چطور بفهمیم گوشی هک شده ؟ | دیجی طور
Ultimate magazine theme for WordPress.

چطور بفهمیم گوشی هک شده ؟

چطور بفهمیم گوشی هک شده

چطور بفهمیم گوشی هک شده : از ایمیل گرفته تا برنامه های بانکی، تلفن های هوشمند مرکز ثقل زندگی آنلاین ماه هستند. بنابراین تعجبی ندارد که به جای کامپیوترها هکرها بیشتر بر روی تلفن های همراه تمرکز کنند.

چگونه فیلم طولانی در پست اینستاگرام بگذاریم ؟

چطور از بلاک اینستا خارج شویم ؟

مخفی کردن لایک در اینستاگرام و فیسبوک ؛ ویژگی جدید این کمپانی

پژوهشگران امنیت، اخیراً یک کمپین حمله از طریق برنامه ی اندرویدی شناسایی کردند. این برنامه یک پیام رسان مشابه واتساپ و سیگنال است که هزاران فرد را در 20 کشور گول زده است. این برنامه ها از وب سایت های معتبر اندروید نصب می شوند و بعد از نصب امکان دسترسی هکرها به عکس ها، لوکیشن، اطلاعات، صداهای ضبط شده و محتوای پیام ها را فراهم می کنند. به گفته ی کارمندان Technology Cooper Quentin یک بدافزار وجود دارد که نرم افزار را منهدم نمی کند بلکه تنها اجازه هایی را از کاربر می گیرد که دسترسی را فراهم می کند. معمولاً کاربران اصلا متوجه نمی شوند که برنامه ی نصب شده حاوی بدافزار است.
بدافزارها معمولاً از منابع غیر رسمی وارد دستگاه می شوند؛ مثل لینک های فیشینگ که از طریق ایمیل و پیامک و یا وب سایت های مشکوک که برنامه های اندرویدی را به اشتراک می گذارند. با آن که متخصصین امنیت همیشه توصیه می کنند تنها از استورهای معتبر برنامه دانلود کنید؛ گاهی عدم دسترسی یک کشور به برنامه های خاص سبب می شود افراد به منابع غیر رسمی رجوع کنند.
بدافزارهای موبایلی به دلیل افزایش جاسوسی های سیاسی روز به روز بیشتر می شوند. هنگامی که یک بدافزار آنلاین باشد بقیه ی متجاوزین می توانند از آن استفاده کنند. بدافزار می تواند شامل نرم افزارهای جاسوسی باشد که دائماً محتوای دستگاه را بررسی می کند، می تواند برنامه ای باشد که از پهنای باند اینترنت دستگاه برای مقاصد خودش استفاده می کند و می تواند صفحه ی فیشینگ باشد که اطلاعات وارد شده ی کاربر را در جای دیگر استفاده کند.
برنامه های تبلیغاتی که هدف جاسوسی دارند نیز وجود دارند. گاهی نزدیکان فرد مثل والدین و یا همسر برای رصد کردن تلفن همراه از این بدافزارها استفاده می کنند. اگر مطمئن نیستید که هک شدید یا نه به موارد زیر توجه کنید تا از حریم شخصی خود محافظت کنید.

چطور بفهمیم گوشی هک شده

1. کاهش سریع و قابل توجه باتری: اگر عمر باتری دستگاهتان به طرز عجیبی کاهش یافته، امکان دارد که یک بدافزار شروع به فعالیت کرده است. در این شرایط بدافزار از منبع دستگاه تغذیه می کند تا اطلاعات را به سرور جاسوسی بفرستد.

چطور بفهمیم گوشی هک شده : 2. عملکرد بد: آیا گوشی شما هر چند وقت یک بار هنگ می کند و یا یک برنامه ی خاص دائماً گیر می کند؟ احتمالاً علتش بارگیری زیاد بدافزار از دستگاه و تداخل پیدا کردنش با برنامه های دیگر می باشد. ممکن است هر کاری کنید یک برنامه بسته نشود و یا خود دستگاه به صورت متناوب خاموش و روشن شود.
چطور بفهمیم گوشی هک شده : 3. استفاده ی زیاد از اینترنت دیتا: یکی دیگر از علامت های تلفن مورد تجاوز قرار گرفته، مصرف غیرطبیعی دیتاست. این مسئله از فعالیت بدافزار در پس زمینه و فرستادن اطلاعات به سرور ناشی می شود.
چطور بفهمیم گوشی هک شده : 4. تماس ها و پیام هایی که به صورت خودکار از گوشی شما فرستاده می شود: اگر در فهرست تماس ها و پیام ها شماره ها و پیامک هایی را دیدید که خودتان با آن ها تماسی نداشتید و پیامی نفرستادید، بدافزار گوشی شما را به برقراری تماس مجبور کرده است. این مسئله در زمره ی جرایم سایبری قرار می گیرد و می توانید پرینت تماس های خود را بگیرید و بررسی کنید.
چطور بفهمیم گوشی هک شده : 5. پاپ آپ های مشکوک: همه ی پیام های پاپ آپ به معنی هک شدن دستگاه نیستند؛ اما اگر تعداد آن ها زیاد باشد یعنی بدافزار به گوشی شما وارد شده است. گاهی به صورت مداوم صفحات وب برای شما باز می شود. حتی اگر پاپ آپ ها نتیجه ی حمله ی بدافزار نباشند، امکان دارد شما را به صفحات فیشینگ هدایت کنند. خیلی از پاپ آپ ها را با بستن پنجره می توان از بین برد اما گاهی ضربدر آن ها طوری طراحی می شود که مجدداً به یک صفحه ی دیگر هدایت می شوید.
چطور بفهمیم گوشی هک شده : 6. فعالیت غیرمعمول با حساب های کاربری موجود در گوشی: اگر یک هکر به تلفن همراه شما دسترسی داشته باشد، به حساب های کاربری شما در شبکه های اجتماعی مختلف نیز دسترسی دارد. گاهی با ریست کردن رمز عبور، فرستادن ایمیل و خواندن ایمیل ها بدافزار خودش را لو می دهد. در این صورت باید مراقب کلاهبرداری باشید. سریعاً رمز عبور را عوض کنید و تلفنتان را اسکن امنیتی کنید.
اگر موارد بالا را مشاهده کرده اید، بهترین کار نصب یک برنامه ی امنیتی است. برای اندروید برنامه ی Avast که چند منظوره است و امنیت تلفن را تامین می کند، توصیه می شود. آیفون نسبت به هک مقاوم تر است اما کاملاً مصون نیست. برای iOS هم از برنامه ی Lookout استفاده کنید تا امنیت در دستگاه برقرار شود.

منبع techlicious

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.