7 حقیقت عجیب درباره تقویم ها | دیجی طور
Ultimate magazine theme for WordPress.

7 حقیقت عجیب درباره تقویم ها

7 حقیقت عجیب درباره تقویم ها : برای هزاران سال ، ما انسان ها تلاش کرده ایم تا بهترین مسیر زمانی را روی کره زمانی پیاده کنیم. اما مشخص شد به این سادگی ها هم نیست.

گذاشتن فیلم اسلوموشن در اینستا

بازیابی اکانت هک شده اینستاگرام با یک روش جدید

معرفی بهترین برنامه ادیت عکس اینستاگرام

7 حقیقت عجیب درباره تقویم ها : 7.تقویم گریگوری

تقویم گریگوری (رایج ترین تقویم امروزی) به خاطر پاپ گریگوری سیزدهم به این اسم نامگذاری شد چون او این تقویم را پذیرفت و به مردم معرفی کرد. اما یک بدبینی در میان پروتستان ها و کشورهای پروتستان زیادی نسبت به این تقویم پدید آمد چون عده ای از آن ها باور داشتند که این تقویم ساخته دست مخالفان مسیح می باشد یا حداقل این تقویم تلاش دارد تا دوباره مردم را به زیر یوغ قوانین پاپ ببرد. اولین بار در 1852 در کشورهای کاتولیک اروپایی این تقویم تصویب شد و پس از آن به صورت تدریجی به دیگر نقاط جهان سرایت کرد. یونان در سال 1923 آخرین کشوری که این تقویم را پذیرفت.

7 حقیقت عجیب درباره تقویم ها : 6.اندازه گیری شده جهت تناسب

به خاطر انواع چرخش های جهان هستی ( چرخش زمین به دور خورشید، چرخش زمین به دور محور خود ، چرخش سیستم خورشیدی به دور کهکشان و دیگر چیزها) مطمئنا نمی توان به یک تقویم مشترک برای همه دست پیدا کرد. بیشتر تقویم ها چیزی به نام روزهای میان ستاره ای (یا حتی ماه) استفاده می کنند که آنها را براساس سال استوایی به خط می کنند. تقویم های لونار که در کشورهای زیادی(مخصوصا در آسیا) استفاده می شود به 13 ماه احتیاج دارند که باید هر از چند سالی اضافه شوند. تقویم مایاها دارای 5 روز شوم و نحس بود و در آن مراسم قربانی صورت می گرفت و روزه داری میکردند.

7 حقیقت عجیب درباره تقویم ها : 5.از لاتین متشکریم

شما احتمالا با پیشوندهایی که در انگلیسی استفاده می شود مانند یونی، مونو، دی ، تری ، هگزا و دیگر موارد آشنا هستید. بسیاری از شما ماه های گریگوری را از حفظ می گویید. اما آیا تا به حال به این فکر کرده اید که این ها چرا همگی با هم هماهنگ نیستند. اولین هشت ماه به خاطر وجود افسانه خدایان ، الهه ها ، جشن ها و حاکمان نامگذاری شده اند. برای مثال ژانویه از ژانوس نام خدای ازلی گرفته شده است. فوریه از نام فبرویا یعنی جشن خلوص گرفته شده است . از سوی دیگر سپتامبر به معنی ماه هفتم و اکتبر نیز به معنای ماه هشتم است و مطمئنم می فهمید نوامبر و دسامبر نیز به چه معنی است. به یاد سپردن این شکلی ماه ها خیلی آسان بود اگر این ها ماه های نهم ، دهم ، یازدهم و دوازدهم نبودند. پس چه اتفاقی افتاد؟ همان گونه که ممکن است حدس زده باشید تقویم رومی ها(که گفته می شود توسط اولین پادشاه روم اختراع شد) ده ماه داشت .با ماه مارس شروع می شد که اکنون کمی برای ما ممکن است عجیب باشد. بعدتر پادشاهی رومی با نام نوما پومپیلوس ژانویه را به اول تقویم افزود و فوریه را نیز در پایان ماه ها قرار داد. در آخر ، فوریه بین ژانویه و مارس جابجا شد.

 

7 حقیقت عجیب درباره تقویم ها : 4.از روی منطق سال جهش کنید

شما احتمالا می دانید که تقویم گریگوری یک روز جهشی دارد یعنی 29 فوریه که باید هر از چهار سال اضافه شود. این اتفاق برای هماهنگی این تقویم با سال استوایی است که در هر حقیقت به 365 و یک چهارم روز نزدیک تر است. اما با این وجود باز هم این کافی نیست و منجر به ایجاد تاریخ های گوناگونی می شود. بنابراین جهش سالها در سال هایی اتفاق می افتد که بر 4 بخشپذیرند مگر اینکه آنها بر 100 نیز بخش پذیر باشند. در این موارد آنها باید بر 400 نیز بخش پذیرباشند. با استفاده از این سیستم ، سالهای 1900 ، 2100 و 2200 سال های جهشی نیستند اما سال های 1600 ، 2000 و 2400 هستند.

 

7 حقیقت عجیب درباره تقویم ها : 3. 30 فوریه

در تقویم گریگوری همان گونه که می دانید همه ماه ها یا 30 روزه یا 31 روزه هستند به جز فوریه که 28 روزه است( یا در سال جهشی 29 روزه). زمانی که سوئدی ها در حال تغییر تقویم از جولیان به گریگوری بودند آنها به 30 فوریه برخوردند. بیشتر کشورها در این تغییر چند روز پشت سرهم را قربانی کردند. نقشه سوئدی ها این بود که تغییر را به تدریج به وسیله حذف کردن روزهای جهشی برای چهل سال انجام دهند. این طرح خوبی بود اما به دلیل جنگ این دستکاری درست انجام نشد. در 1712 سوئدی ها تصمیم گرفتند که تقویم جولیان را با اضافه کردن روزهای جهشی که آنها پیش تر لحاظ نمی کردند نگه دارند. این منجر به ماه فوریه 28 روزه با دو روز اضافی شد. چندین دهه بعد انها تقویم گریگوری را به همان روش معمول و با حذف کردن 11 روز فوریه 1753 استفاده کردند .

7 حقیقت عجیب درباره تقویم ها : 2.شروع صحیح روز

امروزه به خاطر محاسبات دقیق ، همه ما پذیرفته ایم روز جدید از نیمه شب شروع می شود. اما آیا این بهترین روش است؟ برای هزاران سال منجمان روز را از یک قمر تا قمر بعدی محاسبه می کردند. هندوها و مصری ها آغاز روز جدید را سپیده دم می دانستند اما بابلی ها ، یهودی ها و یونانی ها شروع روز را طلوع خورشید می دانستند. بسیاری از افراد به خاطر دلایل مذهبی یا فرهنگی هنوز از این زمان شمارها استفاده می کنند.

7 حقیقت عجیب درباره تقویم ها : 1.هشت روز در یک هفته

یک هفته تقریبا برابر با یک چهارم چرخش ماه می باشد که ملاک تقویم های بسیاری در تاریخ بوده است. هر چند ماه تنها راه برای محاسبه و شمارش روزها نیست. تقویم جمهوری فرانسه که می خواست جایگزینی مناسب برای تقویم گریگوری باشد دارای تقسیمات 10 روزه بود. رومی های اولیه آن را 8 روزه در نظر می گرفتند. بعضی از تقویم ها نیز درگیر تقسیم هفته ای نبودند؛ درباره یک هفته بدون آخر هفته ، چه ایده ای دارید؟

منبع britannica

نظرات بسته شده است.