UPS چیست ؟ | دیجی طور
Ultimate magazine theme for WordPress.

UPS چیست ؟

UPS چیست ؟

UPS چیست ؟ منبع تغذیه ی اضطراری یا UPS ، یک منبع تامین انرژی مخصوص کامپیوتر بوده که زمانی که منبع اصلی تامین نیرو قطع میشود برای زمانی موقف وظیفه ی تامین آن را بر عهده می گیرد. از این دستگاه به عنوان محافظ دیگر دستگاه های الکترونیکی نیز استفاده نمود تا از شوک وارد شدن به آنها جلوگیری به عمل آورد. 

دستگاه UPS مجهز به یک باتری بوده و زمانی که منبع اصلی تامین برق قطع شود ، این دستگاه به سرعت مسئولیت تامین نیرو را بر عهده گرفته تا به دستگاه الکترونیکی آسیبی وارد نگردد. به عنوان مثال شما مشغول طراحی بر روی سیستم کامپیوتر خود هستید و ناگهان برق می رود ، UPS در این زمان امکان ذخیره ی اطلاعات را به شما داده تا بتوانید پیش از تمام شدن باتری اطلاعات خود را ذخیره کنید. زمانی که نیروی ذخیره شده در باتری تمام شود ، تمامی اطلاعات ذخیره شده در RAM هم پاک شده و دیگر به آنها دسترسی نخواهید داشت. در صورت نوسان زیاد در جریان برق اصلی UPS آن را قطع کرده تا به سخت افزار سیستم شما آسیبی وارد نشود. 

استفاده UPS در مرکز داده ها 

دستگاه UPS در مراکز داده توسط یکسو کننده و تبدیل کننده جریان AC را به DC تبدیل می کند. نیرو در باتری ها ذخیره شده تا زمان بروز کمبود و یا قطع نیرو ، به صورت موقت نیروی مصرفی دستگاه ها را تامین کنند. نیروی ذخیره شده در باتری ها ، به صورت موقت نیروی بخش IT و یا ژنراتور برق را تامین می کند. به این نوع دستگاه های UPS اصطلاحا دستگاه های دوگانه نیز گفته شده که علاوه بر محافظت از سخت افزار ، نروی آنها را نیز در مواقع ضروری تامین می کند. 

مدل های مختلف دستگاه های UPS و تفاوت اصلی آنها 

ولتاژ و فرکانس مستقل یا VFI : به این دستگاه های UPS تبدیل کننده ی دوگانه نیز تلقی شده و توانایی تبدیل AC به DC داشته و باتری ها را با استفاده از این جریان شارژ کرده و اینورتر را نیز فعال کرده تا نیروی مورد نیاز شرایط ضروری را ذخیره کرده و به سیستم IT نیز برق رسانی کند. 

UPS چیست
UPS چیست

زمانی که جریان برق متناوب قطع شود ، UPS مسئولیت را بر عهده گرفته و برق را به قسمت IT می رساند. زمانی که برق از طرف تامین کننده ی اصلی یا ژنراتور به سیستم بازگردد ، UPS توسط یکسو کننده برق را به باتری را رسانده و آنها را شارژ می کند. اینورتر تعبیه شده در این دستگاه ها به صورت بی وقفه کار کرده تا در صورت بروز نقص فنی انرژی مورد نیاز را در هر لحظه ای تامین کند. دستگاه های UPS به طور معمول به صورت جداگانه در خارج از سیستم های الکترونیکی قرار داده میشوند. از آنجا که سیستم های UPS در مراکز داده بی وقفه در حال فعالیت هستند ، باید توانایی تشخیص بالایی داشته باشند تا در صورت عدم تامین نیرو بلافاصله آن را را تشخیص داده و نیرو را تامین کنند ، وظیفه ی تشخیص بر عهده ی VFI بوده که به سرعت نیروی باتری ها را جایگزین نیرو اصلی می کند. 

UPS چیست
UPS چیست

نکته ی منفی استفاده از این سیستم ها این است ، زمانی که می خواهد جریان را تبدیل کنند ، مقداری از انرژی سوخت شده که از آن به عنوان هزینه ی تبدیل انرژی یاد میشود. 

ولتاژ مستقل : دستگاه های VI می توانند میزان ولتاژ تولید شده را کنترل کنند اما فرکانس برق خارجی و داخلی آنها با یکدیگر برابر است. در این سیستم برق اصلی به صورت مستقیم به سیستم های IT متصل شده و یکسو کننده هم میزان برق مورد نیاز باتری ها را به آنها میرساند. برای محافظت در این سیستم ها ، اینورتر و برق اصلی با یکدیگر موازی عمل کرده و در صورت بالا پایین شده ولتاژ از آسیب رسیدن به سخت افزار جلوگیری می کند. یکسو کننده و اینورتر گاها جریان برق را متوقف کرده و تنها زمانی که جریان برق اصلی قطع شده و یا نوسان داشته باشد فعال میشوند. 

UPS چیست
UPS چیست

زمانی که برق اصلی قطع شده و یا به صورت موقت از دسترس خارج می شود ، سیستم برای پس جریان برق باتری ها را جایگزین جریان اصلی کرده و زمانی که برق اصلی بازگردد به سرعت تامین کننده را عوض کرده و باتری ها را شارژ می کند. فروشندگان سیستم های UPS موازی بر این عقیده اند که دستگاه هایشان بیش از 98 درصد از انرژی را با کمترین میزان انرژی هدر رفته ، تبدیل به DC کرده و از این رو کارایی بیشتری دارند. 

UPS چیست
UPS چیست

ولتاژ و فرکانس وابسته یا VFD : 

این نوع UPS ها مناسب برای استفاده از مراکز داده نیستند زیرا اینورتر آنها خاموش بوده و به زمانی بین 10 الی 12 میلی ثانیه احتیاج داشته که می تواند موجب خراب شدن سیستم های IT و سرورها شود. آن ها بیشتر با سیستم های VI اشتباه گرفته شده اما همانطور که متوجه شدید ، نحوه ی عملکرد آنها متفاوت است. 

UPS چیست
UPS چیست

دستگاه های VFD که با تازگی تولید شده اند می توانند قطعی برق را تنها شرف 2 میلی ثانیه برطرف کنند که پیشرفت چشمگیری داشته اند. سیستم اینورتر این UPS ها به صورت معمول خاموش بوده و موجب شده تا کنترل ولتاژی وجود نداشته و تا بیش از 99 درصد در مصرف انرژی ذخیره شود. این سیستم در تامین نیرو مانند دیگر سیستم ها عمل کرده و تامین برق را از تامین کننده ی اصلی قطع کرده و از باتری ها برای تامین نیرو استفاده می کنند. یکسو کننده ای که در این سیستم ها استفاده شده بزرگتر از حد معمول بوده و موجب شده تا باتری ها با سرعت بالاتری شارژ شوند. 

UPS چیست
UPS چیست

مزایا و معایب استفاده از UPS ها : 

مزایا :

  • تاخیری در تغییر تامین کننده ی اصلی به باتری ها وجود ندارد   
  • پشتیبانی بهتر از سیستم های ضروری نسبت به ژنراتورها 
  • مشتریان این امکان را خواهند داشت تا از بین UPS های مختلف ، آن دستگاهی که اندازه ، قیمت و خروجی کافی را دارد تهیه کنند. 
  • دستگاه های UPS کاملا بی صدا هستند.
  • تعمیر آنها به مراتب ارزان تر از ژنراتورها می باشد. 

معایب : 

  • عدم توانایی پشتیبانی از سیستم های پر مصرف ، زیرا تنها می توانند مقدار کمی انرژی تامین کنند. 
  • اگر از باتری های غیر استاندارد استفاده شود ، کاربران نیاز دارند تا به صورت مرتب آنها را جایگزین کنند. 
  • نصب آنها نیاز به نصاب های حرفه دارد. 

ژنراتورها در مقایسه با UPS ها 

ژنراتورها برعکس UPS ها نمی توانند زمانی که برق اصلی قطع شد بلافاصله نیروی مورد نیاز دستگاه را تامین کنند ، اما زمانی که به کار بیفتند می توانند انرژی بیشتری را نسبت به UPS ها تامین کنند. UPS ها به علت داشتن باتری های محدود مدت زمان کوتاهی نیروی مورد نیاز را تامین می کنند. UPS ها دارای محافظ بوده و در زمان شوک های الکتریکی و یا وجود اواج غیر عادی در جریان برق از سخت افزار و سرور محافظت میکنند و ژنراتور ها فاقد این فناوری هستند. اما زمانی برق مورد نیاز محافظ تامین نشود کاربردی هم نخواهد داشت و در واقع مدتی کوتاه پس از قطعی برق از مدار و سیستم محافظت می کند. 

مزرعه بیت کوین چیست ؟

ماینینگ چیست و به چه منظوری انجام می شود

منبع searchdatacenter.techtarget

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.