alkaline phosphatase چیست ؟ تست ALP یا میزان آلکالاین | دیجی طور
Ultimate magazine theme for WordPress.

alkaline phosphatase چیست ؟ تست ALP یا میزان آلکالاین

alkaline phosphatase چیست ؟ تست ALP یا میزان آلکالاین

alkaline phosphatase چیست ؟ تست ALP یا میزان آلکالاین فسفات میزان آلکالاین فسفات موجود در خون شما را اندازه گیری می کند. این تست تنها به قطره ای از خون شما نیاز داشته و عضو روتین تست خون نیز می باشد. میزان غیر عادی ALP خون می تواند به مشکل کبد ، کیسه ی صفرا و یا استخوان ها اشاره داشته باشد. البته میزان غیر عادی ALP می تواند به کمبود مواد معدنی در بدن ، سرطان و تومور کلیوی ، مشکلات داخل شکمی و پانکراس و حتی عفونت های حاد اشاره داشته باشد.

برای ریزش مو چه بخوریم ؟ 10 غذایی که هرگز نمی دانستید

قرص لومیدکس 2 برای چیست ؟ تمام آن چیزی که باید بدانیم

میزان ALP در هر فردی متفاوت بوده و به سن ، جنسیت ، نوع خون و باردار بودن شخص بستگی دارد. این میزان به طور معمول در کودکان بالا بوده و رفته رفته با بالا رفتن سن کاهش پیدا می کند. بهترین راه تشخیص بالا یا پایین بودن این میزان این است که با پزشک معالج خود در مورد آن مشورت کنید. میزان استاندارد آن از 20 تا 140 IU/L می باشد.

alkaline phosphatase چیست ؟

آلکالاین فسفات یا در اختصار ALP نوعی آنزیم است که در خون ما وجود دارد. این آنزیم وظیفه ی تقسیم و تجزیه ی پروتئین را در خون بر عهده داشته و با توجه به جایی که در آن ساخته شده در فرم های مختلف وجود دارد. یکی از منابع اصلی ALP کبد است اما میزان زیادی از آن هم در استخوان وجود دارد. چک کردن میزان ALP به طور معمول برای تشخیص میزان سلامتی کبد و کیسه ی صفرا و نیز استخوان انجام می شود. علائمی از قبیل زردی ، دل درد ، حالت تهوع و یا استفراغ می تواند از عوامل اصلی میزان غیر معمول ALP و عدم سلامت کبد و کیسه ی صفرا باشد که باید سریعا در صورت بروز این مشکل به اورژانس مراجعه کنید. تشخیص میزان ALP می تواند در تشخیص مواردی که در ادامه ذکر می شود تاثیر مهمی داشته باشد :

هپاتیت ( التهاب کبد )
سیروز ( بادکردگی کبد )
التهاب کیسه ی صفرا
بسته شدن مجرای صفراوی

علاوه اینکه اگر از دارویی مانند استامینوفن تیلنول استفاده می کنید که می تواند به کبد آسیب برساند ، بهتر است هر دو ماه یکبار آزمایش ALP داده تا از سلامت کبد اطمینان حاصل کنید.

استخوان ها

تست ALP می تواند نشان دهنده ی مشکلات استخوان ها نیز باشد ، مشکلاتی از جمله :

راشیتیسم که در اثر کمبود کلسیوم و ویتامین D در کودکان اتفاق می افتد.
نرم استخوانی که در صورت کمبود ویتامین D یا عدم توانایی بدن در استفاده از ویتامین D بوجود می آید.
بیماری پاژه

تست ALP می تواند به حضور تومور و سرطان ، رشد غیر معمول استخوان ها و کمبود ویتامین D اشاره داشته باشد.

چگونگی پیدا کردن آمادگی برای تست ALP

تست ALP یک تست ساده ی خون بوده که عملکرد کلیه و کبد را نشان می دهد. احتمال دارد از شما بخواهند که تا 10 الی 12 ساعت پیش از این آزمایش ناشتا باشید. پاسخ آن نیز می تواند متغیر باشد و دکتر بخواهد آن را دو مرتبه انجام دهید. خورد و آشامیدن و مصرف دارو می تواند میزان ALP موجود در خون را برهم بریزد و بهتر است پیش از دادن آزمایش مین موارد را با پزشک خود چک نمایید. این آزمایش با گرتن میزان کمی خون از بازوی شما انجام می گیرد. انجام این کار بدون درد و خونریزی بوده اما بهتر است بر روی قسمتی که از آنجا خون گرفته شده فشار وارد نشود.

alkaline phosphatase چیست
alkaline phosphatase چیست

در صورتی که میزان ALP بالا باشد ، می تواند نشان دهنده ی میکل در کبد و کیسه ی صفرا و بیماری هایی از قبیل هپاتیت ، سیروز ، سرطان کبد و کیسه ی صفرا و مسدود شدن مجرای صفراوی باشد. علاوه اینکه میزان بالای نشان دهنده ی راشیتیسم ، بیماری پاژه و سرطان استخوان باشد. در برخی از موارد نیز دیده شده که میزان بالای آن می تواند به ایست قلبی ، سرطان کلیه و یا عفونت باکتریایی منجر شود. پایین بودن میزان ALP از حد معمول ، به ندرت اتفاق می افتد که دلیلی آن می تواند به سوء تغذیه و بیماری سلیاک منجر شود.

منبع healthline

نظرات بسته شده است.