Ultimate magazine theme for WordPress.

کشفیات جدید ناسا در ماموریت های خاص چه ارتباطی با فناوری داشته

کشفیات جدید ناسا در ماموریت های خاص چه ارتباطی با فناوری داشته

کشفیات جدید ناسا : ناسا برای بسیاری از ما معنای اصلی ایده ها و ماموریت های اکتشافی بزرگ بوده. اما آن ها همیشه با پستی و بلندی های مختلفی روبرو بوده اند و توسط آن ها توانسته اند برخی مشکلات اساسی زندگی مدرن را برطرف نموده و در برابر زمان ایستادگی کنند. اما گاهی نیز به دلیل عدم دسترسی به فناوری مورد نیاز با مشکلاتی بزرگ مواجه شده اند.

1- هابیل عینک دار میشود

کشفیات-جدید-ناسا-3
کشفیات جدید ناسا
کشفیات-جدید-ناسا-2
کشفیات جدید ناسا

تلاش این شرکت برای ساخت یک تلسکوپ غول پیکر در سال 1991 کاری بیهوده بود و عکس های گرفته شده توسط آن بسیار تار و بی کیفیت بودند. پس از بازگرداندن تلسکوپ Hubble محققین دریافتند که یک آینده فاقد کیفیت مورد نیاز بوده و باعث ثبت عکس ها با کیفیت پایین شده. اما ناسا نتوانست تا سال 1993 راه حلی مناسب پیدا کند. راه حل اصلی توسط یکی از فضانوردان ارائه شد ، او گفت که برای این تلسکوپ عینک تعبیه شود. این تصمیم به درستی گرفته شد و این عینک های پیشرفته که در صنعت تولید دوربین ها استفاده می گردیدند ، به این تلسکوپ کمک کردند تا بتواند عکس هایی شفاف را ثبت نماید. این عینک ها یا در اصطلاح علمی تر ، لنز های تصحیح کننده با نام COSTAR شناخته می شوند.

البته ناسا استفاده از آن ها را تا سال 2002 ادامه داد و پس از آن توسط لنزهایی پیشرفته و مجهز به سیستم تصحیح کننده ی عکس نیازی با استفاده از COSTAR نداشت. از این رو فضانوردان عینک های Hubble را به زمین بازگردانده و در تلسکوپ های تخصصی از آنها استفاده کردند.

این تلسکوپ فوق العاده تاکنون عکس هایی بی نظیر را از سیارات و ستاره های مختلف تهیه نموده. Hubble در عمر 35 ساله ی فعالیت در زمینه ی عکسبرداری بهترین عملکرد ممکن را داشته و سال بازنشستگی او 2025 اعلام شده. این ربات تا به امروز بیش از هر انسانی به بشریت در کاوش در فضا کمک نموده.

2- کاوشگرها دست از تلاش بر نمیدارند

کشفیات-جدید-ناسا-1
کشفیات جدید ناسا

ارتباط ناسا با کاوشگران در مریخ در تاریخ 10 ژوئن 2018 به دلیل طوفان شن و تمام شدن شارژ داخل باتری آن ها متوقف گردید. البته گفته شده که هنوز این ماموریت به صورت کلی تمام نشده و ناسا امید دارد که این کاوشگران بتوانند نیروی خود را بازیابی کنند. ماموریت این کاوشگران 90 روزه بود ( 90 خورشید مریخی) اما این کاوشگران تا تاریخ قطع ارتباط 14 سال یعنی 50 برابر زمان تعیین شده سطح مریخ را زیر پا گذاشتند.

این کاوشگران بیش از 30 مایل از خاک سیاره سرخ را در نوردیده و تصاویر و اطلاعات بسیاری را از لایه های مختلف این سایره در اختیار دانشمندان قرار داده اند. حتی گاهی اوقات سیاره توسط طوفان های شن قرمز صفحات خورشیدی این کاوشگران را پاک نموده تا بتوانند به اکتشافات خود ادامه دهند. فناوری پیشرفته ی استفاده شده در این کاوشگران موجب شده تا در مورد مریخ ، و شاید خانه ی آینده ی خود بتوانیم اطلاعات بیشتری کسب نماییم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.