کلونیا چیست ؟ داستان 13 مستعمره | دیجی طور
Ultimate magazine theme for WordPress.

کلونیا چیست ؟ داستان 13 مستعمره

کلونیا چیست ؟ داستان 13 مستعمره

کلونیا چیست ؟ در قدیم وقتی در مورد آمریکای مستعمره صحبت می شد، منظور مستعمرات انگلیس در کناره ی ساحل غربی بود. اما این همه ی داستان نیست! تا قبل از آن که انگلیس ها شروع به توسعه ی مستعمرات خود کنند، تعداد زیادی فرانسوی، اسپانیایی، هلندی و روس در قاره ی آمریکا زندگی می کردند اما داستان 13 مستعمره (نیوهمپشایر، ماساچوست، کانکتیکات، رود آیلند، نیویورک، نیوجرسی، پنسیلوانیا، دلاور، مریلند، ویرجینیا؛ کارولینای شمالی، کارولینای جنوبی و جرجیا) داستان مهمی است. همین مستعمره ها بودند که دور هم جمع شدند تا ایالات متحده را بوجود آورند.

پارادایم چیست ؟ توضیح کامل به زبانی ساده

تراموا چیست ؟ نخستین نمونه های تراموا با اسب حرکت می کرد

بیوکنزی چشم چیست و چه عوارضی به همراه دارد ؟

انگلیس قرن شانزده، جای بسیار به هم ریخته و پرآشوبی بود. از آنجا که فروش پشم درآمد بیشتری از فروش غذا داشت، خیلی از مردم مزرعه را به طویله تبدیل کرده بودند. همین امر موجبات کمبود مواد غذایی را فراهم آورد. در همین حین کشاورزان کار خود را از دست دادند.
همچنین قرن شانزدهم، عصر تمرکز بر اقتصاد و افزایش صادرات بود و یک رویکرد رقابتی جوامع اروپایی را به سمت تسخیر مستعمره سوق می داد. به همین علت بیشتر مستعمرات انگلیس در شمال آمریکا محل درآمدزایی بودند. آن ها جمعیتی بودند که از انگلیس کاسته شده بودند و آزادی مذهبی بیشتری داشتند اما کار اصلیشان پول درآوردن برای انگلیس بود.

کلونیا چیست

در سال 1606، شاه جیمز اول، کناره ی دریای آتلانتیک را به دو قسمت تقسیم کرد. قسمت جنوبی را به کمپانی لندن که بعدها به ویرجینیا تغییر نام پیدا کرد بخشید و قسمت جنوبی را به کمپانی پلای موث داد. اولین کوچ انگلیس ها به آمریکا 20 سال پیش از آن و در سال 1587 صورت گرفته بود. در آن زمان 91 مرد، 17 زن و 9 کودک به سرکردگی والتر رَلِی در جزیره ی Roanoke ساکن شدند. به طرز عجیب و اسرارآمیزی ساکنین این جزیره تا قبل از سال 1590 کاملاً ناپدید شدند. مورخان هنوز هم چیزی از سرنوشت آن ها نمی دانند.
در سال 1606، چند ماه بعد از تقسیم بندی جیمز اول، کمپاتنی لندن 144 مرد را با سه کشتی به ویرجینیا فرستاد. اسامی کشتی ها از این قرار بود: گاد اسپید، دیسکاوری و سوزان کانستنت. آن ها در بهار سال 1607 به چساپیک بی رسیدند و بعد از طی کردن 60 مایل در خشکی در کنار رودخانه ی جیمز شهری به نام جیمزتاون بنا کردند و سکنی گزیدند. تسخیرکنندگان جیمزتاون زندگی سختی داشتند: دائماً به دنبال طلا و چیزهای ارزشمند بودند طوری که حتی نمی توانستند به خورد و خوراک خودشان برسند. این روال تا سال 1616 ادامه داشت تا این که ساکنین ویرجینیا کاشتن و پرورش دادن تنیاکو را آموختند. تنیاکو می توانست کوچ کننده ها را نجات دهد. در سال 1619 اولین گروه بردگان آفریقایی وارد ویرجینیا شدند.

کلونیا چیست
کلونیا چیست

در سال 1632، زمین بسیار بزرگی از چساپیک بی تا سلسیوس کالورت، تحت تملک استعمارگران قرار گرفته بود. این مستعمره به خاطر ملکه ی آن زمان مریلند نام گرفت و بسیار شبیه به ویرجینیا بود. زمین داران در این مستعمره با استفاده از برده های آفریقایی و افرادی که از آن ها بیگاری کشیده می شد، میزان زیادی تنباکو کشت می کردند.
اما برخلاف مهاجران ویرجینیا، لرد بالتیمور یک کاتولیک بود و امید داشت مستعمره اش پناهگاهی برای هم کیشان مظلوم واقع شده اش باشد. مریلند به خاطر خط مشی آزادگرایانه اش در مذهب معروف شده بود.
اولین مهاجرانی انگلیسی که موجب شکل گیری مستعمرات نیو انگلند شدند، گروه کوچکی از پروتستان های جدایی طلب بودند. آن ها که در سال 1620 به پلای موث رسیدند و مستعمره ی پلای موث را پیدا کردند، بعدها پاک دین نامیده شدند. 10 سال بعد یک اتحادیه ی متمول به نام کمپانی ماساچوست بی ، گروه دیگری از پاک دین ها را به جای دیگری فرستاد تا ماساچوست را گسترش دهد. با کمک افراد بومی استعمارگران کشاورزی، ماهی گیری و شکار یاد گرفتند و ماساچوست پیشرفت کرد.

کلونیا چیست

هر چه سکنه ی ماساچوست بیشتر شد، مستعمرات بیشتری در انگلیس ایجاد شد. دیندارها که فکر می کردند ماساچوست به اندازه ی کافی مقدس نیست، مستعمره ی کانکتیکات و نیوهون را شکل دادند که بدها در سال 1665 با هم ادغام شدند. همچنین پاک دین ها اعتقاد داشتند که ماساچوست نمونه ی سخت گیر تری از مستعمره ی رود آیلند است که در آن هر کسی حتی یهودی ها آزادی دینی داشتند. عده ای ماجراجو هم در شمال ماساچوست بی، ساکن شدند و کلونی نیوهمپشایر را بنیان نهادند.
در سال 1664، شاه چارلز دوم قلمرویی بین نیوانگلند و ویرجینیا را که توسط تجار هلندی و ارباب های زمین دار غصب شده بود، به برادرش جیمز که دوک یورک بود، بخشید. انگلیس خیلی زود نیو ندرلند هلندی هات را گرفت و نامش را به نیویورک تغییر داد اما هلندی ها، فرانسوی ها، آلمانی و اسکاندیناوی های ساکن همان جا ماندند. به همین علت نیویورک متنوع ترین و پیشرفته ترین کلونی شد.
در سال 1680، شاه 45000 مایل مربع در غرب رودخانه ی دلاوِر را به ویلیام پن یکی از اربابان زمین دار ایرلندی واگذار کرد. مایملک پن در آمریکا پنسیلوانیا و یا جنگل پن نام گرفت. به دلیل خاک حاصلخیز و آزادی مذهبی که پن وعده اش را داده بود، افراد زیادی از اروپا به آنجا مهاجرت کردند. مثل پاک دینان نیوانگلند ، کوچ کننده های پنسیلوانیا هم مخارج خود را عهده دار می شدند و آنقدری پول همراه داشتند که از پس زندگی خودشان برمی آمدند. بنابراین پنسیلوانیا به زودی رشد کرد و به یک فضای عادلانه تبدیل شد.
در مقابل، مستعمره ی کارولینا که از جنوب ویرجینیا شروع می شود و تا فلوریدا امتداد می یابد و در غرب اقیانوس پاسیفیک قرار داشت، تنوع جمعیتی نداشت. در قسمت شمالی، کشاورزان فقیر به سختی زندگی می کردند. در قسمت جنوبی، مردم با کاشت و برداشت ذرت، تهیه ی الوار، پرورش گوسفند و خوک و کشت برنج زندگی خوبی داشتند. مردم متمول کارولینا با کشاورزان انگلیسی جزیره ی کاراییب ارتباط داشتند و برده معامله می کردند. بنابراین برده داری در مستعمره ی کارولینا نقش مهمی در پیشرفت و توسعه آن داشت.
در سال 1732، بنا بر این شد که فاصله ی کارولینای جنوبی و قسمت اسپانیایی نشین برداشته شود. جیمز اوگلتروپ انگلیسی مستعمره ی جورجیا را تشکیل داد. توسعه ی جورجیا از خیلی جهات شبیه به کارولینای جنوبی بود.

کلونیا چیست
کلونیا چیست

در سال 1700، حدود 250000 اروپایی و آفریقایی در 13 مستعمره ی انگلیس در آمریکا زندگی می کردند. تا قبل از 1775 در شب انقلاب، 2.5 میلیون نفر جمعیت وجود داشت. این مهاجران زیاد نقطه ی اشتراکی با هم نداشتند اما می توانستند با هم متحد شوند و برای استقلال خود بجنگند.
جنگ انقلابی آمریکا (1775-1783) بعد از مشکلات مالیات و وضع بعضی قوانین جرقه خورد. با جنگ لگزینگتون و کنکورد در آوریل 1775 تنش ها شدت گرفت. قتل عام بوستون در سال 1770 و جشن چای بوستون علائمی از نارضایتی مهاجرین به قوانین انگلیس بود.
بیانیه ی استقلال در روز چهارم جولای سال 1776 مطرح شد و جدایی مردم آمریکا را از شاه جرج سوم و پارلمانش اعلام کرد. در سپتامبر همان سال کنگره ی کنتینانتال، ایالات متحده ی آمریکا را معرفی کرد.
فرانسه در سال 1778 با طرفداری از مهاجرین به جنگ پیوست و در سال 1871 در جنگ یورک تاون به ارتش کنتینانتال برای تسخیر بریتانیا کمک کرد. معاهده پاریس انقلاب آمریکا را به نتیجه رساند و استقلال 13 مستعمره در سپتامبر 1783 امضا شد.

منبع history

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.