول های هوای بیرون هم فشار یکسانی دریافت می کنند. به همین علت مولکول های درون حباب طوری به هم می چسبند که تماسشان را با هوای بیرون به حداقل برسانند. نتیجه، شکل کروی حباب است.
با یک بطری آب و مایع شوینده و یک نی که درون آن بدمید، می توانید حباب بسازید.

 

چرا حباب گرد است
چرا حباب گرد است

چرا حباب ها گرد هستند

برای اینکه بفهمیم چرا حباب ها گرد هستند باید بگوییم حباب ها، کروی و رنگارنگ هستند. صرف نظر از اندازه، حباب ها همیشه گرد هستند. حباب ناشی از کف مواد شوینده، لایه ی بسیار باریکی از همان شوینده است که کمی هوا درون خودش حبس کرده است. حباب ها، کره های تو خالی هستند. سطح رنگین کمانی با هر زاویه ای تغییر رنگ می دهد.

چرا حباب ها گرد هستند
چرا حباب ها گرد هستند

 

چرا حباب گرد است

به بیان ساده برای اینکه بفهمیم چرا حباب گرد است می توان گفت یک حباب در واقع نواری از کف است که هوا را در آغوش گرفته است. حباب های کف چند لحظه بیشتر عمر نمی کنند و سریع می ترکند. حباب ها هم با برخورد با اجسام دیگر و هم به خودی خود می ترکند. در واقع آب موجود در کف تبخیر میشود و بدنه ی حباب در هم می شکند.
همانطور که گفته شد، حباب از یک لایه کف و مقداری هوا تشکیل شده است. لایه ی کف مولکول های هوای درونی را تشویق می کند تا محکم به هم بچسبند. هوای اطراف لایه ی کف در بیرون فشرده می شود و از آنجا که نوعی گاز است به سطح نزدیکش فشار وارد می کند.

چرا حباب ها گرد است
چرا حباب ها گرد است

لایه ی کف به فشار آوردن و انقباض ادامه می دهد و فشار درون و بیرون با هم برابر است. برابری فشار از هر دو سو باعث می شود حباب کروی شکل باشد. از نظر هندسی، کره تنها حجمی است که تمام نقاط اش با هم برابرند. بنابراین در حباب، هر مولکول کف اندازه ی یکسانی از فشار را تحمل می کند.

از یک منظر دیگر هم می توان به شکل کروی حباب نگاه کرد. کره تنها حجمی است که هر چیزی را به فشرده ترین شکل ممکن در خود ذخیره می کند. تصور کنید دو ظرف دارید؛ یکی از آن ها کره است و بقیه مکعب هستند، هر دو مدل می توانند به یک اندازه ماده درون خود جای دهند.
اگر ابعاد آن ها را اندازه بگیرید، متوجه می شوید که سطح کره کوچکتر از اشکال دیگر است. هر حجمی را با کره مقایسه کنید متوجه این تفاوت می شوید، کره نسبت به همه ی حجم ها سطح کمتری دارد.

چرا حباب ها دایره اند
چرا حباب ها دایره اند

هوای درون حباب از سوی هوای بیرون حباب تحت فشار قرار می گیرند. به همین علت مولکول های هوای درون حباب تلاش می کنند به یکدیگر بچسبند تا از هوای بیرون فاصله بگیرند. نتیجه همواره کره خواهد بود و نیرویی که مولکول های هوا را به هم می چسباند و به آن ها شکل کروی می دهد، کشش سطحی نامیده می شود. به عبارت دیگر برای اینکه بگوییم چرا حباب گرد است باید بگوییم ، کشش سطحی مسئول شکل کروی حباب است.

چالش ارکیدیوم چیست ؟ گره ی هرج و مرج جدیدی در راه است

سفینه فضایی به منطقه 51 صحرای نوادا اضافه توسط گوگل اضافه شد

حقیقت پشت فیلم کانجورینگ ، وحشتناک تر از داستان فیلم آن است

منبع scienceabc

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.