گردشگری سیاه چیست ؟ 6 منطقه گردشگری مخوف در جهان | دیجی طور
Ultimate magazine theme for WordPress.

گردشگری سیاه چیست ؟ 6 منطقه گردشگری مخوف در جهان

گردشگری سیاه چیست ؟

باید با این واقعیت مواجه شویم: مرگ و میر درآمدزا است. چه کمپ نازی ها و آثار کشتار هیتلر باشد، چه محل قتل توسط منسون ها در تپه های هالیوود باشد، گردشگری سیاه یا گردشگری فاجعه، مسافران و بازدیدکنندگان زیادی را به خود جذب می کند.
اسکات میشلز سرمایه گذار یک بنگاه گردشگری در آمریکا می گوید:«مردم همیشه به چیزهای هیجان انگیز و مخوف علاقه نشان می دهند.» این بنگاه 15 سال است که تورهای قتل آدم های مشهور را برگزار می کند.
البته، به نمایش گذاشتن تصویر یکی از این قتل ها بر روی صفحه نمایش های بزرگ برای کسب و کار بد نیست. میشلز یکی از مشاورین کوئنتین تارانتینو در فیلم روزی روزگاری در هالیوود بود. این فیلم داستان قتل شارون تیت همسر رومن پولانسکی بود که در خانه ی مشترکشان در هالیوود و توسط منسون ها صورت گرفته بود. موفقیت این فیلم سبب شد، بنگاه گردشگری میشلز تقاضای زیادی برای برگزاری تور قتل تپه ی هالیوود داشته باشد.

گرم ترین نقطه جهان کجاست ؟ 5 نقطه از گرم ترین نقاط دنیا

در پژوهشی که در سال 2017 توسط ژورنال ScienceDirect منتشر شد، مشخص شد یکی از موضوعات پژوهشی که حسابی باب شده رابطه ی مرگ و میر و گردشگری است. در این پژوهش ها گردشگری سیاه با گردشگری سنتی مقایسه شده بود و مسائل اخلاقی در هر دو نوع گردشگری مورد بحث قرار گرفته بود. دانشمندان نمی فهمیدند چرا اما مردم به شدت به اماکن مخوف با تاریخچه ی سیاه علاقه نشان می دهند و تعطیلات خود را در این فضاها سپری می کنند. در زیر 6 نقطه ی گردشگری سیاه معرفی می شوند:

شماره ی 6: هیروشیما

گردشگری سیاه چیست
گردشگری سیاه چیست

تعداد بسیاری انسان در یک لحظه در هیروشیما جان باختند. در حالی که این شهر نشانه ای از بدترین نوع سنگدلی انسان به انسان است، گردشگری سیاه سالانه میلیون ها بازدیدکننده را به هیروشیما می آورد. گردشگران می توانند از پارک صلح و موزه ی صلح در کنار محل فرود بمب دیدن کنند. این منطقه یادآور تراژدی وحشتناکی است که در پایان جنگ جهانی دوم اتفاق افتاد.

مرتفع ترین شهر دنیا کدام شهر است ؟

شماره ی 5: مدرسه ی فنی مورامبی

در سال 1994 در طول سه ماه 1 میلیون از اهالی رواندا در قتل عامی که گروه توتسی را هدف گرفته بود، کشته شدند. قاتلین، از قوم هوتو بودند که رییس جمهور یوونال هابیاریمانا را ترور کرده بودند. این یک جنگ داخلی بود که پس از واژگون شدن حکومت توسط توتسی ها پایان گرفت.
مدرسه ی فنی مورامبی واقع در تپه های شهر بوتاره، دومین شهر بزرگ رواندا، ابتدا برای اسکان دادن به فراری های توتیس استفاده می شد. اما بعد ها برای نسل کشی و پاکسازی قومی از آن استفاده کردند و 45000 قتل در آن صورت گرفت. این مدرسه به موزه ی قتل عام تبدیل شده و تاریخ رواندا، جنگ و کشتار قومی مخوف را نشان می دهد.

سردترین شهر دنیا کجاست ؟

شماره ی 4: اردوگاه آشوویتس

سالانه یک میلیون نفر از اردوگاه آشوویتس، کمپ نازی ها در آلمان بازدید می کنند. آشوویتس بزرگترین اردوگاه نازی ها بود که برای یهودی های لهستان پس از تصاحب این کشور توسط آلمان ساخته شد. نیروهای هیتلر، 60000 یهودی را در مدت 5 سال در این اردوگاه به اسارت گرفته بودند.
امروزه آشوویتس به محل یادبود قربانی های هیتلر و مرکز آموزشی تبدیل شده است. تقریبا 300 تور گردشگری با 19 زبان برای این منطقه برگزار می شود. یک آرشیو آموزشی از اسناد تاریخی، عکس ها، موزه ی هنری در رابطه با این واقعه ی تاریخی وجود دارد.

شماره ی 3: هلتر اسکلتر در بورلی هیلز

چارلز منسن رهبر گروهکی بود که به خانواده ی منسن معروف بود. این گروهک از افراد هیپی جنوب کالیفرنیا تشکیل شده بود. 4 نفر از اعضای این گروهک در تاریخ نهم آگوست 1969 وارد منزل تیت و پولانسکی شدند و بازیگر زن را به همراه 4 نفر دیگر به قتل رساندند.

گردشگری سیاه چیست
گردشگری سیاه چیست

خانه ی بورلی هیلز یکی از نقاط پر جاذبه ی گردشگری سیاه محسوب می شود و این منطقه هنوز افراد زیادی را به خود جذب می کند. علیرغم آن که خانه ی اصلی در سال 1994 خراب شد و دوباره ساخته شد. بنگاه میشلز داستان قتل ها و استخر خون را برای بازدیدکننده ها تعریف می کند. ممکن است این تور گردشگری طرز فکر مردم را نسبت به منسن و قتل هایی که برای مکتب درهم و برهم خود انجام می داد، تغییر دهد.

شماره ی 2: چرنوبیل

به لطف تلویزیون، بزرگترین سایت فاجعه ی هسته ای همیشه توجه گردشگران را به خود جلب می کند. سریال HBO که در مورد این اتفاق تراژدی ساخته شده است و نشان می دهد مواد رادیو اکتیو 9 روز در هوا بوده، باعث شده تا موج جدیدی از توجهات به سوی این منطقه جلب شود.
منطقه ی 31 کیلومتری انفجار تا 30 سال مهر و موم شده بود. اما حالا دولت اوکراین قصد دارد آن را به یک سایت گردشگری تبدیل کند. این منطقه هنوز با مواد رادیواکتیو پوشیده شده است و متخصصین اعتقاد دارند هر کس در آنجا رفت و آمد کند به خطر می افتد.

شماره ی 1: کشتارگاه خِمِرهای سرخ

خمرهای سرخ برای 4 سال در کامبوج حکومت کردند اما رژیم مارکسیستی پول پت در اواخر دهه ی 70 2 میلیون نفر را با قحطی و گرسنگی زجرکش کرد.

گردشگری سیاه چیست
گردشگری سیاه چیست

این کشتارگاه در محلی به نام فنوم پن قرار داشت. دولت مردم را در آنجا کشت و در همان جا در گورهای دسته جمعی به خاک سپرد. چیانگ اک بزرگترین زمین است که امروزه به عنوان یادگار از دست رفتگان شناخته می شود و یادآور ستم عجیبی است که تنها چهار دهه ی پیش اتفاق افتاده است.
این منطقه یک پیام آموزشی هم دارد و آن این است که تاریخ به خودی خود دوباره تکرار نمی شود. روزانه 800 نفر از این کشتارگاه دیدن می کنند و از قوانین سایت مینی بر عدم استفاده از دوربین و رعایت سکوت سرپیچی می کنند!!

منبع howstuffworks

نظرات بسته شده است.