کوچینگ چیست ؟ | دیجی طور
Ultimate magazine theme for WordPress.

کوچینگ چیست ؟

کوچینگ چیست ؟

پاسخ به سوال کوچینگ چیست ، جواب های زیادی خواهد داشت و بستگی به این دارد که از چه کسی می پرسید، اگر می خواهید زمان و پول خود را در جذب یک مربی سرمایه گذاری کنید ، ارزش این را دارد که کمی از وقت خود را برای درک آن صرف کنید. قصد دارم که دیدگاه خود را در رابطه با مربیگری (کوچینگ) در میان بگذارم که با سازمان های شناخته شده حرفه ای مربیگری مثل فدراسیون مربیان بین المللی (ICF)، انجمن مربیان (AC) و شورای مربیگری و مربیگری اروپا (EMCC) همتراز است.

گذاشتن فیلم اسلوموشن در اینستا

بازیابی اکانت هک شده اینستاگرام با یک روش جدید

معرفی بهترین برنامه ادیت عکس اینستاگرام

کوچینگ چیست

مربیگری (کوچینگ) به طور کلی، فرآیندی است که به یک فرد یا گروهی اجازه می دهد که در رابطه با شخصیتشان بیشتر واکنش نشان دهند و آگاهی یابند و ببینند چه چیزی برایشان مهم است ، نقاط قوتشان ، چالشها، گزینه های پیش رویشان و چه اقداماتی باید انجام شود تا تغییراتی را که می خواهند در کار یا زندگی خود ایجاد کنند.

بر خلاف آموزش ها و دستورالعمل ها که تاکید دارند مربی کسی است که دانش خود را به شما انتقال می دهد ، مربیگری بر مربیانی تمرکز دارد که اهداف خود را می شناسند و نقاط قوت و ضوابط خود را، برای پیشرفت ارزیابی میکنند و راه حل های خود برای حرکت به جلو را شناسایی می کنند و این مربی فضای ایمن ، خلاق و بدون قضاوت را ارائه می دهد و مدام سوالهای فکری میپرسد و برای کمک به شاگردانش به واکنشات و توضیحات آنها گوش می دهد و تصمیم گیری میکند.

افراد به دلایل مختلف، مربیگری می کنند. این می تواند به شما در ایجاد تغییرات در زندگی، کسب و کار یا حرفه کمک کند، عملکرد خود را بهبود بخشید، روابط خود را با دیگران تقویت کنید یا مهارت های خاصی را ایجاد کنید.

برای بیان دقیق اینکه مربیگری چیست ، در اینجا چند تعریف از کارشناسان صنعت وجود دارد:

“مربیگری آزادسازی پتانسیل فرد، برای به حداکثر رساندن عملکرد خود است و به آنها کمک می کند تا آنچه را که تدریس میکنند را یاد بگیرند” (Whitmore، J، 2004)

مربیگری “یک فرایند است که باعث می شود یادگیری و توسعه رخ دهد و بنابراین بهبود عملکرد حاصل می شود. برای موفقیت، یک مربی نیاز به دانش و درک فرایند و همچنین انواع سبک ها، مهارت ها و تکنیک های مناسب برای زمینه ای دارد که در آن مربیگری انجام می شود. ” (پارسلو، اریک 1999)

ICF مربیگری را به عنوان «مشارکت با مشتریان در فرآیند فکری و روند خلاقی که موجب ایجاد پتانسیل شخصی و حرفه ای آنها می شود» تعریف می کند.

مربیگری مدون در مقابل مربی غیر مدون

روش های مختلفی برای مربیگری نیز وجود دارد که در این جا تعاریف مربیگری کمرنگ تر شده است.

مربیگری غیر مدون مربیگری است که در معنای واقعی کلمه ، مربی سوالاتی ساده به شما می دهد تا بتوانید راه حل های خود را پیدا کنید. مربی غیر مدون قطعا شما را راهنمایی نخواهد کرد و حتی به شما پیشنهادی را ارائه نمی دهد، اگرچه آنها از طریق پرسش و پاسخ ماهرانه به شما کمک می کنند که موقعیت خود را از دیگر منظر ببینید، با وضوح و روشنی به کشف گزینه ها می پردازد و ناهماهنگی ها را به چالش می کشد و به اقدامات شما پاسخگوست.

مزیت بزرگ مربیگری غیر مدون این است که شما مالک تمام راه حل های خود هستید حتی اگر آنچه را که انجام میدهید به شما گفته شده باشد. از طریق این رویکرد قدرت تغییر در زندگی خود را احساس خواهید کرد و اعتماد به نفس شما تقویت می شود.

از سوی دیگر، مربیگری مدون، جایی است که مربی به شما گزینه ها، راه حل ها، ابزارها و تکنیک های حرکت رو به جلو را ارائه می دهد. ممکن است که شما مایل باشید تا راه حل ها به شما ارائه شوند.  با این حال خطر این است که در حالی که این راه حل ممکن است برای فرد دیگری مفید بوده باشد ممکن است برای شما مناسب نباشد و در نتیجه شما ممکن است به طور کامل متعهد به راه حل ارائه شده نباشید.

مربیگری در مقابل مشاوره چیست

اصطلاحات مربیگری و مشاوره اغلب به صورت قابل تعویض و اشتباه استفاده می شوند. مربی اغلب با تجربه تر از فردی است که به شاگردان کمک میکند. به عنوان مثال، کسی که نقش جدیدی در کار دارد ممکن است یک مشاور داشته باشد که قبلا آن کار را کرده یا در مدت زمان طولانی در آن سازمان بوده است. بنابراین آنها می توانند راه و چاه را نشان دهند، به سوالات پاسخ دهند و از سختی ها از شما حمایت کنند. اما یک مربی همچنین ممکن است طیف گسترده ای از سبک ها را در یک رابطه مشاوره ای استفاده کند. همچنین در زمان ارائه مشاوره و هدایت آنها ممکن است سبک مربیگری را بعدا در رابطه استفاده کنند، پرسش سوالات باز کمک می کند تا کارکنان به خود کمک کنند تا اعتماد به نفس خود را افزایش دهند و تصمیمات خود را اتخاذ کنند.

به طور خلاصه، مربیگری این است که به شما فرصتی ارائه میدهد برای منعکس کردن، عمیق کردن آگاهی شما و انجام اقدامات بامعنی کمک کند.

 

منبع personal-coaching-information

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.