10 راز حل نشده ارباب حلقه‌ها | دیجی طور
Ultimate magazine theme for WordPress.

10 راز حل نشده ارباب حلقه‌ها

10 راز حل نشده ارباب حلقه‌ها

10 راز حل نشده ارباب حلقه‌ها : ممکن است چند هفته‌ی اخیر تیزر تبلیغاتی سریال ارباب حلقه‌های آمازون را دیده باشید. هرچند که این تنها یک نقشه راه است، همین تیزر باعث شده که برای طرفداران این سری سوال‌های بسیاری به وجود بیاید. اما چیزهایی که درباره‌ی ارباب حلقه‌ها راز آلودند تازه نیستند.
در حقیقت از زمان انتشار سری کتاب‌های ارباب حلقه‌ها تاکنون پرسش‌های بی‌پاسخ زیادی درباره‌ی این سری وجود داشته است. ما به سراغ این پرسش‌ها رفته‌ایم تا جذاب‌ترین‌های آنها را برایتان پیدا کنیم.

10 راز حل نشده ارباب حلقه‌ها
10 – جادوگرهای آبی کجایند؟
پنج جادوگر در سری ارباب حلقه‌ها وجود دارند. تمامی آنها خدمت‌گذاران خیر هستند، تا وقتی که یکی از آنها، سارومان، توسط میل به قدرت فاسد می‌شود. دوتای دیگر را شما نیز می‌شناسید، یکی رادَگَست قهوه‌ای که از همه عجیب‌تر است و البته دیگری گندالف خاکستری. خب دوتای دیگر چه کسانی هستند؟!
بنا به برخی نوشته‌های اسرارآمیز خالق این سری، تالکین، این دو جادوگرهای آبی هستند. این دو مدتی بسیار طولانی‌تر از سه تای دیگر در سرزمین میانه حضور داشته‌اند؛ اما تالکین دقیقا روشن نمی‌نماید که آنان تاکنون چه می‌کرده‌اند. وی تنها بدین اشاره می‌کند که آنها به «شرق» رفتند و ممکن است تأثیر بسیار بزرگی بر روی جنگ حلقه‌ها گذاشته باشند. فارغ از این، به سختی چیز دیگری درباره‌ی اینکه آنها چه کسی هستند و یا چه می‌کنند می‌دانیم.

10 راز حل نشده ارباب حلقه‌ها
9- آن روباه سخنگو در این بین چه می‌کند؟!
در طی زمانی که فرودو، سَم، مِری و پِپین در کتاب یاران حلقه در حال خارج شدن از شایر هستند، چیزی بسیار عجیب اتفاق می‌افتد. زمانی که برای شام اتراق می‌کنند، به صورت اتفاقی روباهی از محل اتراق آنها عبور می‌کند. چیزی که پس از آن رخ می‌دهد حقیقتا عجیب است. روباه از یک زبان هوشمند انسانی برخوردار بوده و در حالی که با خود فکر می‌کند از خود می‌پرسد که هابیت‌ها در این منطقه از جنگل چه می‌کنند. پس از این قسمت دیگر هیچ وقت به این روباه اشاره‌ای نمی‌شود.
در واقع ما هیچ وقت در سری ارباب حلقه‌‎ها با هیچ حیوان اندیشمند دیگری برخورد نمی‌‎کنیم. بنابراین این روباه چه کسی بود که همانند یک انسان تفکر می‌کرد؟ چرا وی درباره‌ی حضور هابیت‌ها در آن منطقه‌ی جنگل کنجکاو بود؟ متاسفانه ممکن است که هیچ وقت پاسخ این پرسش‌ها را پیدا نکنیم.

10 راز حل نشده ارباب حلقه‌ها
8- عنکبوت‌ها از کجا می‌آیند؟
ممکن است با شخصیت شِلوب (Shelob) به خاطر حضورش در فیلم آخر سه‌گانه‌ی ارباب حلقه‌ها آشنا باشید. همچنین ممکن است عنکبوت‌های سخن‌گویی که در فیلم هابیت، بیلبو و دوُرف‌ها را اسیر کرده بودند را یادتان باشد. به هر حال، آنچه ممکن است ندانید این است که تمامی عنکبوت‌های سری ارباب حلقه‌ها از نوادگان آنگولیانت (Ungoliant)، موجودی مطلقا شر که به صورت یک عنکبوت غول پیکر در می‌آمد، هستند. اما قبل از وی، هیچ پاسخ واضحی درباره‌ی منشاء عنکبوت‌های بزرگ ارباب حلقه‌ها وجود ندارد. بنا به فرض آنگولیانت «از تاریکی نشأت گرفته» است؛ اما اینکه این دقیقا به چه معناست مشخص نیست. آیا وی از یک سیاره‌ی فیزیکی دیگر و یا از اقلیم معنوی دیگری به سرزمین میانه آمده است؟ و مهم‌تر اینکه آیا او و نوادگانش به طور کامل از بین رفته‌اند؟

10 راز حل نشده ارباب حلقه‌ها
7- Barrow-Wightها چه چیزی هستند؟!
این هم یک راز دیگر است که از همان ابتدای سفر فرودو و دوستانش ما را با خود درگیر می‌کند. در طی زمانی که فرودو و دوستانش در حال خارج شدن از شایر هستند، به مدت کوتاهی توسط موجودات عجیبی به نام Barrow-Wightها به اسارت گرفته می‌شوند. این موجودات روح مانند اندکی نَزگول‌ها را به یادمان می‌آورند؛ اما تا حدود زیادی مطمئن هستیم که به آنان هیچ ربطی ندارند. بنابراین این موجودات تاریک، بوگیمن (boogieman) چیستند که در جنگل‌های اطراف شایر حضور دارند؟ آیا آنها گونه‌ای شر باستانی بوده و یا طبایعی ساده‌تر هستند که حتی از آنچه که به نظر می‌رسند کم خطرترند؟ پاسخ هرچه باشد، این موجودات تقریبا برای هابیت‌ها جهنمی به پا کردند.

10 راز حل نشده ارباب حلقه‌ها
6- گربه‌های ملکه بروثیل (Beruthiel)
گربه‌های خدمتکار ملکه‌ بروثیل باستانی شرور چه کسانی بودند؟ در حالی که ممکن است این پرسش برای شما چندان مهم نباشد، برای تالکین مهم بود. پس از آنکه تالکین داستان ملکه‌ی باستانی گُندور را به عنوان روایتی جانبی بازگویی می‌کند، اشاره می‌کند که وی هیچ توضیحی برای گربه‌های این ملکه که به عنوان جاسوسان جادویی او عمل می‌کردند، ندارد. آنچه درباره‌ی رازآلود بودن این روایت جالب است این است که یکی از چند چیزی می‌باشد که برای خود تالکین هم همچون راز حل نشده باقی ماند. با وجود اینکه چندین داستان پایان باز در سری ارباب حلقه‌ها وجود دارد این مورد یکی از بزرگترین‌های آنهاست که تا آخر با خالق این اثر ماند و به همین دلیل ارزش اشاره کردن را دارد.

10 راز حل نشده ارباب حلقه‌ها
5- همسران اِنت‌ها کجایند؟!
تری‌بییرد (Treebeard) و اِنت‌های همراه وی بسیار بسیار پیر هستند و همچنین تاریخی طولانی و پیچیده دارند. تری بییرد و دوستانش دچار برخی مشکلات رابطه‌محور هستند که باید به آنها رسیدگی کنند و به طور اخص آنها یادشان رفته که همسرانشان کجایند. در زمانی بسیار دور، همسران اِنت‌ها جنگلی را که خانه می‌نامیدند ترک کردند و تاکنون باز نگشته‌اند. اکنون آنها کجا هستند؟ خب متاسفانه این پرسشی است که شاید نه ما و نه اِنت‌های سرزمین میانه هیچ گاه پاسخ آن را نفهمیم.

10 راز حل نشده ارباب حلقه‌ها
4- آن چهار نَزگول دیگر کیستند؟!
اشباح حلقه، ـ یا همانطور که توسط سائورون، ارباب تاریکشان مورد خطاب قرار می‌گیرند ـ نَزگول‌ها، 9 نفرند. با این وجود اطلاعات بسیار کمی درباره‌ی هویت واقعی پیشین آنان در دست داریم. بله، می‌دانیم که رئیس آنان قبلا پادشاه جادوگر پیشه‌ی سرزمینی به نام اَنگمار بود. ما همچنین هویت مرد دست راست وی را نیز می‌دانیم و می‌دانیم که دست کم سه نفر دیگر این گروه قبلا پادشاهان شمال بوده‌اند. اما با این وجود چهار نفر از این نَزگول‎ها باقی می‌مانند که هیچ چیزی درباره‌ی آنها نمی‌دانیم. البته جز اینکه آنان زمانی مردانی قدرتمند بوده‌اند؛ اما اینکه بر روی چه کسانی حکمرانی می‌کردند، چطور قدرت خود را به کار گرفته‌اند و در نهایت چه چیزی آنان را وادار به فروگذاری قدرتشان به سائورون کرده همه و همه برای ما یک راز باقی مانده است.

10 راز حل نشده ارباب حلقه‌ها
3- آن نگهبان داخل آب چیست؟!
تا جایی که به موجودات شرور مرموز مربوط می‌شود شاید هیچ وقت درباره‌ی یکی از ترسناک‌ترین موجوداتی که در ارباب حلقه‌ها با آن روبه‌رو شده‌ایم چیزی نفهمیم. درست جلوی در ورودی غارهای موریا دریاچه‌ای عمیق وجود دارد که چیزی در آن زندگی می‌کند. گندالف این چیز را «نگهبان داخل آب» می‌نامد؛ اما فارغ از این اسم دیگر چیز زیادی درباره‌ی این موجود نمی‌دانیم. می‌دانیم که بسیار عظیم و پیر است، و حتی شاید پیرتر از هر موجود دیگری در سرزمین میانه و هر چند که این ممکن است یک نظریه‌ی بی پایه و اساس باشد؛ اما جای شک وجود دارد که آیا اساسا Cthulhu بخشی از جهان ارباب حلقه‌ها هست یا خیر.

10 راز حل نشده ارباب حلقه‌ها
2- تام بامبادیل کیست؟!
این مورد احتمالا معروف‌ترین راز جهان تالکین است. تام بامبادیل، مرد جادویی‌ای که فرودو و دوستانش را در کتاب نخست از دست Barrow-Wightها نجات می‌دهد، کیست؟ نظریات زیادی درباره‌ی اینکه این شخص کیست وجود دارند؛ اما حقیقت هویت وی و جایگاهش در سرزمین میانه هیچ وقت آشکار نشده است. تمامی آنچه می‌دانیم این است که خب هیچ کس به درستی نمی‌داند او کیست! گندالف اشاره می‌کند که ممکن است تام پیرترین و قدیمی‌ترین موجود زنده در سرزمین میانه باشد.

10 راز حل نشده ارباب حلقه‌ها
1- سایه‌ی جدید چه بود؟!
جی. آر. آر. تالکین پس از اتمام سری ارباب حلقه‌ها نوشتن داستانی را آغاز کرد که صدها سال پس از اتمام کتاب بازگشت پادشاه اتفاق می‌افتاد. تالکین در نظر گرفته بود که این اثر را «سایه‌ی جدید» بنامد. با این وجود، تالکین هیچ گاه بیش‌تر از چند صفحه‌ی داستان را ننوشت و گفت که توقف وی به این دلیل بوده که داستان «بسیار غم‌انگیز» بوده است. اما چرا؟ چه داستانی می‌توانست برای تالکین غم‌انگیزتر از داستان سرنوشت دِنِتور و یا گالم باشد تا بتواند وی را از نوشتنش بازدارد؟
مرگ تالکین باعث شد که ما هیچ‌گاه چیزی درباره‌ی این داستان نفهمیم و متاسفانه هرگز نیز آن را نخواهیم فهمید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.